73% dzieci w wieku 6-12 lat ma próchnicę! Średnio dzieci w tym wieku mają 3-4 zainfekowane zęby! 18% dzieci w ogóle nie odwiedza stomatologa, a co trzeci uczeń myje zęby tylko raz dziennie.
To wyniki badań Ipsos przeprowadzonych w ramach drugiej edycji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. Podczas bezpłatnych przeglądów w mobilnych gabinetach stomatolodzy przebadali blisko 8 600 dzieci z 5 województw.
Dlaczego dzieci nie dbają o zęby?
Szczotkowanie zębów, mycie rąk i jeszcze kilka innych czynności, które dorośli uważają za niezbędne, dla większości sześcio- czy dziewięciolatków są nudne i szkoda na nie czasu. Poza tym wiele dzieci nie wie, jak prawidłowo dbać o zęby i dlaczego trzeba to robić. Prawie połowa dzieci nie korzysta z dodatkowych akcesoriów do pielęgnacji zębów, takich jak płyny do higieny jamy ustnej, nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe.
Rodzice mają więc ambitne zadanie – przekonać dzieci, by jednak, pomimo całej nudy tej codziennej czynności, rzetelnie dbały o swoje uzębienie. Warto poświęcić na to czas, bo dzieci, które regularnie dbają o zęby mają znacznie mniej problemów z próchnicą niż ich rówieśnicy nie przykładający się do higieny paszczy, co potwierdzają badania.
Jak dbać o zęby w wieku szkolnym?
Po pierwsze – zaprzyjaźnij się ze stomatologiem. Przegląd stomatologiczny u dzieci w wieku szkolnym powinniśmy przeprowadzać dwa razy w roku. Dlaczego tak często? Ponieważ w zębach mlecznych oraz świeżo wyrośniętych zębach stałych próchnica rozwija się szybciej, niż w dojrzałych zębach osób dorosłych. Poza tym próchnicy u dzieci często nie dostrzeżemy nawet bardzo czujnym rodzicielskim okiem, ponieważ w początkowym stadium nie jest ona brązowa, lecz biała.
Po drugie – właściwa higiena jamy ustnej:
- myjemy zęby przynajmniej 2 razy dziennie,
- płuczemy usta płynem do higieny jamy ustnej (bezalkoholowym),
- przestrzenie międzyzębowe czyścimy nicią dentystyczną lub specjalną szczoteczką,
- szczoteczkę do zębów po każdym użyciu dokładnie płuczemy, a co 3 miesiące wymieniamy na nową.
Jeśli zęby dziecka są zdrowe, stomatolog może je zalakować, czyli pokryć warstwą zabezpieczającą, co zwiększy ochronę przed próchnicą. Więcej na ten temat w audycji Radiokliniki.
c
źródło: Radioklinika.pl
c
Jak zachęcić dzieci do dbania o zęby?
Przede wszystkim rozmawiajmy. Dzieci chętniej robią to, w czym widzą sens, podobnie jak dorośli. Starajmy się więc wytłumaczyć juniorowi, co to jest próchnica, co ją powoduje, jak się rozwija, jakie są jej konsekwencje i – co najważniejsze – jak jej uniknąć. Nie wahajmy się sięgnąć po “pomoce naukowe” – książki, broszury, kolorowanki, strony internetowe – byle były ciekawe. Tylko nie straszmy dzieci stomatologiem! Stomatolog powinien być przedstawiany jako sprzymierzeniec w dbaniu o zęby i walce z próchnicą, a nie jako oprawca stosujący wymyślne tortury. Jeśli dziecko będzie się bało stomatologa, wizyty w gabinecie będą koszmarem dla wszystkich.
Dzieciaki to gadżeciarze. Zadbajmy o odpowiedni “osprzęt” do higieny jamy ustnej. Kubek, szczoteczka, klepsydra lub timer odmierzający czas mycia zębów mogą stanowić dodatkową zachętę do czynności higienicznych jeśli będą dla dziecka atrakcyjne, a najlepiej samodzielnie wybrane.
Dzieci uczą się przez naśladownictwo, możemy więc kształtować odpowiednie nawyki wspólnie myjąc zęby. Kilka minut przy umywalce, kiedy tata i syn razem szczotkują zęby, może nawet nucąc ulubioną melodię, mogą sprawić, że mycie zębów z nudnej czynności stanie się całkiem przyjemną chwilą bliskości.
