Jeśli chodzi o to, czego dzieci powinny się uczyć i jakie kompetencje są w dzisiejszym świecie priorytetowe, pandemia dała nam bardzo wyraźne wskazówki. Pokazała nie tylko czego warto uczyć dzieci, ale też uświadomiła nam, jakie mamy możliwości edukacyjne, z których dotychczas korzystaliśmy w niewielkim stopniu. Warto sięgnąć po nie niezależnie od lockdownu.
Angielski to klucz do wszystkiego
Internet jest przebogatym źródłem materiałów edukacyjnych. Wiele z nich jest „samoobsługowych” – dzieci i młodzież mogą z nich korzystać samodzielnie lub z niewielką pomocą dorosłych. Aplikacje, strony internetowe, filmy, gry, wirtualne podróże i wiele wiele innych atrakcji czeka tylko, by po nie sięgnąć. Młody człowiek może dzięki nim uczyć się z przyjemnością i ciekawością. Jest jednak jedno „ale”. Tym „ale” jest znajomość języka. Owszem, jest sporo ciekawych treści po polsku, ale prawdziwy ocean możliwości zaczyna się, kiedy potrafimy posługiwać się językiem angielskim. I to jest jedna ze wskazówek od pandemii – znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszej edukacji kluczem otwierającym ogromne możliwości. To już nie jest sytuacja, kiedy namawiamy dzieci do nauki angielskiego, bo „przyda ci się w przyszłości”. On się przydaje już, teraz.
Zajęcia online – nowe ciekawe możliwości
Drugi istotny wniosek płynący z lockdownu jest taki, że mamy więcej możliwości edukacyjnych, niż nam się do tej pory wydawało. Oczywiście nauka online, choćby najbardziej atrakcyjna, nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, kolegami. Bezpośrednie relacje są niezbędne. Ale sięganie po edukację z wykorzystaniem nowych technologii, internetu, komunikatorów, platform internetowych pozwala poszerzyć edukacyjne możliwości i wzbogacić je. Nie musimy wozić dzieci z jednego końca miasta na drugi na kolejne zajęcia dodatkowe – część z nich możemy z powodzeniem zrealizować przez internet. Oczywiście zajęcia baletu, wspinaczki, czy takie, gdzie ważnym elementem jest bezpośredni kontakt z innymi ludźmi – te lepiej realizować „w realu”. Ale na przykład zajęcia języka angielskiego mogą odbywać się online – zarówno dla starszych dzieci, jak i już dla przedszkolaków.
Ciekawe i efektywne zajęcia językowe online
Żeby jednak internetowe zajęcia były ciekawe i efektywne, muszą angażować uczniów. Nie wystarczy włączyć kamerkę i poprowadzić wykład – zresztą „w realu” to również nie jest sposób na dobrą edukację. Jak więc powinny wyglądać zajęcia online dla dzieci i nastolatków, żeby miały edukacyjny sens, były ciekawe, zachęcały do nauki i przynosiły efekt?
Przyjrzałam się, w jaki sposób zajęcia językowe realizuje szkoła All Right, która specjalizuje się w zajęciach online dla młodych odbiorców od przedszkolaka po nastolatka. Moją uwagę zwróciło kilka elementów, które razem składają się na dopracowaną metodycznie i atrakcyjną dla młodych kursantów całość:
- odpowiednio dobrane, ugruntowane doświadczeniem metody nauczania,
- dostosowanie czasu, metody i tematyki do wieku dzieci;
- połączenie zajęć indywidualnych z grupowymi;
- dopracowane narzędzia – połączenie kontaktu wideo z interaktywną platformą nauki;
- elastyczność organizacji zajęć.
Odpowiednia metoda to podstawa
All Right opiera się na dwóch metodach: metodzie Cambridge (metodzie komunikatywnej) oraz TPR (Total Physical Response – reagowanie całym ciałem). Metoda Cambridge skoncentrowana jest na rozwijaniu umiejętności komunikowaniu się w danym języku, odwołuje się do doświadczeń uczniów i ich zainteresowań, uczy wyrażania w obcym języku własnych myśli, opinii, potrzeb, komunikowania siebie. Kształtuje językową aktywność. TPR (Total Physical Response) to metoda wykorzystująca ruch w nauce języka, włączająca całe ciało, wszystkie zmysły w proces nauki. Gesty, zabawy, mimika, ćwiczenia naśladowcze to tylko niektóre z narzędzi tej metody. TPR odzwierciedla sposób, w jaki dzieci naturalnie poznają świat – angażując całe ciało i wszystkie zmysły – dlatego jest szczególnie ważna w nauczaniu młodszych dzieci.
