Nauka języka obcego to wyzwanie nie tylko dla dziecka, ale i dla rodzica, który w pewnym momencie coraz intensywniej szuka odpowiedzi na pytania: Kiedy rozpocząć naukę? Czy zdecydować się na korepetycje, czy związać ze szkołą językową? Jeżeli ze szkołą, to jaką? Skąd czerpać pewność, że wybrana przez nas placówka spełni nasze oczekiwania, a nasze dziecko będzie tam chodzić z przyjemnością? Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE, którego misją jest propagowanie znajomości języków obcych oraz jakości w edukacji językowej, przygotowało praktyczny poradnik, który zawiera szereg wskazówek dla rodziców. Oto jego fragment dotyczący wyboru szkoły językowej:
Prawdziwą umiejętnością jest wybór nie najdroższej czy najbardziej reklamowanej szkoły, ale takiej, która spełnia twarde kryteria organizacji nauczania i najlepiej trafia w potrzeby uczniów. Dokonując wyboru szkoły językowej dla dziecka warto zwrócić uwagę na kilka czynników:
Referencje szkoły oraz jej doświadczenie w pracy z dziećmi.
Zorientuj się, od jak dawna szkoła istnieje na rynku, od kiedy prowadzi kursy dla dzieci i jak wygląda jej oferta skierowana do młodych słuchaczy. Dobra szkoła przez lata buduje swój know-how na własnych doświadczeniach i na pewno warto korzystać z usług sprawdzonych placówek.
Nauczyciele.
O sukcesie przedsięwzięcia stanowi w dużej mierze osobowość lektora oraz połączenie wiedzy językowej z gruntownym przygotowaniem metodycznym i pedagogicznym. Szkoła powinna więc starannie dobierać kadrę i zatrudniać nauczycieli posiadających odpowiednie kwalifikacje oraz pasję do pracy z dziećmi. Powinna także dawać klientom możliwość wzięcia udziału w lekcji próbnej, w czasie której dziecko może poznać lektora, a rodzice mogą przekonać się, czy ich pociecha będzie chętnie uczestniczyć w zajęciach.
Pomysł na zainteresowanie dziecka nauką.
Dobra szkoła językowa potrafi wpływać na motywację dziecka. Powinna być miejscem, które da się lubić – nie tylko ze względu na naukę języka, ale także przyjazną atmosferę, ofertę dodatkowych atrakcji. Bardzo dobre efekty dają wszelkie dodatkowe formy kontaktu z językiem.
Badania pokazują, że mechanicznie wykonywana lub zbyt obciążająca praca domowa w bardzo niewielkim stopniu przekłada się na przyrost umiejętności. Może natomiast prowadzić u dzieci do zniechęcenia. Dziecko powinno nabywać nowe umiejętności przede wszystkim w klasie i odpowiedzialność za efekty nauki nie powinna spoczywać na rodzicach i pracy domowej.
Metody pracy z dziećmi.
Najnowsze odkrycia w dziedzinie neurodydaktyki potwierdzają, że mózg nie uczy się w stresie, a najtrwalsze efekty uzyskiwane są wówczas, gdy uczniowie są zmotywowani i otwarci na zdobywanie nowych umiejętności. Ważne jest więc, aby szkoła tworzyła przyjazne dzieciom środowisko, bogate w różnorodne bodźce, i stosowała takie metody pracy, które sprawią, że nauka języka obcego będzie dla nich ciekawym, pozytywnym i inspirującym doświadczeniem.
Ośmiolatek nie musi uczyć się długich list zupełnie nieprzystających do jego rzeczywistości słówek, ale powinien umieć przedstawić się, opowiedzieć o swojej rodzinie, kupić ulubione lody czy w razie potrzeby poprosić o pomoc.
Mamy prawo oczekiwać od szkoły pewnej dozy kreatywności, a lekcje języka obcego zdecydowanie nie powinny polegać na monotonnym wykonywaniu kolejnych zadań z książki i zeszytu ćwiczeń.
