Książki pięknie ilustrowane, ciekawie napisane, z mnóstwem wiedzy, informacji, ciekawostek. Tematy – rozmaite, każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Oto kolejna porcja nowości książkowych w sam raz pod choinkę, ale nie tylko. To po prostu fajne książki do czytania, oglądania, wertowania. Jeszcze więcej książkowych nowości opisaliśmy tu:

Książkowe nowości dla dzieci prosto pod choinkę

Książkowe nowości pod choinkę – dla juniorów 10+

A teraz do dzieła – zobaczcie, co nowego ciekawego na półkach księgarń.

Dla pasjonatów sportu

FC Barcelona. Więcej niż futbol

Książka pełna opowieści piłkarskich, o piłkarzach i z piłkarzami w roli głównej. Informacje, ciekawostki, anegdoty nie tylko o piłkarzach, ale też o trenerach, stadionach, meczach, a także o samej Barcelonie i Katalończykach. Autor – Dariusz Tuzimek – doświadczony dziennikarz piłkarski, pasjonat piłki nożnej, napisał tę książkę w formie rozmowy z własnym synem, Antkiem. To ciepła, serdeczna pogawędka taty i syna o tym, co pasjonuje ich obu. Czyta się ją świetnie i równie dobrze ogląda, bo została zilustrowana mnóstwem zdjęć.

wiek: 8+

 

Skoczkowie. Tajemnice mistrzów

Autor tej książki, Jarosław Kaczmarek, jest zawodowym opowiadaczem historii. Bohaterami tej opowieści są Stanisław Marusarz, Wojciech Fortuna, Adam Małysz, Kamil Stoch oraz inni polscy skoczkowie. Z książki młodzi pasjonaci sportu dowiedzą się też, kto może zostać skoczkiem narciarskim, dlaczego wiatr jest tak ważny podczas skoków, czy skoczkowie się boją i jak radzą sobie z emocjami, na czym polega narciarska punktacja i wielu, wielu innych ciekawych rzeczy dotyczących narciarskich skoków. Plus wiele ciekawych ilustracji i fotografii.

wiek: 8+

 

Przyroda i zwierzęta

Pogoda dla puchaczy

Marcin Kozioł jest autorem wielu książek dla dzieci, w tym “Szalonej historii komputerów”, którą bardzo polubiliśmy. Bartek Jędrzejak to znany chyba wszystkim sympatyczny prezenter i dziennikarz TVN. Razem stworzyli serię książeczek o puchaczu Bubusiu i jego rodzinie, w których opowieść o ptasich sprawach przeplata się z ciekawostkami i informacjami na temat przyrody i pogody. Młodzi czytelnicy dowiedzą się z nich na przykład tego, czy mgła to chmura przy ziemi albo dlaczego liście żółkną jesienią. We wrześniu ukazała się pierwsza część serii – Jesień, w listopadzie druga – Zima. Następne są tak zaplanowane, by każda ukazywała się z początkiem kolejnej pory roku. A na czytelników czeka też niespodzianka – strona internetowa z dodatkowymi materiałami do obejrzenia: http://www.pogodadlapuchaczy.pl/

wiek: 6+

 

Włóczykij

Włóczykij jest psem ciekawym świata i po świecie wędrującym. Spotyka po drodze różne psy – kanapowce, podwórzowce, psy cyrkowe, rasowe i kundle. Wędrówka Włóczykija jest nie tylko ciekawa poznawczo, ale też refleksyjna  i zapraszająca do pomyślenia o tym, czym jest psi los i czy my ludzie zawsze traktujemy naszych czworonożnych przyjaciół tak, jak na to zasługują.

wiek: 7+

 

Poznawać świat, wiedzieć więcej

W dwa lata dookoła świata

Oto historia niezwyklej podróży, prawdziwej podróży, która rozpoczęła się w 1926 roku. Z marzenia pewnego młodzieńca zrodziła się ekspedycja polskich harcerzy fordem dookoła świata. Uczestników wyprawy było czterech, zabrali ze sobą namiot, garnki, zapas jedzenia, radio, apteczkę, paszporty z wizami 23 krajów i… gramofon z zestawem płyt. I wyruszyli – przez Europę, Afrykę, Amerykę, Azję z powrotem do Europy. Spotkali po drodze wielu interesujących ludzi, odwiedzili ciekawe miejsca. Ta książka to opowieść o ich podróży, dla współczesnego młodego czytelnika będąca nie tylko podróżą przez świat, ale też przez historię.

wiek: 10+

 

Poznaję świat i kropka

To seria książeczek, z których dzieci dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy. Dorośli zresztą też, bo to książki, które odpowiadają na bardzo nietypowe pytania – o tym w szkole nie uczono. Co łączy słonie, bilard i benzynę? Czy z ropy można mieć aspirynę? Czy dziewczęce rajstopki produkowano kiedyś w fabryce materiałów wybuchowych? Czy kule bilardowe mogą eksplodować, a mięciutka bluza jest z plastiku? Ile tajemnic skrywa ropa? Dlaczego naukowcy każą srokom przeglądać się w lustrze? Przystępnie i ciekawie napisane książki dla dociekliwych i ciekawych świata juniorów.

