Książka pod choinką to dla starszego juniora lubiącego czytać obietnica kilku godzin wspaniałej przygody, podróży do innego świata. Poprosiliśmy więc zaprzyjaźnione z Juniorowem wydawnictwa, by pokazały nam, co nowego przygotowały na święta. Świeżo wydanych książek jest tyle, że podzieliliśmy je na kilka wpisów. pierwszy – z książkami dla młodszych juniorów (6-9 lat) znajdziecie TUTAJ, a dziś prezentujemy nowości na nieco starszych czytelników – od lat 10 do 14. Na końcu wpisu znajdziecie linki i informacje, gdzie kupić każdą z opisanych książek.
Fantastyczne klimaty
Fantastyka, fantasy, książki pełne czarów, magicznych mocy, mitycznych stworzeń. Wśród książek tego nurtu znajdziemy takie z wartką akcją, z wyrazistymi postaciami i takie, które inspirują do refleksji. W gruncie rzeczy są to opowieści o ludziach i życiu, choć umiejscowione w baśniowym, nierzeczywistym uniwersum. Każdego nastoletniego fana tego gatunku literatury ucieszy kolejny nowy tytuł, najnowszy tom ulubionej serii albo jeszcze nie odkryty autor.
“Summoner. Rebelia” Taran Matharu
Najpierw była trylogia Summoner: Początek, Wyprawa i Bitwa. Trylogia stała się bestsellerem, zyskała wielu wiernych fanów zafascynowanych jej uniwersum, którzy pokochali jej bohaterów. Autor zdecydował się więc na kolejną część tej opowieści. Rebelia to prequel tej popularnej sagi pełnej orków, elfów, krasnoludów, walki dobra ze złem z całą gamą jej nieoczywistości. Jej bohaterem jest Arcturus, zaklinacz demonów o tajemniczej przeszłości. Arcturus jest sierotą i biedakiem, a jednak trafia do Akademii Vocanów, w której dzieci arystokracji poznają tajniki magii. Arcturus też ma magiczne predyspozycje, ale na tym jego podobieństwo do reszty uczniów akademii się kończy. On pochodzi z ludu, oni – z najwyższej warstwy społecznej. Wynikają z tego przygody magiczne i nie tylko.
wiek: 12+
“Żelazny kruk. Wyprawa” Rafał Dębski
Pierwszy tom serii fantasy o nastoletnim Evanahu, który stawia czoła potężnemu Żelaznemu Krukowi. Evanah wyrusza w drogę, podczas której – jak to bywa z wyprawami w literaturze – napotka wiele rozmaitych wyzwań, przejdzie wiele prób charakteru, będzie musiał wykazać się odwagą. Zaś czytelnicy towarzyszący mu w jego drodze będą zaskakiwani zwrotami akcji, zagadkami, wkroczą w klimat tajemnicy i fascynujących wydarzeń.
wiek: 11+
“Gobelin. Obrońca Rowan” Henry H. Neff
Pierwsza część fantastyczno-przygodowej serii, w której magia, mity i legendy splatają się z przygodą i akcją. Max McDaniels odkrywa, że ma magiczną moc, gdy otrzymuje zaproszenie do tajnej szkoły magii – Akademii Rowan. Chłopak dowiaduje się jednak, że inne dzieci, podobnie jak on obdarzone czarodziejskimi zdolnościami, znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. Grozi mu też inne niebezpieczeństwo – dawny wróg może się przebudzić i zacząć szukać chłopca, mając w tym własny cel. Brzmi znajomo, prawda? Tak, książka na pewno spodoba się fanom Harry’ego Pottera. Wyraźne podobieństwa do słynnej serii o uczniach Hogwartu łączą się tu jednak z oryginalnym stylem. To wciągająca i ciekawa historia, obiecująca wiele przyjemności w kolejnych tomach cyklu.
wiek: 10+
“Aberrations. Bestia się budzi” Joseph Delaney
Mroczna, wciągająca, dająca do myślenia opowieść o świecie, w którym poczucie zagrożenia to stały element codzienności. Szol ogarnia coraz większy obszar państwa, a gdzie dotrze, tam jedne istoty tracą życie, inne zostają przemienione. Czym jest Szol – nikt do końca nie wie. Można go określić jako “strefę mroku”, ciemną moc, ponurą mgłę. Skąd się wziął – to też pozostaje tajemnicą. Nie można też przewidzieć, kiedy zagarnie kolejne obszary i w którą stronę się przesunie. Żeby z nim walczyć, żeby dać sobie jakąkolwiek nadzieję na przyszłość, trzeba najpierw go poznać. Bohaterowie tej opowieści badają Szol z narażeniem własnego życia. Odkrywają też, że mrok lęgnie się również w duszach ludzi, którzy powinni z nim walczyć.
wiek: 12+
Zagadki kryminalne, tajemnice detektywistyczne
Czy kryminały są dla dzieci? Owszem. Barwnie napisane pobudzają wyobraźnię, logiczne myślenie i wciągają po uszy. Kryminalne zagadki są w nich zazwyczaj tylko jednym z wątków, pretekstem do pokazania jakiejś prawdy o ludziach i świecie, do zadania ważnych pytań. Przy tym są bardzo przyjemną lekturą.
“Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza” Nancy Springer
Holmes, nazwisko Enoli dobrze się Wam kojarzy, to młodsza siostra słynnego Sherlocka. Również i ona zdradza talent do tajemnic i zagadek kryminalnych. Zaczyna zaś od tego, że postanawia odnaleźć matkę, która zniknęła tajemniczo w dniu jej czternastych urodzin. Zdesperowana młoda dama oczywiście pakuje się w całą serię niebywałych zdarzeń. Musi przeciwstawić się złoczyńcom, ale także konwenansom epoki wiktoriańskiej. Nastoletnia dziewczyna, sama na ulicach miasta, podróżująca rowerem i dociekająca kryminalnych tajemnic – czy to wypada?
Za serię książek o Enoli Holmes Nancy Springer została nominowana do Edgar Award.
wiek: 10+
“Nieodgadniony” Maureen Johnson
Albert Ellingham uważa, że nauka powinna być zabawą. Założona prze niego Akademia to miejsce, gdzie ciekawi świata zdolni młodzi ludzie mogą uczyć się i rozwijać swoje talenty. Niestety niedługo po otwarciu Akademii znika żona i corka Ellinghama. Jedyną wskazówką może być list o dziwnej, zagadkowej treści, pod którym podpisał się Nieodgadniony. Tajemnicy tej zbrodni nie udaje się jednak rozwikłać. I może by o niej zapomniano, gdyby nie… Wiele lat poźniej szkołą wstrząsa kolejne zabójstwo. Nieodgadniony nie daje o sobie zapomnieć. Tajemnicę obu zdarzeń postanawia rozwikłać uczennica pierwszego roku Akademii Ellinghama Stevie Bell. A potem następuje niezwykle wciągająca intryga, która pochłonie czytelnika na dobrych kilka godzin. Akcja dzieje się w dwóch planach czasowych – współcześnie i w 1936 roku, kiedy została popełniona pierwsza zbrodnia – w pełnej łamigłówek, zagadek, tajemnych przejść, ukrytych korytarzy Akademii Ellinghama. Ci, którzy sięgną po Nieodgadnionego będą niecierpliwie czekać na kolejne tomy tej bestsellerowej trylogii.
wiek: 13+
“Bardzo brudna gra” Robin Stevens
Wszystkie patrzyłyśmy w górę, więc przegapiłyśmy morderstwo – tak zaczyna się kolejny tom serii Zbrodnia niezbyt elegancka, której bohaterkami są nastoletnie uczennice pensji dla panien. Założone przez nie Towarzystwo Detektywistyczne Welle&Wong znów ma do rozwikłania kryminalną tajemnicę. Daisy Wells i Hazel Wong muszą się zmierzyć nie tylko z zagadkową zbrodnią, ale też z grupą Wielkich dziewczyn oraz z kryzysem swojej przyjaźni.
O serii “Zbrodnia niezbyt elegancka” pisaliśmy już TUTAJ.
wiek: 11+
“Hotel Winterhouse” Ben Guterson
Jedenastoletnia Elizabeth z zamiłowaniem do książek i łamigłówek. Magiczny Hotel Winterhouse. Zagadki, szyfry i tajemnice. Może nawet klątwa. Oraz bardzo niezwykła książka. Kiedy dziewczynka próbuje rozwikłać tajemnice hotelu, okazuje się, że… sama jest ich częścią. Być może jest jedyną osobą, która może rozwiązać zagadkę hotelu i przełamać klątwę nad nim ciążącą. Będzie jednak musiała zdecydować, czy warto. Towarzyszenie Elizabeth w odkrywaniu sekretów i w podejmowaniu decyzji to wciągająca czytelnicza przygoda. Klimat tej opowieści sprawia, że nawet kiedy spotykamy w niej nieco upiorne elementy, wciąż mamy ochotę tu być, odkrywać kolejne szczegóły i delektować się niezwykłą i świetnie opisaną atmosferą zagadkowego Winterhouse. Tych, którzy sięgną po tę książkę z pewnością ucieszy fakt, że historia Elizabeth i Winterhouse – a jakże – ma swój ciąg dalszy w dwóch kolejnych tomach. Mam nadzieję, że Dwukropek wyda całą trylogię.
wiek: 10+
14. (!) tom “Zwiadowców”
“Zwiadowcy” Johna Flanagana to kategoria sama w sobie, czytelnicze zjawisko, fenomen. Pierwsza część ukazała się w 2009 roku i szybko zyskała wielbicieli. A potem już pooooszło. Z każdym kolejnym tomem tej rycersko-przygodowej opowieści grono fanów powiększało się, a popularność cyklu wpływa chyba bardzo inspirująco na autora, bo najnowszy tom to już czternasty w serii! Jeśli macie wśród znajomych juniorów wielbicieli “Zwiadowców”, to 14. tom będzie dla nich znakomitym prezentem. Tylko nie pozwólcie go otworzyć przed wigilijną kolacją, bo gdy zaczną czytać, barszcz, pierogi i karp staną się całkowicie nieinteresujące.
