Mamy za sobą wiele długich miesięcy pandemii i zdalnej nauki, podczas których dzieci spędzały wiele godzin dziennie przed ekranami komputerów. A tu nagle junior oznajmia, że on chce w czasie wakacji pojechać na oboz komputerowy. Jeszcze mu mało?! Czy nie lepiej oderwać dzieci całkowicie od komputerów? Myślę, że popadanie w skrajności nikomu nie służy, a w kwestiach komputerów podczas wakacji można osiągnąć całkiem sensowny i korzystny dla małolata konsensus. Właśnie dzięki obozom komputerowym.

Zgarbione plecy, chuda, zapadnięta klatka piersiowa, okulary z grubymi szkłami, palce śmigające po klawiaturze – oto obraz typowego komputerowego nerda. Nastolatka, dla którego jedyną atrakcją w życiu jest komputer. Komputery i internet są dla współczesnych dzieci tak samo naturalne, jak dla nas telefony czy samochody. Nasze dzieci urodziły się w czasach, w których umiejętność obsługi tych urządzeń jest koniecznością, a jej brak skazuje na społeczne wykluczenie. Dzieci nabywają umiejętność posługiwania się komputerem oraz poruszania się w sieci w sposób naturalny – obcując z nią w domu, w szkole oraz wśród rówieśników. Świadomi rodzice często odczuwają jednak niepokój – czy ich dziecko przesiadując godzinami przed klawiaturą wykorzystuje ten czas pożytecznie, czy tylko gra oraz czy rezultatem tego przesiadywania nie będzie krzywy kręgosłup i popsuty wzrok.

W tym kontekście wakacje z komputerem to ostatnia rzecz, o której rodzice pomyślą. Skoro ich dziecko przez cały rok szkolny garbi się przed ekranem, niech chociaż w wakacje od niego odpocznie. Ale czy rzeczywiście odpocznie? Letnie miesiące bez komputera to mit. Nasze dzieci będą ich używały również w czasie wakacji. Będą miały przy sobie swoje smartfony albo pójdą do kolegi, u którego zasiądą do komputera, a my nawet się o tym nie dowiemy.

Dlatego powinniśmy pogodzić się z faktem, że również wakacje to czas, w którym dzieci używają ekranów. I tu oferta obozów komputerowych, w których ta aktywność zostaje odpowiednio skanalizowana, nabiera sensu. Warto wysłać dziecko na obóz, w czasie którego czas spędzony przed komputerem zostanie odpowiednio wykorzystany pod okiem wykwalifikowanej kadry.

Dobrze zorganizowany oboz komputerowy nie polega na całodziennym przyklejeniu młodzieży do ekranów. Obozy komputerowe BTA Kompas mają w swoim programie solidną porcję aktywności fizycznej a także inne atrakcje. Organizatorzy dbają, aby dzieci miały odpowiednio dużo ruchu, dzięki czemu ich ciała nie zastygają w niezdrowych pozach, oczy odpoczywają od ekranów a mózgi mają zapewnioną odpowiednią dawkę tlenu.

Uczestnicy Obozu Grafiki Komputerowej, Cyber Camp czy Interkamp Junior – Gry & Roboty & Komputery mają czas na gry i zabawy integracyjne, wędrówki piesze, zwiedzanie okolicy, warsztaty i aktywności twórcze, czas na zabawy z wyobraźnią, wspólne wyczyny kulinarne. Młodzi fani komputerów będą mieli niejedną okazję, żeby porządnie się zmęczyć oraz spróbować zupełnie niekomputerowych aktywności. Z kolei program Górskiej Przygody z Minecraft zawiera takie elementy jak tworzenie minecraftowych postaci w gigaskali z kartonów, masy solnej, papieru… Do tego przewidziano zajęcia z elementami survivalu, gry terenowe talent show, olimpiadę sportową, ogniska, dyskoteki, karaoke.

Nie tylko gry, ale przede wszystkim konkretne umiejętności

W czasie obozów komputerowych uczestnicy zyskają konkretną wiedzę i umiejętności. Na przyklad Cyber Camp ma w programie zajęcia z programowania, historii i wiedzy z zakresu robotyki, konstruowanie robotów oraz… porcję wiedzy matematycznej, bez której w robotyce ani rusz. Na Obozie Grafiki Komputerowej uczestnicy poznają historię grafiki komputerowej, zmierzą się z grafiką 2D i 3D, drukiem 3D czy animacjami. A ponieważ wśród zajęć są też warsztaty grafiki tradycyjnej, będą mieli okazję pracować używając tradycyjnych materiałów plastycznych.

Na obozie Interkamp Junior Gry & Roboty & Komputery nauczą się budować roboty pisać programy do ich sterowania, dowiedzą się też, jak działa program do tworzenia gier RPG oraz Scratch – program edukacyjny, dzięki któremu dzieci na całym świecie uczą się podstaw informatyki. Do dyspozycji uczestników będą zestawy Lego Mindstorms NXT, Lego Mindstorms Education NXT, Mindstorms EV3 Home 31313.

Wiedzę, którą uczestnicy pozyskają, będą mogli od razu sprawdzić w praktyce, ponieważ każdy obóz kończy się prezentacją projektów, nad którymi pracuje się w czasie zajęć i warsztatów. Będzie więc można pochwalić się samodzielnie napisanym programem komputerowym, animacją, grafiką czy robotem. Poprzez zabawę dzieci zdobędą konkretną wiedzę. Umiejętności, które pozwolą im swobodnie funkcjonować w cyfrowej rzeczywistości XXI wieku.

Cykl „Wakacyjny Kompas Juniorowa”, przygotowujemy wspólnie z BTA Kompas. Zebrane w nim artykuły poradnikowe z minionych lat aktualizujemy i uzupełniamy o nowe tematy, aby dać Wam porcję pomocnej wiedzy i inspiracji. Zajrzyjcie do sekcji Wakacyjny Kompas Juniorowa oraz śledźcie #wakacyjnykompasjuniorowa na Facebooku.

Foto: BTA Kompas


Discover more from Juniorowo

Subscribe to get the latest posts sent to your email.