Dopasowanie do wieku i potrzeb
Dzieci w różnym wieku mają różne potrzeby, różne zainteresowania i w różny sposób wchodzą w proces nauki. Pięciolatek potrzebuje ruchu i zabawy, trzynastolatek propozycję zabawy ruchowej potraktuje jak zniewagę dla swojej kiełkującej dorosłości, za to chętnie podyskutuje o grach komputerowych, anime, czy ulubionym serialu. Młodsze dzieci są w stanie krócej utrzymać uwagę niż starsze. Zajęcia w AllRight zróżnicowano: dla dzieci do 8 lat rekomendowane są zajęcia 25 minutowe, wykorzystujące zabawę i ruch w nauce języka, dla starszych zajęcia trwają 55 minut. Zróżnicowana jest też tematyka zajęć. Eksperci z All Right zwracają też uwagę na prowadzących zajęcia – native speakerów polecają starszym kursantom, chcącym rozwijać przede wszystkim kompetencje konwersacyjne, dla młodszych dzieci rekomendują polskich lektorów. Dlaczego? Polskojęzyczny lektor w mig zrozumie każdy komunikat małego ucznia i będzie mógł z łatwością reagować na jego potrzeby, nawet jeśli małolat jeszcze nie potrafi ich wyrazić po angielsku.
Indywidualnie i w grupie
Jednym z najważniejszych elementów skutecznej nauki są relacje między nauczycielem a uczniem. W przestrzeni online mają one swoją specyfikę. All Right stawia na lekcje indywidualne – w ten sposób lektor i jego podopieczny są skupieni na sobie nawzajem i faktycznie nawiązują ze sobą kontakt. Lektor poznając swojego ucznia może elastycznie reagować na jego potrzeby i zainteresowania.
Ale relacje w grupie też są ważne, nauka języka nabiera rumieńców kiedy można ją wykorzystać w konwersacji. Dlatego oprócz lekcji indywidualnych każdy kursant w All Right ma możliwość uczestniczenia w online’owych spotkaniach grupowych. Każde z tych spotkań jest prowadzone przez lektora i ma jakiś wiodący temat interesujący dla młodych ludzi. Tematem takiego konwersatorium mogą być superbohaterowie, Minecraft czy klocki Lego. Uczniowie sami wybierają spotkanie, do którego chcą dołączyć – ich grafik jest na bieżąco aktualizowany, można więc w tym tygodniu wpaść na językowe pogaduszki o Minecrafcie, a w kolejnym na spotkanie poświęcone wakacyjnym podróżom.
Interaktywne narzędzia
Budowanie relacji, utrzymanie uwagi, zainteresowanie i zaangażowanie uczniów w zajęcia online nie jest łatwe. Jest wiele narzędzi, które nauczyciel może wykorzystać – komunikatory tekstowe i wideo, platformy interaktywne, filmy, prezentacje… Eksperci All Right doszli do wniosku, że żadne z dostępnych gotowych narzędzi nie spełnia ich wymagań w stu procentach i… stworzyli własne. Platforma, na której odbywają się zajęcia językowe All Right to połączenie interaktywnej przestrzeni zadań językowych z komunikatorem wideo. Na platformie uczeń ma do dyspozycji różne narzędzia do rysowania, pisania, odtwarzania audio i wideo. Cały czas jest w kontakcie z lektorem – widzi go i z nim rozmawia, a równocześnie może wykonywać rozmaite ćwiczenia interkatywne, gry tematyczne i ciekawe zadania.
Elastyczna organizacja
Podoba mi się w All Right elastyczne podejście organizacyjno-cennikowe. To znaczy: lekcje kupuje się w pakietach po 5, 10, 25 lub 50 lekcji. Nie ma jednak sztywnego grafiku zajęć – lekcje są indywidualne i umawiamy się na nie z lektorem indywidualnie. Możemy ustalić stały dzień i godzinę, ale możemy też umawiać się z tygodnia na tydzień. Sami wybieramy częstotliwość zajęć, w razie potrzeby możemy zrobić w nich przerwę. Zajęcia nie przepadają – pakiety nie mają określonego terminu ważności. Poza tym do każdego pakietu płatnych lekcji indywidualnych dostajemy tyle samo grupowych spotkań konwersacyjnych – również do wykorzystania w wybranym przez nas terminie.
Zajęć w All Right nie kupuje się w ciemno – decyzja poprzedzona jest lekcją próbną, podczas której możecie sami zobaczyć to, co opisałam, a lektor doradzi, od jakiego poziomu nauki języka dziecko może wystartować. Na lekcję próbną umówicie się przez stronę internetową All Right.com
Jeśli zdecydujecie się na językową przygodę z All Right, przy zakupie dowolnego pakietu zajęć podajcie hasło JUNIOROWO – dostaniecie dodatkowe dwie lekcje gratis!
Możecie też zaglądać na profil All Right na Instagramie i Facebooku – tam regularnie odbywają się otwarte lekcje angielskiego na żywo dla dzieci.
Twój komentarz może być pierwszy