Brytyjski The Guardian umieścił tę książkę na liście dziewięciu najlepszych książek dla dzieci 2016 roku. A to tylko jedno z wielu wyróżnień. Jest w niej wszystko, co powinna zawierać dobra literatura dla dzieci, a nawet więcej. Wciągająca fabuła, wartka akcja, tajemnica, przygody, trochę humoru i istotne przesłanie. Poza tym – spora dawka ciekawych faktów naukowych.

Tajemniczo jest od samego początku. Tata trzynastoletniego Darkusa znika. Ale nie jest to historia o porzuceniu rodziny. Tata Darkusa znika naprawdę – pewnego dnia idzie do pracy do Muzeum Historii Naturalnej, zamyka się w jednym z magazynów entomologicznych i już z niego nie wychodzi. Pomieszczenie nie ma okien, jedyne drzwi są zamknięte od środka, ale wewnątrz nikogo nie ma.

Ponieważ mama Darkusa zmarła kilka lat wcześniej, chłopcem zajmie się wuj – archeolog. Obydwaj będą próbowali odnaleźć zaginionego tatę, bo obydwaj wierzą, że ten żyje i czeka na pomoc. Nie mylą się.

Brak mamy, zniknięcie taty, zmiana szkoły, dziennikarska nagonka i bezowocne policyjne śledztwo – to wszystko przytłacza Darkusa. W takiej sytuacji bezcenne jest wsparcie przyjaciół. W życiu Darkusa przyjaźń pojawia się nieoczekiwanie w chwili, kiedy jej najbardziej potrzebuje. W nowej szkole poznaje niezwykłą dwójkę – Virginię i Bertolta. Ale zaprzyjaźnia się z kimś jeszcze. Z chrząszczem. Ta nieprawdopodobna przyjaźń staje się furtką do rozwikłania tajemnicy zniknięcia taty.

Odwaga, przyjaźń, konsekwencja, wiara – dzięki nim Darkus krok po kroku odkrywa zaskakujące fakty. Wartka akcja, intrygująca fabuła, oryginalne wyraziste postaci – to sprawia, że młodzi czytelnicy śledzą poczynania bohatera z wypiekami na twarzy. A ja przyznaję, że po tej lekturze mam ochotę dowiedzieć się nieco więcej o chrząszczach, które okazują się niesamowitymi stworzeniami wartymi bliższego poznania. Autorka – M.G. Leonard, Brytyjka z Brigthton, sama jest pasjonatką chrząszczy, a swoją wiedzę o nich potrafiła tak wpleść w akcję książki, że ma się ochotę na więcej.

Chrząszcz i jego chłopiec (tytuł oryginalny: Beetle Boy) jest pierwszą częścią trylogii. Publikację kolejnej – Beetle Queen – zaplanowano w Wielkiej Brytanii na kwiecień 2017, trzecia ma się ukazać w 2018 roku.

c

Chrząszcz i jego chłopiec

M.G. Leonard

Wydawnictwo Wilga

dla juniorów w wieku: 9+

c

IMG_2533c

książkę poleca: Elżbieta Manthey – pomysłodawczyni i założycielka Juniorowa, dziennikarka, mama Tymona i Marysi, żona Krzysztofa. Studiowała filozofię i dziennikarstwo. Uwielbia książki, panoramę z Wielkiej Rawki w Bieszczadach, podróżowanie z mężem i dziećmi oraz spotkania z przyjaciółmi.