Im wcześniej, tym taniej
Stomatologia to wydatki – takie przekonanie ma wielu rodziców. Rzeczywiście ta dziedzina medycyny w Polsce jest mocno sprywatyzowana. Jednak szczupłość domowego budżetu nie powinna rozgrzeszać nas z zaniedbania zębów dzieci, bo dentyści przyjmują też w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Stara prawda medycyny głosi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Lepiej i taniej!
c
tekst: Elżbieta Manthey
foto: andrea, woodleywonderworks, Rudy Eng, Mish Mish
9 komentarzy
Emilia
30 sierpnia 2021 at 18:52Strasznie mnie zaskakuje, że rodzice często mówią “że to tylko mleczak” próchnica nie ma znaczenia… szkoda, że nie wiedzą, ze to zwiększa chociażby szansę na wyrośnięcie krzywych zębów stałych. Syn ma manię dbania o zęby dzięki aparatowi na zęby i jestem z tego powodu zachwycona. Ma nawet swoją szczoteczkę soniczną z truelie żeby mógł też umyć zęby w szkole (mała, przenośna). Oczywiście przy aparacie trudno zachować ładne zęby, ale częste wizyty kontrolne i umawianie na odkamienianie czy piaskowanie sprawia, że ma powoli zęby jak aktor 😉
Krystyna
17 listopada 2020 at 00:37My z dzieciakami chodzimy do dentysty raz na 3 miesiące 🙂 W ten sposób mamy pewność, że nic nas nie zaskoczy bo dzieci mają tendencję do nie mówienia o tym że coś im się dzieje. Do tego stosujemy pasty, które im smakują i są dobre w składzie – ja polecam NatureON i jest nawet taka dla dzieci do lat 6, bardzo dobra
gatka
8 grudnia 2020 at 21:24Właśnie, przede wszystkim pasta i odpowiednie wychowanie do spraw higieny osobistej 🙂 NatureON ma akurat świetną tę pastę – ja korzystam z Charcoal
przemekb102
16 września 2020 at 07:44Nie zwlekajmy więc z pierwsza wizytą u stomatologa, kiedy u naszego dziecka pojawią się problemy z zębami. Starajmy się, by wizyty kontrolne były traktowane przez dziecko, jak eksploracja ciekawego miejsca, które pomoże zachować im zdrowe zęby 🙂
Karola
24 sierpnia 2020 at 13:21W dzieciństwie mycie zębów było dla mnie dramatem choć nie mam pojęcia dlaczego. Być może dzieci robią tak na przekór dorosłym?
Kamila
27 marca 2018 at 10:30My z dzieckiem urządzamy sobie zabawę z mycia zębów. Nie chce, żeby córka zniechęcała się do mycia ząbków. U nas też dużo zdziałała pani stomatolog http://www.gdanskiecentrumstomatologiczne.pl/22-STOMATOLOGIA_DZIECI
Hanna
7 lutego 2018 at 14:05Dzieci powielają nasze zachowania, chłoną je jak gąbka. Dlatego powinniśmy postępować wzorcowo, zwłaszcza jeśli chodzi o takie drobne czynności, na które się składają większe. Ja swoim dzieciom od małego pokazuję jak dbać o zęby. Chodzę z nimi do dentysty w CMP dent. Pokazuję jak prawidłowo szczotkować, mówię jaki wpływ na nie ma zjedzona marchewka itd. Widzę jak dzieci tego słuchają.
Magda
20 czerwca 2017 at 09:26Też tak myślę, jak nauczymy dzieci tak będą robiły 🙂 Jeżeli nie pokażemy im, że trzeba dbać o ząbki to już nic nie wskóramy :/ później będzie tylko ciężej. Ja zamawiam smakowe pasty, ostatnio kupiłam też szczoteczkę z formą nagradzania dla dziecka i córka chętniej je myje. Zamawiałam ją na takiej fajnej stronie super uśmiech – polecam zajrzeć.
Monika
28 kwietnia 2017 at 09:03Od najmłodszych lat pilnujmy dzieci jeśli chodzi o higienę jamy ustnej, pokazujmy im, że dorośli też muszą codziennie myć ząbki, wtedy są zdrowe. Regularnie też odwiedzajmy dentystę, niech wejdzie to nam w nawyk