wiek: 6+

Kobiety i nauka. One zmieniły świat

Ciekawie opisane (bez przynudzania) i świetnie zilustrowane 50 kobiet, które dokonały ważnych odkryć, prowadziły badania i pomogły nam wszystkim coraz lepiej rozumieć świat. W książce znajdują się historie kobiet znanych chyba wszystkim, jak Maria Skłodowska-Curie, Ada Lovelace czy Jane Goodall, jednak większość to postaci, które młody czytelnik dopiero pozna. I które poznać warto. Oprócz opowieści o kobietach różnych dziedzin nauki, mamy tu też infografiki, słowniczek pojęć naukowych oraz lista ciekawych źródeł – stron www, filmów i książek, do których warto sięgnąć.

wiek: 10+

 

Kobiety i sport. One grały, by wygrać

Druga w serii ARTEgmont książka o kobietach, których historie warto znać. Rachel Ignotofsky potrafi znakomicie przedstawiać informacje w sposób ciekawy i przystępny, posługując się ilustracją, infografiką i żywym, przystępnym językiem. Dzięki tej książce młodzi czytelnicy nie tylko poznają sportsmenki, które wygrywały w swoich dziedzinach, ale też te, które były w nich pierwszymi w historii. Plus infografiki wyjaśniające niektóre zagadnienia ze świata sportu. Całość bardzo piękna i zachęcająca do wertowania, czytania, delektowania się.

wiek: 10+

 

Książki niezwykłe

Fantastyczna encyklopedia małych stworów

Ta książka rzeczywiście ma coś z encyklopedii, np. duże szczegółowe ilustracje dziwnych stworzeń wraz z typowo encyklopedycznymi informacjami o nich. I tak np. o chochliku żyrandola dowiadujemy się, że jest wielkości małej żarówki, jego skóra ma kolor fluorescencyjnej zieleni, a jego ulubionym sportem jest salto mortale z lampy bez siatki zabezpieczającej. Ale ta książka to także opowieść o spotkaniach z przeróżnymi niezwykłymi stworzeniami, pełna fantazji i zabawnych sytuacji. Wyraziste, klimatyczne ilustracje i godna podziwu wyobraźnia autorki.

wiek: 8+

 

Słońce Księżyc Gwiazda

Ta książka to niezwykły projekt literacko-graficzny. Autorem tekstu jest Kurt Vonnegut, jeden z najwybitniejszych pisarzy naszych czasów, ilustracje stworzył Ivan Chermayeff – znakomity grafik i ilustrator, autor między innymi znanych na całym świecie logotypów NBC, National geographic czy US Open. Czy to książka dla dzieci? Nie wiem. Myślę, że przedział wiekowy podany na jej okładce jest najbardziej trafny: 4-104. Kurt Vonnegut ujął w oszczędnych słowach opowieść o narodzinach Jezusa. Zanurzyć się w niej może każdy. Co w niej znajdzie dla siebie? Zobaczymy…

 

Giselle

Niezwykle wysmakowana, przepiękna książka, w której tekst jest niemal niezauważalny, a obraz mówi tak wiele. najpierw była legenda, którą spisał Heinrich Heine, potem na jej podstawie powstał balet po raz pierwszy wystawiony w 1841 roku w Paryżu. W tym kolekcjonerskim wydaniu opowieści o zakochanej Giselle odnajdziemy zarówno emocjonalne tony romantyzmu, jak i subtelność baletu. Czy ta niezwykła w swej formie książka spodoba się dzieciom? Warto to sprawdzić.

wiek: 6+

 


Gdzie kupić?

FC Barcelona. Więcej niż futbol

Dariusz Tuzimek

Wydawnictwo Egmont

 

 

 

Skoczkowie. Tajemnice mistrzów

Jarosław Kaczmarek

Wydawnictwo Egmont

 

 

 

Pogoda dla puchaczy. Jesień

Marcin Kozioł, Bartek Jędrzejak

ilustracje: Małgorzata Osieleniec

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

 

Pogoda dla puchaczy. Zima

Marcin Kozioł, Bartek Jędrzejak

ilustracje: Małgorzata Osieleniec

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

 

Włóczykij

Agnieszka Taborska

ilustracje: Krystyna Lipka-Sztarbałło

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

 

W dwa lata dookoła świata

Dorota i Dariusz Grochalowie

Wydawnictwo Skrzat

 

 

 

Poznaję świat i kropka

Rafał Klimczak

ilustracje: Ilona Brydak

Wydawnictwo Skrzat

 

 

Kobiety i nauka. One zmieniły świat

Rachel Ignotofsky

Wydawnictwo Egmont

 

 

Kobiety i sport. One grały, by wygrać

Rachel Ignotofsky

Wydawnictwo Egmont

 

 

Fantastyczna encyklopedia małych stworów

Alicia Casanova

ilustracje: Fernando Falcone

tłumaczenie: Andrzej Flisek

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

Słońce Księżyc Gwiazda

Kurt Vonnegut

ilustracje: Ivan Chermayeff

tłumaczenie: Rafał Lisowski

Wydawnictwo Mamania

 

Giselle

Charlotte Gastaut

tłumaczenie: Anna Rosiak

Wydawnictwo Mamania