W naszym domu nie ma telewizora. Uznawszy Jego Wysokość za największego marnotrawcę mojego wolnego czasu, wyprosiłem go za drzwi już wiele lat temu, jeszcze zanim nasze dzieci przyszły na świat. Tak więc dla naszych dzieci dom bez telewizora jest stanem naturalnym, przeciwko któremu zupełnie się nie buntują. Tym bardziej, że komputer z dostępem do sieci całkowicie zaspokaja ich potrzebę oglądania kreskówek.

Filmy z reguły wybiera Staś, który nie dość że jest starszy od Zosi o całe dwa i pół roku, to jeszcze ma od niej zdecydowanie mocniejszy charakter. Wieczorne wybieranie bajeczek wygląda mniej więcej tak:

IMG_4806.JPGStaś: Ja chcę Pingwiny z Madagaskaru.

Zosia: Dobra, ale potem ja wybieram, dobrze Stasiu?

Staś: Dobrze. A może wybierzesz Pingwiny?

Zosia: No dooobra…

Tata: Stasiu, tobie nikt się nie narzucał, więc pozwól Zosi wybrać, dobrze?

Staś: No dooobra…

Na szczęście Zośka dorasta i coraz częściej potrafi postawiać na swoim:

– Stasiu, dziś ja chcę Kota Prota.

– Zosia, ale Pingwiny są takie fajne, nie chcesz Pingwinów? Co? Zośka… Co?

– Nie, chcę Kota Prota.

– No dooobra…

W zeszły weekend, jak co tydzień, dzieci miały prawo do filmu pełnometrażowego. Staś tym razem postawił na swoim i wybrał „Lego przygodę”. Zośka trochę kręciła nosem, ale udobruchała się obietnicą, że następny film wybierze ona. Tak więc wczoraj wybierała Zośka. Wybrała „Barbie i Diamentowy Pałac”.

3098656820_ec6ce7bda8_z– O matko… – Staś westchnął boleśnie.

– Stasiu, jeśli nie chcesz, to nie musisz tego oglądać.

– Chyba faktycznie masz rację, tata. Pobawię się klockami.

I rzeczywiście wrócił do salonu z pudłem klocków. Ale na pierwsze dźwięki filmu rzucił je w kąt i sfrunął na kanapę: „No, może jednak popatrzę przez chwilę…”. Popatrzył do samego końca i – jak potem przyznał – nawet mu się podobało.

– Wiesz, Stasiu – powiedziałem mu wieczorem, otuliwszy go kołdrą – tak to już w życiu jest, że my, faceci czasem musimy zacisnąć zęby i obejrzeć film dla naszych dziewczyn.

– Ale te filmy nam się w sumie też podobają, prawda tato?

– Prawda, synu. W sumie też nam się podobają…

c

Autor: Wojciech Musiał

Zdjęcia: Visa Kopu, Islandjoe, Dan Ox