Profil biologiczno-chemiczny to niekoniecznie wąska droga prowadząca do laboratorium czy na medycynę. Młodzież zainteresowana naukami przyrodniczymi ma bardzo szerokie możliwości wyboru ścieżki zawodowej. Wybierając szkołę średnią, profil klasy, przedmioty maturalne warto te możliwości poznać. Pomaga w tym Pani od Chemii.

Pani od Chemii, Anna Dąbrowska, na swoim kanale YouTube publikuje filmiki, które mogą być niezwykle pomocne dla nastolatków wybierających ścieżkę zawodową. Każdy film to kilkunastominutowa rozmowa ze studentką lub studentem określonego kierunku studiów związanego z biologią lub chemią, z której dowiadujemy się o tym, jak wyglądają studia oraz co nieco o wybranym zawodzie. Jest tu film o pielęgniarstwie, weterynarii, analityce medycznej, kosmetologii, chemii kryminalistycznej i inne… Pani od Chemii planuje też kolejne rozmowy. Studenci opowiadają, jak pielęgniarki uczą się pobierania krwi, jak wygląda pierwszy rok studiów stomatologicznych, czym różni się chemia od technologii chemicznej, czy warto studiować farmację. Anna Dąbrowska mówi, że stworzyła ten cykl filmów, bo sama chciałaby obejrzeć coś takiego, gdy była maturzystką. Na kanale Pani od Chemii znajdziecie też inne pomocne filmy – np. co zrobić, kiedy nie uda się dostać na studia, albo czy warto robić piękne notatki, a może lepiej odkupić gotowe od kolegi lub koleżanki?

Pani od Chemii prowadzi również blog, gdzie znajdziecie wiedzę pomocną w wyborze kierunku studiów i przyszłego zawodu. Jest tu między innymi bogata lista kierunków studiów, które można rozważać po maturze z chemii lub biologii. Jest ich zaskakująco wiele i zadziwiają różnorodnością. Warto zajrzeć do tego zestawienia – nigdy nie jest za wcześnie na zbadanie możliwych ścieżek rozwoju. Polecam też wpis o tym, jak w ogóle podejść do wyboru studiów: https://paniodchemii.pl/czym-sie-kierowac-przy-wyborze-kierunku/ 

Nazwa kanału YouTube i bloga jest oczywiście nieprzypadkowa, bo Pani od Chemii zajmuje się uczeniem chemii właśnie. Pisze o sobie, że jest wirtualnym nauczycielem, ma również doświadczenie nauczania w realu. Stworzyła zestaw onlineowych lekcji z zakresu chemii, które dostępne są na jej stronie internetowej, a jako wirtualna nauczycielka pomaga ogarnąć chemię uczniom szkół średnich i studentom, przygotować się do matury czy egzaminu. Niektóre zagadnienia chemiczne wyjaśnia we wpisach na blogu, znajdziecie tu np. artykuł o hybrydyzacji, czy wiązaniach chemicznych. Innym poświęca onlineowe lekcje. Pani od Chemii prowadzi też webinaria i podpowiada, jak rozwiązywać chemiczne zadania – informacje na ten temat pojawiają się na jej profilu na Facebooku.

Jeśli więc chemia przewija się przez spektrum zainteresowań waszych małolatów, poznajcie ich z Panią od Chemii, zasubskrybujcie jej kanał YouTube i profil na Facebooku.

Pani od Chemii

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCLp7NumTvEn0pqKbWQ1eDaw

Facebook: https://www.facebook.com/paniodchemii/

Blog: https://paniodchemii.pl

foto: Szkoła zdjęcie utworzone przez pressfoto – pl.freepik.com