Questing – rodzinne wyprawy po skarb

Znacie podchody i biegi na orientację? Wyznaczona trasa, punkty kontrolne, gdzie trzeba wykonać zadanie, coś zdobyć, albo po prostu zameldować się i dostać potwierdzenie meldunku. Questing nawiązuje do tego typu gier terenowych, ale jest ich bardziej dostępną, bezobsługową i kameralną wersją. Questing jest połączeniem ścieżki edukacyjnej, gry terenowej, rodzinnej wyprawy, poszukiwania skarbu, zagadek i szarad, ciekawej opowieści i niepowtarzalnej kolekcji.

Questing to wycieczka opracowaną wcześniej przez specjalistów-pasjonatów trasą. Trasa zawsze ma jakiś temat przewodni i zazwyczaj dotyczy lokalnych, często mało znanych, skarbów historii, kultury, natury… Trasę pokonujemy prowadzeni wskazówkami, zwykle wierszowanymi, zawartymi w ulotce-przewodniku (do pobrania zlidzbark_jednorożec internetu). Dla niektórych tras dostępne są też aplikacje na smartfony. Rymowane wskazówki są równocześnie zagadkami, których rozwiązania znajdujemy na trasie. Kolejno rozwiązywane zagadki na końcu trasy układają się w szyfr, pozwalający zlokalizować i zdobyć skarb, który może być ukryty na przykład w pustej budce dla ptaków, nieczynnym ulu, albo w restauracji pod opieką strażnika-kelnera. Skarbem jest fantazyjna pieczęć, którą możemy odcisnąć na swojej ulotce, w „Paszporcie Questowicza” lub w albumie kolekcjonerskim, w którym pieczęcie z kolejnych tras ułożą się w piękną kolekcję. Wytrwali questowicze w niektórych regionach Polski mogą też zdobywać specjalne odznaki.

strzala-ostTrasy są tematycznie bardzo różnorodne. Jest „Szybowcowy zawrót głowy na Górze Żar” opowiadający o różnych rodzajach szybowców, o tym dlaczego unoszą się w powietrzu i o pasji ludzi do latania; jest quest śladami Mariana Rejewskiego – kryptologa, pogromcy słynnej Enigmy; jest lidzbarska trasa historii przemysłu, pachnący jarzębiną quest po okolicach dworu w Izdebniku, quest w poszukiwaniu bydgoskiej łuczniczki… I mnóstwo innych, a wciąż powstają nowe. Krzysztof Florys – trener questingu z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych MILA, jeden z pierwszych twórców tras questingowych w Polsce i propagator tej formy turystyki – szacuje, że tras questingowych jest obecnie w Polsce ponad 500! Wciąż powstają nowe, a Fundacja MILA szkoli ludzi, którzy chcą takie trasy tworzyć.

Tworzenie szlaków (questów) jest procesem, w którym uczestniczą rożni przedstawiciele lokalnej społeczności. Do udziału w ich rozwijaniu zaprasza się osoby znające region, mające zarówno naukową wiedzę specjalistyczną, jak i wiadomości na temat historii, legend czy lokalnych anegdot. Twórcy questów współpracują z instytucjami i organizacjami, które mogą dostarczyć im dodatkowych materiałów oraz rzetelnych informacji. Korzysta się też z publikacji, map historycznych i współczesnych, archiwów. W jednej średnio atrakcyjnej miejscowości można wypracować niezliczoną liczbę questów, jeśli jest się wrażliwym na dostrzeganie rożnych szczegółów, pomysłowym, dociekliwym w odkrywaniu nowych historii i otwartym na odnajdywanie wyjątkowości w rzeczach pozornie zwykłych. (www.bestquest.pl)

Samo opracowywanie trasy już jest przygodą. Krzysztof Florys opowiada:

Byliśmy na Dolnym Śląsku w miejscowości Chocianów. Intensywnie zwiedzaliśmy okolicę, oprowadzani przez lokalnego przewodnika. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, ale jakoś ciągle nie mogliśmy trafić na coś, co by nas porwało. W końcu zapytaliśmy naszego przewodnika: „Czy jest tu coś wyjątkowego, co jest tylko tu i o czym wiecie tylko wy – mieszkańcy?”. Przewodnik pomyślał chwilę i odparł: „Tak! Tu na cmentarzu jest pochowany strzelec pierwszej bramki w historii polskiej ligi piłki nożnej”. Już wiedzieliśmy, że to jest to!

IMG_6886Wyzwanie, tajemnica, opowieść, aktywność na świeżym powietrzu, trochę gimnastyki umysłowej, tropienie zagadek, a w końcu sukces namacalnie potwierdzony. To idealna mikstura, by zafascynować Juniora, a wraz z nim całą rodzinę. Trasy questingowe są , pozwalają poznać skarby lokalnego dziedzictwa, dowiedzieć się czegoś, czego nie ma w podręcznikach i to świetnie się bawiąc. Trasy piesze obliczone są zwykle na ok. 45 minut do 1,5 godziny. Są też questingi rowerowe, a nawet kajakowe.

c

Informacje o polskich trasach questingowych znajdziecie między innymi na stronach internetowych:

IMG_6892www.bestquest.pl

www.questing.pl

www.questy.com.pl

questy wielkopolskie – tutaj

questy sandomierskie – tutaj

c

tekst: Elżbieta Manthey

foto: Federazione Italiana Sport Orientamento, www.bestquest.pl, Elżbieta Manthey

Questing – rodzinne wyprawy po skarb
Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *