Przeczytałam sporo książek dla dzieci przedstawiających niezwykłe kobiety. Razem z moją córką chętnie odkrywam kolejne kobiece postaci, które miały wpływ na bieg historii, politykę, środowisko, robiły niesamowite rzeczy, były wyjątkowo odważne i śmiałe. Seria „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety” szczególnie nam się spodobała. Z kilku powodów.

Dwa pierwsze tomy serii „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety” opowiadają o kobietach, które tworzyły historię i tych, które zmieniły świat. To niezwykle różnorodny zestaw bohaterek. Młodzi czytelnicy przeczytają w nich o faraonce Hatszepsut i twórczyni opowieści o Frankensteinie – Mary Shelley, o tancerce Josephine Baker i kosmonautce Walentynie Tierieszkowej, o naukowczyni Adzie Lovelace i o Pocahontas, pilotce Amelii Earhart i o Coco Chanel. To tylko kilka przykładów, bo choć tomy serii nie są bardzo opasłe, to mieszczą wiele fascynujących opowieści o wspaniałych kobietach. 

Na końcu każdej z książek wszystkie jej bohaterki raz jeszcze wychodzą na scenę – wspólnie, a każda z nich niesie młodemu czytelnikowi, a przede wszystkim młodej czytelniczce, ważne, wzmacniające przesłanie. „Opowiedz własną historię”, „Znajdź swój talent”, „Broń swoich przekonań”, „Nawet się nie spodziewasz, do czego jesteś zdolna”, „Mierz wysoko, aż do gwiazd”… Myślę, że każda czytelniczka poznając te książki i przedstawione w nich kobiety poczuje przynależność do niezwykłej, silnej, odważnej społeczności kobiecej obejmującej cały świat.

W najnowszym tomie serii „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety” młodzi czytelnicy poznają nie tylko niezwykłe postaci wyjątkowych kobiet, ale także mogą się bliżej przyjrzeć problemowi, który jest bardzo istotny współcześnie: życiu na naszej planecie i zagrożeniom, jakie stwarza człowiek. W książce dzieci spotkają np. „rekinią mamę” – Eugenie Clark, walczącą o ochronę przyrody Kenii Wangari Maathai, założycielkę The Body Shop i jej szczególną filozofię prowadzenia biznesu z troską o środowisko, czy hinduskie obrończynie drzew z Ruchu Chipko. Kolejne postaci opisane w książce przybliżają czytelnikom problemy, jakimi się zajmowały. Nie tylko więc pokazują moc kobiet, ich odwagę, mądrość i nieustępliwość, ale też uwrażliwiają dzieci na kwestie środowiska naturalnego. Troska o planetę przestaje być dla dzieci abstrakcyjnym pojęciem, bo bohaterki tej książki pokazują ją bardzo konkretnie, w opowieściach o własnym życiu.

„Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety” to seria książek dla dzieci, w której młodzi czytelnicy spotkają niezwykłe postaci, poznają ich życie i idee, które były im bliskie. Dowiedzą się też co nieco o tym, czym charakteryzował się moment historii, w którym każda z nich żyła. To, co mnie w tej serii zachwyciło to doskonała harmonia formy i treści. Zwróciła na nią uwagę również moja córka Marysia. „No, nareszcie książka, w której obrazki zgadzają się z językiem” – mruknęła tonem eksperta zagłębiona w lekturze. O co chodzi? Otóż często w książkach przeznaczonych dla młodych czytelników spotykam pewien rozdźwięk: podczas gdy oprawa graficzna, ilustracje, cały koncept wizualny książki sprawia wrażenie pomyślanego dla młodszych dzieci, to treść napisana jest językiem dla starszych odbiorców. Być może jest to świadomy zabieg – żeby książka dłużej służyła, najpierw młodszym dzieciom, które skupią się na ilustracjach, a potem starszym, które zaciekawi treść. Moich dzieci jednak taki pomysł nie przekonuje, bo nawet jeśli treść jest super ciekawa, to nie sięgną po książkę ze zbyt dziecinnymi dla nich ilustracjami. Bo to przecież ujma na honorze. Kiedy zaś były młodsze, zniechęcały się nie mogąc zrozumieć treści książek, których obrazki sugerowały, że są przeznaczone właśnie dla nich.

„Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety” to seria, w której wszystko się zgadza: tekst jest napisany z dużym wyczuciem, tak, by czytelnik 8-11-letni zrozumiał, kim są bohaterki tych książek, z jakimi wyzwaniami się mierzyły, dlaczego to tak ważne postaci i jeszcze żeby naprawdę wydały się mu ciekawe i warte bliższego poznania, a ilustracje są dokładnie takie, jakie trafiają w gusta czytelników w tym wieku. Każda z kobiet przedstawionych w tych książkach jest tak opowiedziana, że można by się z nią zaprzyjaźnić. Choć to wielkie kobiety zasługujące na pomniki, w tych książkach są barwnymi, żywymi postaciami, a nie posągami z brązu. Trochę jakbyśmy czytali o kumpelach z podwórka, których życie potoczyło się w wyjątkowo fascynujący sposób i które dokonały wielkich rzeczy. Książki wykorzystaują elementy komiksowe, tekst i grafika splatają się ze sobą i szkicują wspólną opowieść. Nie stronią też od humoru, który młodzi czytelnicy bardzo cenią.

W serii “Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety” ukazały się:

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które tworzyły historię

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

Seria “Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety”

tekst i ilustracje: Kate Pankhurst

tłumaczenie: Dorota Lachowicz (“Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę”), Paulina Lubowiecka

Wydawnictwo K.E. Liber (http://keliber.pl/)

 

książki poleca: Elżbieta Manthey – założycielka Juniorowa, blogerka, dziennikarka, mama Marysi i Tymona. Pasjonatka dobrej edukacji – tropi nowinki i nowoczesne pomysły edukacyjne, angażuje się w różnorodne działania na rzecz lepszej edukacji. Propaguje wychowanie i edukację oparte na szacunku dla dzieci. Miłośniczka książek, również tych dla dzieci i młodzieży. Najlepiej odpoczywa odwiedzając ciekawe miejsca z rodziną i doświadczając świata wspólnie z mężem i dziećmi.