W artykule „Czy każde dziecko powinno mieć komputer – czyli co dzieci robią w cyfrowym świecie” pisałam o tym, w jak wielu dziedzinach życia współczesne dzieci wykorzystują komputery. W niektórych obszarach komputer z czasem staje się niezbędnym narzędziem. Prędzej czy później czeka więc nas taki zakup. Zanim się nań zdecydyjemy, warto co nieco wiedzieć zarówno o komputerach, jak i o ich młodych użytkownikach. Razem z moim czternastoletnim synem Tymonem oraz ekspertami komputerowej marki Actina podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając komputer dla małolata.
Można pójść do sklepu, powiedzieć „poproszę komputer dla dziecka” i zdać się na doradztwo sprzedawców, którzy na pewno będą pomocni. Jednak nawet najlepszy sprzedawca nie doradzi nam skutecznie, jeśli sami nie będziemy choć trochę wiedzieli, czego potrzebujemy. To tak jak z kupowaniem samochodu – najpierw musimy się zastanowić, jakie są nasze potrzeby, kto będzie jeździł autem, ile osób powinno pomieścić, czy potrzebujemy dużego bagażnika, czy mieszkamy w mieście, czy na wsi… Z tych rozważań i analiz powinno nam mniej więcej wyniknąć, czy potrzebujemy małego auta miejskiego do dojazdów do pracy, dużego rodzinnego, którym będziemy wozić gromadkę dzieci do szkoły a latem obsłużymy rodzinny wyjazd na wakacje, czy może terenowego, któremu nie straszne będzie błoto i bezdroża. Z komputerem jest podobnie – analiza potrzeb i tego, w jaki sposób i do czego komputer będzie używany, podpowie nam, czego szukać. A podstawowa wiedza o komputerowych możliwościach i parametrach pomoże nam dokonać wyboru.
Więcej o tym, do czego dzieci potrzebują komputerów przeczytacie tutaj:
Co jest ważne w komputerze – krótka instrukcja dla nieprofesjonalistów
Komputer to kilka elementów, które współpracują ze sobą:
Procesor
Procesor to serce komputera. Może być Intel albo AMD – twierdzi mój nastolatek. AMD to dobre rozwiązanie za rozsądną cenę, natomiast w przypadku komputera przeznaczonego do zaawansowanych gier czy obsługi programów graficznych, można rozważyć droższy i bardziej wymagający ale też dający więcej możliwości procesor Intel. W swojej najnowszej serii komputerów Actina proponuje modele z procesorem AMD i takie z procesorem Intel.
Ekspert marki Actina podpowiada: – Procesory AMD i Intel bardzo zbliżyły się do siebie pod względem wydajności. W związku z tym wybór stał się bardziej kwestią przekonań. AMD wygrywa obecnie w esporcie, gdzie dotychczas brylował Intel, jednak mówimy tutaj o procesorach, które kosztują ponad 1500 zł. Przy codziennym użytkowaniu, przez co rozumiemy przeglądanie sieci, oglądanie filmów i pisanie, różnic między procesorami nie ma. Jeżeli nie planuje się rozbudowanego komputera, można nawet opierać się na procesorze ze zintegrowaną kartą graficzną i oszczędzić sporo na pierwszym zakupie. W takich sytuacjach na dzisiaj polecałbym jednak AMD, bo ich karty graficzne w procesorach z dopiskiem „G” na końcu są mocniejsze.
Chłodzenie komputera
Komputer, a szczególnie procesor, podczas pracy nagrzewa się. Jeśli nagrzeje się za bardzo, zmniejsza się jego moc, a przegrzanie może doprowadzić do wyłączenia komputera albo awarii. Komputer potrzebuje więc chłodzenia. Standardowo komputery chłodzone są wentylatorem, czyli powietrzem, druga opcja to chłodzenie wodne – droższe ale bardziej wydajne i przeznaczone raczej do komputerów o wysokiej wydajności, czyli maszyn dla profesjonalistów. W komputerze dla małołata zdecydowanie wystarczy chłodzenie standardowe, powietrzem.
