– Zobacz, co tu jest pod drzewem, przez czerwone zobacz!

– A tu na drzewie, widziałeś? To przez zielone patrz. Przez zielone las śpi. O tu na zarośla popatrz.

– A tutaj… wiesz, co jest w tej norce? Jak chcesz wiedzieć to przez niebieskie. Tata, nie przez czerwone!

– Ojej! Ale korytarze! I jeż!

Od dwóch dni moje dzieci przepychają się nad tą książką w stanie ekscytacji młodych naukowców. Bo to właśnie jest magia tej książki – tworzy atmosferę odkrywania tajemnic świata. Kiedy spojrzysz na obrazki po raz pierwszy, widać po prostu ilustracje. Trochę dziwne, dość oszczędne plastycznie. A prawdziwe odkrywanie tej książki zaczyna się, gdy co-kryje-lasspojrzysz na obrazki przez jedną z lup. Wtedy wkraczasz do świata przeogromnego bogactwa przyrody. Zaskakującego, bo przecież na pierwszy rzut oka niewidocznego. Oszałamiającego, jak sama przyroda, której tajemnice też odkrywa się dopiero wtedy, kiedy się odpowiednio popatrzy.

Pomysł tej książki jest dość prosty, ale efekt spektakularny. Dzieci zachwycone są “magią” patrzenia przez kolorowe lupy, efektami wizualnymi, odkrywaniem tego, co ukryte. Ale też treścią – obrazem przyrody w przeróżnych jej odsłonach. Zachwyca jeż, autostrada dla ślimaków, niedźwiedzica, która po uważnych oględzinach (przez lupę oczywiście) okazuje się nosić w brzuchu małego niedźwiadka. Okrzyki fascynacji wywołuje ul, odkrywający swe wnętrze przed uważnym obserwatorem zerkającym przez kolorowe szkiełko. Las w tej książce opowiada o swoich tajemnicach. A dzieci je uwielbiają.

I nie tylko dzieci. “Co kryje las” to książka, która i w dorosłych budzi dziecięcą radość odkrywcy. Spójrzcie przez lupę i dajcie się zaczarować!

13321250_10208707864628329_289992136_o

c

Co kryje las?

Autor: Aina Bestard

Wydawnictwo Tatarak

c

tekst i foto: Elżbieta Manthey

Zapisz

Zapisz