Wielki bilboard a na nim super hiper kalosze, najnowszy model z turbo podeszwą, ABS-em, GPS-em i ksenonami, czy jakoś tak. Kacper patrzy na reklamę, jak urzeczony. Ach, czymże są jego skromne kalosze wobec tego najnowszego hitu szkolnej mody! Kacper to inteligentny i sprytny chłopiec i nie poddaje się łatwo. Swoim zwykłym kaloszom robi tuning z pomocą taśmy klejącej i kilku innych narzędzi niezbędnych w życiu każdego siedmiolatka. Trudno jednak wygrać z modą i reklamą, szczególnie kiedy ma się w klasie zarozumiałego i wszystkomającego Eryka, który przechwala się nowym obuwniczym nabytkiem. Kacper jednak ma wsparcie przyjaciół, rodziny, no i Muchomściciela. W końcu więc – po siedmiu minutach rozterek – okazuje się, że to, co obiecują reklama i moda jest ulotne i szybko traci na wartości. Takie buty to jeden z pierwszych odcinków nowego polskiego serialu animowanego Kacperiada.
Kacperiada to serial dla dzieci w każdym wieku: i tych pięcioletnich, i tych czterdziestoletnich. To jest kino, które z przyjemnością obejrzą wszystkie pokolenia i wszyscy będą się śmiali (choć pewnie juniorzy w nieco innych momentach niż dorośli) i każdy trochę się w nim przejrzy.
Główny bohater to Kacper, lat siedem – kreatywny, aktywny, pytający, pełen emocji – no, po prostu siedmiolatek. Jego najlepsza przyjaciółka – Ada to głos pozytywnego rozsądku w tym duecie. Główny bohater alternatywnego planu – Muchomściciel – pojawia się w każdym odcinku jako obrazkowy komentarz ze świata kreskówek stylizowany na stare animacje w stylu He-Mana, które dzisiejsi dorośli pamiętają ze swojego dzieciństwa. Tylko że nie jest taki nadęty. To jest superbohaterstwo z dystansem i przymrużeniem oka.
Wśród postaci Kacperiady mamy też rodziców Kacpra (tatę, który na szczęście nie do końca wydoroślał i mamę która – jak to mama – rozumie więcej niż można by się spodziewać po dorosłym). Jest też Eryk – wspomniany wszystkomający zarozumialec – i jego znakomicie narysowani rodzice. Razem tworzą przezabawny obrazek, ale jak w każdej karykaturze jest też w nich sporo prawdy. Postaci w Kacperiadzie pojawia się znacznie więcej, a każda, choćby najbardziej epizodyczna jest dopracowana z niezwykłą starannością.
Każdy odcinek Kacperiady dotyczy jakiegoś wyzwania, z którym mierzy się Kacper (z rodziną w tle). Są to sytuacje żywcem wzięte z powszednich doświadczeń siedmio- czy dziewięciolatków. A ponieważ to polski serial, więc i doświadczenia są nam bliskie. Jak oprzeć się reklamom i chęci posiadania tego, co mają inni? Dlaczego czasami plany się zmieniają i jak poradzić sobie z rozczarowaniem? Okazuje się, że choć bałagan jest naturalnym środowiskiem życia siedmiolatka, to sprzątanie czasem się przydaje, że choć warto być prawdomównym, to mówienie prawdy bez wyczucia może kogoś urazić – na przykład papugę, albo przyjaciółkę. Każdy odcinek jest jak dobra rozmowa z ulubionym wujkiem podczas wyprawy na lody – jest w nim trochę mądrości, trochę wskazówek do przemyślenia i wykorzystania w labiryntach życia siedmiolatka, do tego dużo przyjemności, humoru, zabawy i frajdy.
Kacperiada to dzieło studia animacji Human Ark – docenianego, nagradzanego i budzącego zainteresowanie nie tylko w Polsce. Pilotażowy odcinek Kacperiady był pokazywany i nagradzany na wielu festiwalach filmowych na całym świecie. Do współpracy zaproszono grono świetnych aktorów, którzy użyczyli animowanym postaciom swoich głosów, dodając im wyrazistości i charakteru znakomitymi kreacjami. A punktem wyjścia do serialu były książki Grzegorza Kasdepke: Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko i Kacper z szuflady – dobrze znane, lubiane i od lat bawiące czytelników.
W serialu podobnie jak w opowiadaniach Grzegorza Kasdepke skupiamy się na relacjach ojca i syna, ale przedstawiamy świat z perspektywy dzieci, a nie dorosłych. Dlatego wprowadziliśmy dodatkowe postaci, rozbudowując literacki obraz “Kacperiady” i wchodząc z książką w rodzaj dialogu. Wierzymy, że zarówno wielbiciele twórczości Grzegorza Kasdepke, jak i nowi odbiorcy pokochają zwariowane przygody bohaterów – mówi Wojtek Wawszczyk, reżyser i scenarzysta ze studia Human Ark.
Odcinki serialu Kacperiada nie są długie. Po siedmiu minutach dynamicznej (ale z wyczuciem) animacji, mądrej (ale bez moralizatorstwa) fabuły pełnej wysmakowanych humorystycznych szczegółów ma się ochotę na jeszcze. Premierowy pokaz pięciu odcinków miał miejsce podczas festiwalu Kino Dzieci 2016. Premierę telewizyjną Canal+ Family zaplanował na grudzień 2016.
c
serial poleca: Elżbieta Manthey
Kacperiada
serial animowany
dla dzieci 5-9 lat i ich rodzin
Twój komentarz może być pierwszy