Dysk twardy
Są dwa typy dysków: SSD – szybszy, ale mniejszy i droższy oraz HDD – wolniejszy, za to większy i tańszy. W jednym komputerze może być zainstalowany jeden dysk, albo obydwa typy dysków. Po co dwa? Np. jeśli system operacyjny przechowujemy na dysku SSD (tym szybszym), to komputer włącza się bardzo szybko i sprawnie, dysk HDD zaś może się bardzo przydać do przechowywania dużych plików aplikacji, gier lub danych, bo jest pojemniejszy. W serii komputerów Actina PBA znajdziecie kilka modeli z pamięcią SSD i kilka z obydwoma rodzajami pamięci (SSD+HDD).
Ekspert marki Actina podpowiada, dla kogo lepsza będzie pamięć SSD+HDD, a dla kogo wystarczy samo SSD?: – Najlepszym sposobem na sprawdzenie potrzeb pojemnościowych jest zweryfikowanie obecnego użycia. W dobie serwisów streamingowych i wszelkich chmur praktycznie nie musimy trzymać danych na dysku lokalnym.W związku z tym w przeważającej większości przypadków lepiej inwestować w duże dyski SSD. Dysk HDD przyda się fotografowi lub twórcy wideo, który na co dzień produkuje i obrabia duże pliki, choć także większość z nich woli jednak wydać więcej i kupić SSD. Wygoda półprzewodników jest nieoceniona względem mechanicznego talerza.
Karta graficzna
Karta graficzna jest bardzo ważna jeśli chodzi o jakość obsługi gier i programów graficznych. Od karty graficznej zależy też, czy skorzystamy z różnych ciekawych opcji monitora – wypasiony monitor nie rozwinie skrzydeł przy słabszej karcie graficznej. Mój osobisty nastolatek typuje jako najfajniejsze karty graficzne NVIDIA, eksperci Actiny dodają tu jeszcze karty AMD Radeon, jako również godne zaufania. W najnowszej serii komputerów Actina PBA spotkamy obydwa te rodzaje kart graficznych. Karta graficzna i jej parametry będą szczególnie istotnym elementem komputera, jeśli nasz junior jest zapalonym graczem, albo na przykład ma talent artystyczny i jego sprzęt komputerowy powinien obsłużyć zaawansowane programy graficzne.
Ekspert marki Actina podpowiada, dla kogo lepsza jest NVIDIA, a komu lepiej posłuży AMD Radeon: – Pod względem wydajności obie firmy w tej generacji wymieniają ciosy praktycznie na każdym polu, również tym gamingowym. NVIDIA ma znacznie bardziej rozbudowaną sferę wsparcia dla streamerów, więc jeżeli młody użytkownik chciałby się dzielić swoją rozgrywką on-line, to polecam NVIDIA. AMD z kolei ze swoimi rozwiązaniami napędza najnowsze konsole od Sony i Microsoft, więc siłą rzeczy będzie obsługiwać najnowsze gry przez długi czas, również te z nowej generacji. W związku z tym dobrze skonfigurowany PC na AMD posłuży ładnych parę lat do grania na wysokim poziomie detali i płynności.
Pamięć RAM
Pamięć RAM (pamięć operacyjna) to małe ale bardzo ważne kosteczki. Pamięć RAM daje komputerowi przestrzeń do wykonywania obliczeń. Im bardziej skomplikowane programy, aplikacje i gry, tym więcej pamięci komputer potrzebuje, żeby je obsłużyć. Pamięć RAM opisywana jest dwoma parametrami: ilość (podawana w gigabajtach – GB) i prędkość (podawana w megahertzach – MHz). Zazwyczaj pamięć RAM to 16 GB (2 kości pamięci, każda mająca 8 GB) 3200 MHz. Jeśli na płycie głównej jest więcej gniazd pamięci, można dołożyć dodatkowe kości, jeśli będzie taka potrzeba i w ten sposób zwiększyć pamięć RAM komputera czyli jego możliwości obliczeniowe. Większa pamięć RAM przydaje się w przypadku bardziej wymagających gier czy programów graficznych.
