22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, zawsze wtedy organizowane są akcje sprzątania lasów, okolic szkół… Dlatego tym razem proponujemy twórcze wykorzystanie śmieci.

Do tej pory wydawało mi się, że całkiem rozsądnie podchodzimy do kupowania plastikowych rzeczy, czy produktów w plastikowych opakowaniach. Dlaczego to takie ważne? Bo nie każdy plastik nadaje się do powtórnego przetworzenia, plastiku nie przetwarza się ponownie w nieskończoność, a tony plastikowych odpadów zalegają i na wysypiskach, i w oceanach. Kiedy jednak spojrzałam na nasze niezbędne minimum – płyn do płukania, do kąpieli, szampon, płyn do mycia naczyń, mleko – to okazało się, że mamy pokaźne odpady w postaci plastikowych butelek.

Co możemy zrobić?

1. Nie kupować rzeczy w plastikowych opakowaniach, jeśli naprawdę nie musimy.

2. Kupować duże opakowania zamiast kilku małych.

3. Nie kupować wody w plastikowych butelkach, korzystać z opakowań wielorazowych – np. bidonów.

4. Plastikowe opakowania wykorzystywać i dawać im drugie życie.

Drugie życie plastikowych opakowań

Możemy nasze zużycie plastiku radykalnie zmniejszyć, jeśli nasze plastikowe śmieci zamienimy w rzeczy, które pewnie byśmy kupili (i byłyby to kolejne plastikowe przedmioty). Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na wykorzystanie plastikowych butelek.

Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

1. Ostrożnie rozcinać butelki, ostrze łatwo się ślizga po gładkiej plastikowej powierzchni i można się zranić. Warto do nacinania wykorzystać małe nożyczki do paznokci.

2. Krawędzie plastikowych butelek po przecięciu mogą być ostre, można je wtedy lekko opalić. Uwaga – gorący plastik bardzo parzy.

3. Jeśli nie możemy usunąć etykiety lub zostaje ślad po kleju, to możemy użyć benzyny lakowej. Jest bardzo skuteczna, niestety koszmarnie śmierdzi, więc lepiej zrobić to na powietrzu lub dobrze wywietrzyć pomieszczenie.

Z powyższych względów, lepiej będzie jeśli dawanie drugiego życia plastikowym opakowaniom, stanie się projektem w stylu “zróbmy to razem”, zamiast “zrób to sam”.

Doniczki na kwiatki

To najprostszy projekt. Możemy wykorzystać odciętą część butelki lub na przykład plastikowe kubeczki po owocach, jogurcie, czy napojach. Powierzchnię możemy ozdobić malując lakierami do paznokci.

Możemy też wykonać prosty decoupage. Najpierw należy okleić butelkę kawałkami gazety używając kleju introligatorskiego CR (np. kleju magik). Tak przygotowaną powierzchnię po wyschnięciu możemy pomalować białą farbą akrylową. Następnie przy pomocy kleju introligatorskiego (który po wyschnięciu staje się przezroczysty), naklejamy obrazki wydarte z serwetki (Serwetkę najpierw należy rozwarstwić, wykorzystujemy tylko tę cienką warstwę z wyraźnym nadrukiem. Powierzchnię najpierw smarujemy cienko klejem, a następnie przyklejamy obrazek pomagając sobie pędzelkiem i wygładzając go od środka ku zewnętrznym krawędziom – nie naciskamy zbyt mocno, aby się nie rozdarł).

Przybornik na biurko

Tym razem dolne części butelek okleiliśmy kolorową bawełną.

Żeby ładnie się układała, to najpierw taśmę dwustronną naklejamy na materiał, a dopiero później przyklejamy to do powierzchni butelki i zawijamy do środka.

Pojemnik na spaghetti

Nie miałam gdzie trzymać spaghetti, zawsze leżało wciśnięte między inne rzeczy i nieraz wypadało mi z szafki.Tym razem również wykorzystaliśmy technikę decoupage. Użyłam dwóch różnych butelek, aby wygodniej można było nakładać wieczko na pojemnik z makaronem. Butelki mają ten sam obwód, ale jedna jest z miękkiego a druga z twardszego plastiku. Ważne, aby to wieczko nakładało się na pojemnik, a nie na odwrót – będzie wtedy łatwiej je zamykać z makaronem w środku. Jeśli korzystamy z dwóch jednakowych butelek, to jedną możemy naciąć w kliny i wtedy łatwiej będzie wchodziła pod spód.

Natomiast brzegi możemy dodatkowo wzmocnić i ochronić przed ścieraniem, przez oklejenie ich szeroką taśmą samoprzylepną.

Koszyczek do roweru

Najpierw miał być zwykły koszyczek, z rączkami. Jednak w trakcie prac pojawił się pomysł przymocowania go do roweru. Niestety nie udało się go zawiesić na kierownicy, stąd pomysł użycia plastikowych opasek zaciskowych, ale można i tasiemką przywiązać. Koszyczek wykonany jest z dużej butli po płynie do płukania.

Organizery wiszące

Może być na telefon – wtedy zostawiamy szyjkę, aby można było doprowadzić kabel, a otwór do zawieszania wycinamy na tyle wysoko, aby zmieścił się telefon.

Możemy zrobić pojemnik na przybory – flamastry, szczoteczki do zębów…

Mydelniczka

Zawsze miałam w kuchni mydło w płynie – w dozowniku wielokrotnego użytku, ale teraz kupuję do kuchni już tylko takie w kostce. Zrobiłam mu roboczą mydelniczkę z denka butelki.

To tylko kilka przykładów z ostatnich dni, kiedy uniknęliśmy wyprodukowania nowych śmieci i plastikowe opakowania wykorzystaliśmy do  stworzenia czegoś, co i tak pewnie byśmy kupili.

c

autorka (pomysł, wykonanie, opis i foto): Amina Księżopolska – założycielka bloga mamawymysla.pl i propagatorka DIY dla dzieci (do it yourself/zrób to sam) (facebook.com/mamawymysla). Mama trójki, wierzy w to, że dzieci też mogą tworzyć rzeczy.