O fenomenie “Zwiadowców” pisaliśmy więcej tutaj: Polecamy książki dla juniorów: 12 tomów, które wygrywają z komputerem
wiek: 10+
Dla miłośnika Minecrafta
“Pamiętnik 8-bitowego wojownika” to opowieści ze świata Minecraft, których bohaterem jest Runt, wieśniak, który chciał by wojownikiem (tak jak Steve). Nie wiecie, o co chodzi? Nie szkodzi. Małolaty uwielbiające Minecrafta będą wiedziały doskonale. Nastoletnich wielbicieli Minecrafta na pewno ucieszy prezent w postaci książki, a nawet czterech – tyle bowiem części cyklu o Runcie wydało właśnie wydawnictwo Jaguar. Dwa kolejne tomy zapowiadane są na 2019 rok.
wiek: 10+
Przygody z treścią
Książki z wartką i wciągającą akcją przygodową mogą być jednocześnie książkami z ważną, mądrą treścią. Fabuła sprawia, że trudno się od nich oderwać, zaś wartości, które niesie – że na długo zostają w pamięci.
“Odkrywca” Katherine Rundell
Czworo dzieci w wyniku katastrofy lotniczej trafia w sam środek amazońskiej puszczy. Żeby przetrwać, muszą poznać i zrozumieć dżunglę, ale też nauczyć się wspołpracować ze sobą. Dzieci doświadczają niezwykłych przygód, ale też przekonują się, że w wyjątkowych okolicznościach człowiek działa inaczej niż na co dzień, inne rzeczy stają się ważne, inne umiejętności cenne. Jak żyć bez udogodnień, które na co dzień zapewnia nam cywilizacja? Co trzeba wiedzieć i skąd, żeby przeżyć w dziczy? “Odkrywca” to przygodowa książka o odkrywaniu świata, odkrywaniu siebie i odkrywaniu innych ludzi. To jedna z tych książek, które wciągają młodych czytelników, ale też tych całkiem dorosłych. Jeśli “Odkrywca” będzie podchoinkowym prezentem dla waszego syna lub córki, od razu ustawcie się w kolejce do czytania.
wiek: 10+
“Nan Sparrow i potwór z sadzy” Jonathan Auxier
Nan Sparrow, jedenastoletnia dziewczynka, żyje wśród chłopców, którzy jak ona są kominiarzami w Londynie przełomu XIX i XX wieku. Wykonują niebezpieczną pracę, muszą radzić sobie sami, nikt szczególnie o nich nie dba. Żaden z nich nie spodziewa się jednak tego, co przydarza się Nan.
Nie jest łatwo być kominiarzem, a jednak… Czasami, kiedy wydaje się, że gorzej być nie może, coś się wydarza. I niech wam się nie wydaje, że opowieść, której akcja toczy się w wiktoriańskiej Anglii jest mało współczesna. Dziś dzieci już nie pracują i nie tracą zdrowia przy czyszczeniu kominów, ale ta historia jest o tym, co uniwersalne – o przyjaźni, radzeniu sobie z trudnościami, o życiu, które nie jest łatwe, choć bywa piękne.
wiek 10+
Gdzie kupić?
Summoner. Rebelia
Taran Matharu
tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Wydawnictwo Jaguar
Żelaznny kruk. Wyprawa
Rafał Dębski
Wydawnictwo Jaguar
Gobelin. Obrońca Rowan
Henry H. Neff
tłumaczenie: Katarzyna Rosłan
Wydawnictwo Mamania
Aberrations. Bestia się budzi
Joseph Delaney
tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo Jaguar
Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
Nancy Springer
tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon
Wydawnictwo Poradnia K
Nieodgadniony
Maureen Johnson
tłumaczenie: Paweł Łopatka
Wydawnictwo Poradnia K
Bardzo brudna gra
Robin Stevens
tłumaczenie: Magdalena Korobkiewicz
Wydawnictwo Dwukropek
Hotel Winterhouse
Ben Guterson
ilustracje: Chloe Bristol
tłumaczenie: Anna Anita Wicha
Wydawnictwo Dwukropek
Zwiadowcy. Księga 14: Pojedynek w Araluenie
John Flanagan
tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
Wydawnictwo Jaguar
Pamiętnik 8-bitowego wojownika
Cube Kid
ilustracje: Saboten
tłumaczenie: Michał Zacharzewski
Wydawnictwo Jaguar
Odkrywca
Katherine Rundell
ilustracje: Hannah Horn
tłumaczenie: Paweł Łopatka
Wydawnictwo Poradnia K
Nan Sparrow i potwór z sadzy
Jonathan Auxier
tłumaczenie: Ewa Westwalewicz-Mogilska
Wydawnictwo Dwukropek
Twój komentarz może być pierwszy