Płyta główna
Do płyty głównej podłączone są wszystkie pozostałe elementy komputera i to ona transportuje dane między nimi. Przy wyborze komputera warto zwrócić uwagę np. na liczbę slotów pamięci RAM na płycie głównej, czyli miejsc w których można zainstalować kości pamięci RAM. Wszystkie komputery serii Actina PBA mają płyty główne z czterema gniazdami pamięci, z czego dwa są wykorzystane dla pamięci zainstalowanej fabrycznie, a dwa pozostałe dają możliwość rozbudowania możliwości komputera w przyszłości.
Zasilacz
Zasilacz, czyli przewód doprowadzający prąd do komputera, też ma swoje parametry. Powinien być taki, by zaspokoić „apetyt na prąd” komputera. Actina w swoich komputerach stosuje zasilacze, które mają pewien zapas mocy, dzięki temu jeśli w przyszłości komputer będzie rozbudowywany i na przykład wymienimy kartę graficzną na nowszą, bardziej „prądożerną”, nie będziemy musieli wymieniać zasilacza.
Jaki komputer wybrać?
Z punktu widzenia nastolatka, komputer powinien spełniać pewne kryteria, które decydują o jego fajności. Zwykle są one związane z parametrami, które zapewniają sprawną obsługę gier oraz gwarantują przyjemność z grania. Kwestie nauki są dla małolata raczej drugorzędne, tym bardziej, że młodzi wiedzą doskonale: jeśli komputer „uciągnie” gry, to z programami i aplikacjami edukacyjnymi tym bardziej sobie poradzi. To gry są najbardziej wymagjącym elementem cyfrowego świata naszych dzieci.
Rodzice podchodzą do kupna komputera praktycznie. Powinien być solidny i trwały, wystarczyć na długo, bezawaryjny, nie generować problemów. No i nie powinien zrujnować domowego budżetu.
Komputer do nauki
Jeśli komputer ma służyć wyłącznie do nauki – pisania wypracowań, obsługi aplikacji edukacyjnych, połączeń wideo i przeszukiwania internetu – wystarczy tańszy model. Trzeba jednak zwrocić uwagę na dwa aspekty: po pierwsze, że wszystkie programy, aplikacje oraz strony internetowe rozwijają się i zmieniają, a ich kolejne wersje wymagają coraz mocniejszych komputerów, by dobrze działać. Po drugie – rozwija się i zmienia także nasz junior. Ten, który dziś sporadycznie siada do klawiatury, żeby rozwiązać zdane ze szkoły interaktywne ćwiczenia matematyczne, za rok czy dwa może stać się zapalonym graczem, albo zainteresuje się grafiką komputerową, animacją czy programowaniem. Jeśli chcemy, żeby komputer posłużył naszemu dziecku przez lata, warto zainwestować w urządzenie, które nie zestarzeje się zbyt szybko. Takim komputerem może być np. Actina PBA 3100 – jeden z tańszych modeli w tej serii, ale trzymający dobry poziom jakości i parametrów.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest możliwość rozbudowywania, ulepszania komputera. Zwróciłam na nią uwagę przyglądając się komputerom Actina – wszystkie modele tej marki są tak skonstruowane, by można było je z czasem ulepszać dokładając dodatkowe komponenty lub wymieniając starsze na nowsze i mocniejsze. Mało tego – wymiana poszczególnych podzespołów w Actinach nie powoduje utraty gwarancji.
