Myślałam, że moja ośmioletnia córka wyrosła już z książek bez tekstu. Czyta samodzielnie całkiem spore lektury, więc sądziłam, że książki, które są bardziej do oglądania, albo do zabawy już jej nie zainteresują. Myliłam się. Dwie obrazkowe książki autorstwa Stephane Barroux bardzo jej się spodobały.

Kiedy kilka lat temu pojechałem do Brazylii, widziałem ogromne połacie amazońskich lasów deszczowych wypalane pod uprawę soi. Od tamtego czasu szukałem pomysłu, jak opowiedzieć o wylesianiu – pisze Barroux w krótkiej notce o książce Gdzie jest słoń?. Pomysł znalazł i narysował piękną, barwną, prostą i sugestywną opowieść o tym, jak działania człowieka wpływają na życie zwierząt. Na kolejnych pełnych barwnych plam stronach książki słoń, papuga i wąż stają wobec postępującej ingerencji ludzi w ich świat, w ich środowisko życia.

Podobny przekaz płynie z drugiej wydanej przez Dwukropek książki Barroux Rozgwiazdo, gdzie jesteś? Morskie zwierzęta mierzą się z inwazją śmieci. Zaczyna się od jednej puszki i jednej butelki, stopniowo jednak ocean staje się bardziej śmietnikiem niż miejscem do życia morskich stworzeń.

W Robaczkowie Katarzyny Biegańskiej to również opowieść z ekologicznym przesłaniem. Tu już mamy nie tylko obrazki, choć te dominują i urzekają barwami (ilustracje stworzyła Monika Suska). Jest też w tej książce historia do przeczytania. Sympatyczne owady i inne “robaczki” wyruszają z robaczkowego przedszkola w teren, czyli na łąkę. Mają tu szukać skarbów, ale znajdują całkiem co innego. A to zardzewiałą puszkę, a to jakiś tłusty papier, a to starą gumę do żucia, czy foliową torebkę. Okazuje się, że te śmieci nie tylko psują łąkowy krajobraz, ale też są niebezpieczne dla bohaterów tej opowieści. Młodzi czytelnicy przekonają się, że wyrzucając śmieci do kosza, a nie gdzie popadnie, dbają o bardzo ważną sprawę: bezpieczeństwo małych stworzeń.

Wszystkie trzy opowieści kończą się optymistycznie, ale i skłaniają do refleksji. Warto nad tymi książkami pochylić się wspólnie i porozmawiać o tym, czego przyroda potrzebuje od nas, a czego my od przyrody.

c

Gdzie jest słoń?

Stephane Barroux

Wydawnictwo Dwukropek

c

c

Rozgwiazdo, gdzie jesteś?

Stephane Barroux

Wydawnictwo Dwukropek

c

c

W Robaczkowie

Katarzyna Biegańska

ilustracje: Monika Suska

Wydawnictwo Dwukropek

c

IMG_2533c

książki poleca: Elżbieta Manthey – założycielka Juniorowa, dziennikarka, blogerka, mama Tymona i Marysi, żona Krzysztofa. Studiowała filozofię i dziennikarstwo. Pisze dla Gazety Wyborczej, wcześniej – dla miesięcznika „GaGa”, kwartalnika „Twój Junior”. Uwielbia książki, panoramę z Wielkiej Rawki w Bieszczadach, podróżowanie z mężem i dziećmi oraz spotkania z przyjaciółmi.