Emi, a właściwie Stanisława Emilia Gacek chodzi do zerówki i jest dziewczynką taką, jak wiele innych sześciolatek. Ma przyjaciółki, lubi pizzę, bywa na placu zabaw, marzy o tym, by już iść do szkoły i być pełnoprawnym uczniem, który wchodzi do budynku głównym wejściem, a nie tym dla zerówkowiczów. Zanim to jednak nastąpi, Emi przeżyje bardzo ciekawy zerówkowy rok – założy Tajny Klub Superdziewczyn, pozna bliżej gołębia, zmierzy się z antypatyczną Florą, natknie się na kryminalną zagadkę, pójdzie na przedstawienie baletowe… No, generalnie będzie robić to wszystko, co inne dziewczynki w jej wieku i jeszcze trochę. Ku rozbawieniu i przyjemności czytelniczek. Bo Emi i Tajny Klub Superdziewczyn to książki właśnie do czytania dla przyjemności. Lekkie, z humorem i nutką tajemnicy.

W drugim tomie Emi wkracza do szkoły. To oznacza rozstanie z niektórymi przyjaciółmi z zerówki i nowe wyzwania. Pojawia się też wątek edukacji domowej. Emi przekona się, jak każdy dzieciak w jej wieku, że w szkole bywa świetnie, ale nie wszystko jest takie, jak lubimy najbardziej. Tom trzeci to podróż do Włoch, która zainspiruje Emi i Florę do działalności teatralnej. Tajny Klub Superdziewczyn znów zaangażuje się w rozwiązanie zagadki, a cala opowieść okaże się świetną zabawą. Tajemnice i zagadki pojawiają się zresztą w każdej części serii – również w tomie czwartym – wakacyjnym i w piątym, w którym do Tajnego Klubu Superdziewczyn dołączy Franek.

emi_7_poszukiwaczeprzygodAutorka serii, Agnieszka Mielech zawodowo zajmuje się dystrybucją filmową w Polsce, jednak od zawsze interesuje ją literatura, a odkąd została mamą, dzisiaj już 7-letniej Basi – szczególnie literatura dziecięca. Moje wzorce literackie to w ramach klasyki dla dzieci – Pippi i Muminki, a w literaturze najbardziej współczesnej także dynamiczna seria Hania Humorek autorstwa Megan McDonalds czy mniej znana w Polsce twórczość amerykańskiej autorki Judy Blume. Pomysł na cykl o Emi zrodził się podczas zabaw i godzin wspólnie spędzanych z córką. Basia stworzyła szkic – portret głównej bohaterki – Emi. Seria miała prezentować sceny z życia współczesnych dzieciaków, być blisko nich – zarówno przez przywołanie współczesnych im realiów, tematów jak i język. Nie było tu zamysłu dydaktycznego – jako autor stoję z boku i opowiadam, a wszystko dookoła widzimy oczami dzieci. Postaci powstawały w wyniku naszych dyskusji a wiele przygód przeniosłam wprost z Basinego przedszkola – opowiada autorka.

Serię ilustruje krakowska artystka, Magdalena Babińska. Prywatnie także mama 6-letniej już Matyldy. Magdalena Babińska jest pomysłodawczynią i ilustratorką znanej na rynku serii Zgaduj z Czu-Czu. Jest także zaangażowana w oprawę graficzną wielu publikacji dla najmłodszych i podręczników dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Rysuje przygody swojej córki na rodzinnym blogu: www.masebi.blogspot.com.

Emi i Tajny Klub Superdziewczyn to seria zaczynająca się od zerówki, jednak wszystkie tomy są napisane takim językiem, by i starsze Juniorki z przyjemnością sięgnęły po cały komplet opowieści. To przyjemna, zabawna lektura, a młode czytelniczki z pewnością zaprzyjaźnią się z Emi – dziewczynką jak one.

W serii ukazała się także “Wielka Księga Przygód”, gdzie w jednej książce mieszczą się trzy tomy opowieści o Emi i Tajnym Klubie Superdziewczyn. Tu historia zaczyna się o pierwszej klasy, czyli od momentu, kiedy Emi nie poszła i poszła do szkoły. Seria ma także swoją stronę internetową: http://emisuperdziewczyna.pl, gdzie możecie sprawdzić, jakie jeszcze atrakcje związane z Emi czekają na jej wielbicielki. A Biblioteka Akustyczna wydała całą serię w wersji audiobookowej, czytanej przez Joannę Pach-Żbikowską, której dźwięczny, dziewczęcy głos podkreśla klimat opowieści.

targi

 

Emi i Tajny Klub Superdziewczyn

autorka: Agnieszka Mielech

ilustracje: Magdalena Babińska

Wydawnictwo Wilga

audiobook: Biblioteka Akustyczna

c

cIMG_2533

książki recenzuje: Elżbieta Manthey – pomysłodawczyni i założycielka Juniorowa, dziennikarka, mama Tymona i Marysi, żona Krzysztofa. Studiowała filozofię i dziennikarstwo. Uwielbia książki, panoramę z Wielkiej Rawki w Bieszczadach, podróżowanie z mężem i dziećmi oraz spotkania z przyjaciółmi.