Komputer do gier i grafiki
Większość małolatów prędzej czy później zaczyna interesować się grami komputerowymi. To współczesne zabawki tworzące cyfrowe podwórko naszych dzieci (o cyfrowym podwórku, grach i ich znaczeniu w życiu dzieci przeczytacie tu:
Gry są tak różnorodne, że chyba każdy znajdzie wśród nich swoją ulubioną. Moje dzieci, podobnie jak tysiące innych na całym świecie, uwielbiają Minecrafta, a ja coraz bardziej przekonuję się, jak wielkie możliwości twórcze i edukacyjne tkwią w tej grze o charakterystycznej grafice.
Jest wiele gier, w które można grać na niemal każdym komputerze (no, może z wyjątkiem dwudziestoletniego laptopa po wujku). Są też takie, które można uruchomić na większości komputerów, ale zbyt słaby komputer nie zapewni komfortu gry. Są i takie, które na zbyt słabym komputerze po prostu się nie uruchomią. Do tych najbardziej wymagających należą np. Sims 4, Forza Horizon, BeamNG Drive, gry o skomplikowanej grafice, gry symulacyjne.
Moc i parametry komputera mają znaczenie nie tylko w przypadku gier, ale także np. dla młodych użytkowników wykorzystujących komputery twórczo i artystycznie, używających do tego programów graficznych. Żeby więc komputer zadowolił małolata, weźmy pod uwagę, do czego będzie go używał, jakie są jego ulubione gry i programy.
Komputer to inwestycja
Komputer to inwestycja. Jeśli już mamy ponieść taki wydatek, to warto, by kupiony sprzęt posłużył małolatowi przez kilka kolejnych lat. Żeby tak było, warto zainwestować w komputer, który spełnia obecne wymagania juniora oraz pozwala na rozbudowę. Komputery Actina są tak projektowane, by z czasem można było dokładać dodatkowe elementy lub wymieniać poszczególne części na nowsze i mocniejsze bez potrzeby kupowania całego nowego komputera.
Mnie – pragmatyczną matkę – Actina ujęła właśnie możliwością ulepszania komputerów bez utraty gwaracji. Tymona, dla którego komputer jest już codziennym narzędziem nauki i rozrywki – różnorodnością modeli, bo wśród nich znalazł taki, który dokładnie spełnił jego wymagania w zakresie konfiguracji parametrów. Eksperci Actina podkreślają: – Ideą, która przyświeca przy projektowaniu komputerów Actina, jest konstruowanie jednostek o jak największej wydajności przy jak najniższym koszcie w swojej klasie – tak by cena była jak najbardziej przystępna dla każdego gracza.
Jaki komputer wybraliśmy dla Tymona?
Tymon do tej pory używał laptopa. Od dłuższego czasu inicjował rozmowy o zmianie komputera. Toczyliśmy te rozmowy uważnie, niespiesznie, dyskutowaliśmy o potrzebach młodego człowieka oraz naszych możliwościach budżetowych. Tymon zbierał informacje, badał rynek, zdobywał wiedzę tak, że w końcu był w stanie dokładnie określić swoje potrzeby oraz parametry komputera, jaki te potrzeby zaspokoi. Od dłuższego czasu oszczędzał też odkładając połowę swojego kieszonkowego z myślą o współfinansowaniu zakupu komputera. W najnowszej serii komputerów Actina PBA Tymon znalazł model dokładnie odpowiadający jego wymarzonej konfiguracji. My zaś zobaczyliśmy, że te jego marzenia nie są tak kosztowne, jak nam się wydawało. W dodatku w okresie przedświątecznym można skorzystać z rat 0%. Możliwość rozbudowy koputera z zachowaniem gwarancji jest dodatkowym atutem. To nie będzie prezent pod choinkę, skoro Tymon współfinansuje zakup ze swoich oszczędności (jestem dumna, że potrafił tak wytrwale i systematycznie odkładać pieniądze na ten cel). Ale nowiutka Actina PBA 3600, którą wczoraj przywiózł kurier, z pewnością będzie powodem do radości i ekscytacji naszego nastolatka teraz, w święta i jeszcze długo, długo później.
Discover more from Juniorowo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Twój komentarz może być pierwszy