Siódmy zestaw sprawdzonych i polecanych przez nas sposobów na mądre i niebanalne spędzenie czasu w domu. Co drugi przygotowuje Juniorowo, a co drugi Crazy Nauka, u nas więc znajdziecie odcinki nieparzyste, a parzystych szukajcie na Crazy Nauce. Akcję #NIEferie tworzymy bowiem wspólnie – dwa blogi, czwórka rodziców, przyjaciół i ekspertów w swoich dziedzinach. Jak to ktoś ładnie o nas powiedział – najwyższy poziom pop-edukacji w Polsce.

A dziś polecamy:

Sztuka i wygłupy

Google Arts&Culture to ten kawałek internetu, który świetnie się nadaje, żeby oswoić juniora ze sztuką. Na początek buszowania po dziełach mistrzów, namawiam Was, żebyście się trochę powygłupiali. Zainstalujcie aplikację Google Arts&Culture na smartfonie. Po wejściu do apki  zobaczycie u dołu ekranu ikonkę aparatu fotograficznego – kliknijcie w nią. Otworzą się dwie opcje: Art Selfie i Color Palette. I to z nich właśnie polecam skorzystać na początek.

Art Selfie zrobi Wam selfie i pokaże obrazy-portrety, które są podobne do Was. Potem można sobie poklikać w te postaci i dowiedzieć się o nich więcej. Można próbować wielokrotnie robiąc różne miny. 

Color Palette natomiast działa tak: robicie zdjęcie czegokolwiek, a aplikacja wyszukuje dzieło sztuki o kolorystyce zbliżonej do tej z waszego zdjęcia. Zaskakujące – robicie zdjęcie swojego psa i okazuje się, że jest podobny do graffiti z Buenos Aires, a laptop na stole – do starożytnej wazy.

Legendy nie tylko polskie

Bajkowy Zakątek to kanał na Youtube, dzięki któremu juniorzy mogą poznać różne legendy – krakowskie, warszawskie, poznańskie, legendy o początkach Polski, legendy irlandzkie czy mity greckie. Krótkie filmiki – animowane i nie tylko. W niektórych poznacie też miejsca związane z legendami. 

https://www.youtube.com/user/bajkowyzakatekTV/featured

 

Lecimy w kosmos

Lecieliście kiedyś w kosmos? Nie? To spróbujcie. Niecodziennych wrażeń dostarczy Wam film, dzięki któremu nie tylko zobaczycie, jak to jest wzbić się wysoko ponad chmury, ale też będziecie mogli się nieco porozglądać po drodze. Film jest wykonany w technice 360 stopni, dzięki czemu posługując się ikonką nawigacji (w lewym górnym rogu) możecie w trakcie lotu sterować ustawieniem kamery. Bawcie się dobrze! https://youtu.be/PsSvqvK_3Zo

Jeśli macie ochotę pobyć w kosmosie trochę dłużej, obejrzyjcie jeszcze cztery filmy, w których astronauci ze stacji kosmicznej wyjaśnią Wam kilka zagadnień z fizyki:

jak się mają prawa Newtona do nieważkości: https://youtu.be/TkJvKy-hNJs

co  nieco o przyspieszeniu i siłach działających na ciała w ruchu: https://youtu.be/DkuK7UaSoEo

dlaczego stacja kosmiczna musi poruszać się tak szybko: https://youtu.be/csNrfMEQi_w

jak ciało człowieka reaguje na stan nieważkości: https://youtu.be/Rb89NYTS12U

Do poczytania i pogadania

Zupełnie nowa, właśnie wydana książka, która łączy bardzo ważny temat z lekką, błyskotliwą formą. O wyznaczaniu granic, szacunku dla siebie i innych, o asertywności, komunikowaniu siebie i rozumieniu komunikatów innych ludzi. Czy każdy lubi przytulasy? I czy w każdej sytuacji musimy się na nie zgadzać? Jak sygnalizować swoje granice? Czy musimy brać udział w każdej zabawie? Skarbnica ważnych wątków, a wszystkie ujęte w lekką komiksową formę i prostą narrację.

Książkę można zamówić przez internet z dostawą do paczkomaty – to chyba teraz najbezpieczniejsza forma zakupów. 

#NIEferie

Inspiracje i pomysły, które znajdujemy, sprawdzamy i wymyślamy dla was razem z Crazy Nauką znajdziecie też na stronie NIEferie.pl oraz na profilu NIEferie na facebooku. #NIEferie to zainicjowana przez Juniorowo i Crazy Naukę akcja społeczna, której celem jest dzielenie się pomysłami i źródłami, które pomogą mądrze, ciekawie, niebanalnie i bezpiecznie spędzić czas z dziećmi w domu.