73% dzieci w wieku 6-12 lat ma próchnicę! Średnio dzieci w tym wieku mają 3-4 zainfekowane zęby! 18% dzieci w ogóle nie odwiedza stomatologa, a co trzeci uczeń myje zęby tylko raz dziennie.

To wyniki badań Ipsos przeprowadzonych w ramach drugiej edycji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. Podczas bezpłatnych przeglądów w mobilnych gabinetach stomatolodzy przebadali blisko 8 600 dzieci z 5 województw.

Dlaczego dzieci nie dbają o zęby?

Szczotkowanie zębów, mycie rąk i jeszcze kilka innych czynności, które dorośli uważają za niezbędne, dla większości sześcio- czy dziewięciolatków są nudne i szkoda na nie czasu. Poza tym wiele dzieci nie wie, jak prawidłowo dbać o zęby i dlaczego trzeba to robić. Prawie połowa dzieci nie korzysta z dodatkowych akcesoriów do pielęgnacji zębów, takich jak płyny do higieny jamy ustnej, nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe.

Rodzice mają więc ambitne zadanie – przekonać dzieci, by jednak, pomimo całej nudy tej codziennej czynności, rzetelnie dbały o swoje uzębienie. Warto poświęcić na to czas, bo dzieci, które regularnie dbają o zęby mają znacznie mniej problemów z próchnicą niż ich rówieśnicy nie przykładający się do higieny paszczy, co potwierdzają badania.

Jak dbać o zęby w wieku szkolnym?

2951011550_b511acd104_oPo pierwsze – zaprzyjaźnij się ze stomatologiem. Przegląd stomatologiczny u dzieci w wieku szkolnym powinniśmy przeprowadzać dwa razy w roku. Dlaczego tak często? Ponieważ w zębach mlecznych oraz świeżo wyrośniętych zębach stałych próchnica rozwija się szybciej, niż w dojrzałych zębach osób dorosłych. Poza tym próchnicy u dzieci często nie dostrzeżemy nawet bardzo czujnym rodzicielskim okiem, ponieważ w początkowym stadium nie jest ona brązowa, lecz biała.

Po drugie – właściwa higiena jamy ustnej:

  • myjemy zęby przynajmniej 2 razy dziennie,
  • płuczemy usta płynem do higieny jamy ustnej (bezalkoholowym),
  • przestrzenie międzyzębowe czyścimy nicią dentystyczną lub specjalną szczoteczką,
  • szczoteczkę do zębów po każdym użyciu dokładnie płuczemy, a co 3 miesiące wymieniamy na nową.

Jeśli zęby dziecka są zdrowe, stomatolog może je zalakować, czyli pokryć warstwą zabezpieczającą, co zwiększy ochronę przed próchnicą. Więcej na ten temat w audycji Radiokliniki.

c

źródło: Radioklinika.pl

c

Jak zachęcić dzieci do dbania o zęby?

SONY DSCPrzede wszystkim rozmawiajmy. Dzieci chętniej robią to, w czym widzą sens, podobnie jak dorośli. Starajmy się więc wytłumaczyć juniorowi, co to jest próchnica, co ją powoduje, jak się rozwija, jakie są jej konsekwencje i – co najważniejsze – jak jej uniknąć. Nie wahajmy się sięgnąć po “pomoce naukowe” – książki, broszury, kolorowanki, strony internetowe – byle były ciekawe. Tylko nie straszmy dzieci stomatologiem! Stomatolog powinien być przedstawiany jako sprzymierzeniec w dbaniu o zęby i walce z próchnicą, a nie jako oprawca stosujący wymyślne tortury. Jeśli dziecko będzie się bało stomatologa, wizyty w gabinecie będą koszmarem dla wszystkich.

5734486902_2d1cd069fb_oDzieciaki to gadżeciarze. Zadbajmy o odpowiedni “osprzęt” do higieny jamy ustnej. Kubek, szczoteczka, klepsydra lub timer odmierzający czas mycia zębów mogą stanowić dodatkową zachętę do czynności higienicznych jeśli będą dla dziecka atrakcyjne, a najlepiej samodzielnie wybrane.

Dzieci uczą się przez naśladownictwo, możemy więc kształtować odpowiednie nawyki wspólnie myjąc zęby. Kilka minut przy umywalce, kiedy tata i syn razem szczotkują zęby, może nawet nucąc ulubioną melodię, mogą sprawić, że mycie zębów z nudnej czynności stanie się całkiem przyjemną chwilą bliskości.

Im wcześniej, tym taniej

Stomatologia to wydatki – takie przekonanie ma wielu rodziców. Rzeczywiście ta dziedzina medycyny w Polsce jest mocno sprywatyzowana. Jednak szczupłość domowego budżetu nie powinna rozgrzeszać nas z zaniedbania zębów dzieci, bo dentyści przyjmują też w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Stara prawda medycyny głosi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Lepiej i taniej!

c

tekst: Elżbieta Manthey

foto: andrea, woodleywonderworks, Rudy Eng, Mish Mish