Chyba w każdej klasie jest ktoś taki. Osobiście znam przynajmniej jednego chłopca, który jest jak Ulf – główny bohater i narrator książki “Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego”. Nie przepada za grą w piłkę nożną, nie jest asem na wuefie, znosi docinki kolegów i szykany ze strony starszego brata w milczeniu, a emocje zbiera skrzętnie w sobie. Nigdy nikogo nie uderzył, choć czasami by chciał. Chciałby też, żeby chłopcy wybierali go do piłkarskiej drużyny podczas rozgrywek na przerwie, marzy, że kiedyś wdrapie się na drzewo w pobliskim parku najwyżej ze wszystkich. Marzy o tym, by go szanowano.

Nie, Ulf nie jest szczególnie prześladowany (no, może z wyjątkiem brata). Ma nawet kilku kolegów, z którymi spędza czas na ulubionych zabawach. Jemu jednak marzy się coś więcej. Chciałby być dumny z siebie. Chciałby być odważny i śmiały. Chciałby być inny niż jest. I nagle pojawia się szansa na Wielką Przemianę. Do klasy dołącza nowy uczeń – Percy, uosobienie marzeń Ulfa. Percy zdradza Ulfowi tajemnicę swej odwagi i śmiałości – ich źródło tkwi w magicznych tenisówkach. To zrozumiałe, że Ulf oddałby wszystko, by je zdobyć. Co konkretnie? Czy w tenisówkach Ulf stanie się Innym Człowiekiem? Jakie są skutki uboczne spełnienia marzeń? Tego dowiecie się z książki.

“Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego” to książka oparta na wspomnieniach autora – Ulfa Starka. Jest w niej trochę humoru, trochę refleksji, a przede wszystkim cały megakosmos dziecięcych przeżyć i uczuć, opisany z prostotą i wyczuciem, bez moralizatorstwa, i wstrząsów-do-głębi. Tak po prostu. Czytając tę książkę miałam wrażenie, że czytam ją równocześnie ja-dorosła i ja-dziewięciolatka. Przywołała we mnie świat mojego dzieciństwa, moich dziecięcych emocji i pomogła zrozumieć, dotknąć i poczuć to, co jest dziś światem współczesnych Juniorów. Okazuje się, że pewne sprawy są uniwersalne i ponadczasowe.

Chciałabym, by “Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego” przeczytali nie tylko Juniorzy, ale i dorośli – rodzice, nauczyciele… Dzięki tej lekturze lepiej zrozumiemy, co kryje się w “grzecznym”, a co w “trudnym” dziecku. I że nie wszystko jest takie, jak nam się wydaje.

 

828Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego

autor: Ulf Stark

ilustracje: Magdalena Kucharska

Wydawnictwo Zakamarki

Juniorowo rekomenduje tę książkę dla dzieci w wieku: 8+

c