Poprosiliśmy zaprzyjaźnione z Juniorowem wydawnictwa, by pokazały nam, co nowego przygotowały na święta. Świeżo wydanych książek jest tyle, że podzieliliśmy je na kilka wpisów. pierwszy – z książkami dla młodszych juniorów (6-9 lat) znajdziecie TUTAJ, drugi – dla juniorów 10+ TUTAJ, a dziś mamy coś specjalnego – książki, które są nie tylko do czytania, ale też do zabawy. Na końcu wpisu znajdziecie linki i informacje, gdzie kupić każdą z opisanych książek.

Komiksy nie tylko do czytania

Do czego jeszcze, poza czytaniem, mogą służyć komiksy? Wydawane przez FoxGames tzw. gry paragrafowe to jednocześnie komiksy i gry. Czytając historię ujętą w komiksoweej formie obrazków z dymkami, czytelnik zostaje zaproszony do uczestniczenia w niej. Podejmuje decyzje, od których zależy dalszy ciąg opowieści, gromadzi punkty, które mają wpływ na fabułę, rozwiązuje zagadki i wykonuje zadania, od których zależy los bohaterów. Biorąc do ręki te książki jesteśmy już nie tylko czytelnikami, ale też bohaterami i twórcami toczącej się właśnie historii. Fajna zabawa dla młodszych i starszych juniorów.

Dla młodszych (8+): “Mystery” Ced, Stivo oraz “Piraci. Klątwa wyspy Shukanel” Shuky, Gorobei.

Dla starszych (10+): “Zombie” Jon Lankry, Waltch, “Technomagowie” Yuio, Cetrix

Mała zła książka

Ta książka rownież jest nietypowa, bo… rozmawia z czytelnikiem. Ma swoją osobowość, swoje plany, swój charakter, czy raczej charakterek. Bywa złośliwa, robi psikusy, wpuszcza w maliny. Jednak wytrwałemu młodemu czytelnikowi z pewnością uda się zaprzyjaźnić z tą nieco przewrotną i pełną zagadek książką. To nie tylko ciekawa lektura, ale i świetna przygoda czytelnicza, pełna zagadek i wyzwań. Trochę jak escape room.

wiek: 7+

Gdzie jest Wally?

Moje dzieci bardzo lubią zabawy z tego typu książkami. Każda strona to bogaty w szczegóły obrazek, a zadanie polega na tym, by w tym gąszczu drobnych elementów coś znaleźć. W tej książce tym, którego szukamy jest Wally. Nie jest łatwo znaleźć go w tłumie plażowiczów, w zatłoczonym muzeum, czy wypełnionym po brzegi gośćmi wesołym miasteczku. A kiedy już uda się wyłuskać Wally’ego z każdej ilustracji, na końcu książki znajdziemy kolejne wyzwania i jeśli jeszcze oczy nam nie oszalały, możemy przeglądać ilustracje od początku, szukając kolejnych elementów.

wiek: 6+

Roblox. Encyklopedia postaci

Każdy junior, który z pasją gra w Robloxa, będzie zachwycony tą książką. Opisano tu ponad 100 najpopularniejszych postaci ze świata Roblox – ich charakter, elementy awataru, ciekawostki i ulubione gry. Do książki dołączona jest figurka kolekcjonerska. Takie figurki można też kupić osobno – pojedynczo i w zestawach. I możecie mi wierzyć, będzie to idealny prezent dla fana Robloxa, nawet jeśli trudno wam zrozumieć tę fascynację. Mój syn wertuje tę książkę w tę i z powrotem, dzieli się zdobytymi informacjami z kolegami i studiuje szczegóły swoich figurek, porównując z opisami w encyklopedii.

wiek: 8+

50 sekretnych misji

Zwróciłam uwagę na tę książkę najpierw przez jednego z jej autorów. Pierdomenico Baccalario jest w naszej rodzinie znany z serii “Ulysses Moore”, jednej z ulubionych mojego syna. Tym razem przyłożył rękę do powstania zabawnej książeczki, która może być inspiracją do niesamowitych odkryć. “50 sekretnych misji” to “szpiegowski” zbiór zadań, które zupełnie niepostrzeżenie uczą juniorów rozmaitych praktycznych umiejętności lub pozwalają poznać elementy świata, na które być może nigdy nie zwróciliby uwagi. Np. “Szpieguj swoich rodziców i zapisz odkrycia” – jeśli junior podejmie się tej misji, będzie to wyjątkowa okazja, by zwrócił uwagę na mamę i tatę, ich zwyczaje, upodobania, obowiązki, którymi zwykle mało się interesuje. Walory poznawcze mają też takie misje jak: “Przeczytaj całą gazetę”, czy “Czuwaj przez całą noc aż do świtu”. Niezwykle pożyteczna może okazać się misja “Zrób listę wszystkiego, co znajduje się w domu” – może dzięki niej skończą się rozpaczliwe wołania “maaamooo, gdzie są…”. Oraz “Naucz się obsługiwać pralkę” czy “Powieś obraz przy pomocy gwoździa i młotka”. Humorystyczne ilustracje i podane lekkim tonem wskazówki mogą zachęcić juniorów do zmierzenia się z wyzwaniami, do których my rodzice namawiamy ich bezskutecznie.

wiek: 8+

 


Gdzie kupić?

Mystery

scenariusz: Ced

ilustracje: Stivo

Wydawnictwo FoxGames

 

 

Piraci. Klątwa wyspy Shukanel

scenariusz: Shuky

ilustracje: Gorobei

Wydawnictwo FoxGames

 

 

Zombie

scenariusz: Waltch

ilustracje: Jon Lankry

Wydawnictwo FoxGames

 

 

Technomagowie

scenariusz: Cetrix

ilustracje: Yuio

Wydawnictwo FoxGames

 

 

Mała zła książka

Magnus Myst

ilustracje: Thomas Hussung

tłumaczenie: Bartosz Nowacki

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

Gdzie jest Wally?

Martin Handford

tłumaczenie: Zofia raczek

Wydawnictwo Mamania

 

 

Roblox. Encyklopedia postaci

Alexander Cox

ilustracje: Ryan Marsh, John Stuckey, Joe Bolder

tłumaczenie: Klaudyna Cwynar, Konrad Mazurek

Wydawnictwo Egmont

 

50 sekretnych misji

Pierdomenico Baccalario, Eduardo Jauregui

ilustracje: Antongionata Ferrari

tłumaczenie: Alicja Paleta, Barbara Sosnowska

Wydawnictwo Mamania