Liczebność grup.
W małej grupie twoje dziecko ma szansę otrzymać od lektora tyle uwagi, ile potrzebuje i może aktywniej uczestniczyć w pracy na lekcji. Optymalna wielkość grupy to 6-8 osób, co zapewnia dobrą dynamikę zajęć i gwarantuje, że każde z dzieci będzie brać w nich czynny udział.
Dobór grup.
W procesie doboru dzieci do grup należy uwzględnić dwa aspekty: poziom zaawansowania i wiek. Poziom znajomości języka dzieci w tym samym wieku może się znacznie różnić, z kolei dzieci powinny uczyć się w grupach rówieśniczych, gdyż mają wtedy podobne zainteresowania i możliwości intelektualne.
Program nauczania.
Profesjonalne szkoły opracowują własne programy kursów, które zawierają nowatorskie rozwiązania metodyczne. Programy te powinny być dostępne do wglądu dla rodziców i warto się z nimi zapoznać.
Materiały dydaktyczne.
Dobra szkoła językowa nie ogranicza się do realizacji podręcznika kursowego. Oferuje dostęp do czasopism, ciekawych książek oraz materiałów multimedialnych, dzięki którym uczniowie mogą wzbogacać swoją wiedzę, rozwijać zainteresowania i uczyć się przez zabawę – co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci.
Współpraca szkoły z rodzicami.
Dobra szkoła nie boi się kontaktów z rodzicami swoich uczniów. Wręcz przeciwnie – zachęca ich do współpracy i monitorowania postępów dzieci, a także do współdziałania w momencie pojawienia się ewentualnych trudności.
Przewidywane efekty.
Dobra szkoła językowa posiada ustandaryzowany system poziomów i jasno definiuje umiejętności, które uczeń powinien opanować w trakcie kursu na danym poziomie. Powinna także posiadać narzędzia oceny postępów – na przykład w formie ustnego (w przypadku młodszych dzieci) lub pisemnego egzaminu końcowego. Uczniowie takiej szkoły czują progres i osiągają zamierzone cele.
Nadzór metodyczny nad kursem.
Czujne oko metodyka jest niezbędnym warunkiem zapewnienia wysokiej jakości w szkole językowej. Metodyk sprawuje nadzór nad pracą nauczycieli i powinien udzielić Ci informacji w zakresie każdej kwestii dotyczącej kursu, w którym uczestniczy Twoje dziecko.
Rekomendacje i akredytacje. Dobra szkoła językowa może
pochwalić się przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem oraz akredytacją lub znakiem jakości PASE. Stowarzyszenie PASE jest jedyną na polskim rynku instytucją nadzorującą standardy jakości i przyznającą znak jakości szkołom językowym. Certyfikat PASE oznacza, że dana szkoła z pozytywnym wynikiem przeszła wnikliwą inspekcję obejmującą wszystkie aspekty jej funkcjonowania i spełnia wszystkie wymogi PASE. Akredytacja Kuratorium Oświaty przyznawana jest jedynie w zakresie kursów dla dorosłych.
Cały Poradnik Językowy dla Rodziców dostępny jest TUTAJ. Znajdziecie w nim więcej szczegółów na temat wyboru szkoły językowej, konkretne elementy, na które warto zwrócić uwagę a także wskazówki dla rodziców, jak wspierać dziecko w nauce języka wraz z linkami do polecanych i sprawdzonych stron internetowych z materiałami do zabawy i nauki.
Zdjęcia: pixabay
1 komentarz
katarka
24 sierpnia 2016 at 07:54Ja sama chodzę do school of modern languages w Koszalinie, bo robiłam Buissnes English do pracy, i ostatnio dowiedziałam się, że wprowadzają tam angielski dla dzieciaków. Mam córę, lat trzy, myśle że to już ten czas, żeby zaczeła się uczyć, wiec poślę własnie tam, bo zaufanie już mam. I będziemy tak razem chodzić, ja i córa. 😀