Funk, soul, jazz – to nie są gatunki szczególnie popularne wśród młodzieży. Jednak trio świetnych artystów znalazło sposób, aby przekazać młodym ludziom wartości, jakie ze sobą niesie taka muzyka.

„Zaklinam los” to piosenka i teledysk, które powstały w czasie dziesiątej edycji Wakacji Artystycznych, czyli warsztatów muzycznych dla muzycznie uzdolnionej młodzieży. Spotkali się na nich również trzej artyści: Mateusz Krautwurst, Igor Herbut i Mietek Szcześniak. Wspólna praca szybko wywołała efekt synergii – artyści inspirowali się nawzajem i wspólnie zapuszczali w muzyczne rejony, których na co dzień nie odwiedzali.

Śpiewanie w stylu funk, soul czy jazz utożsamiane są dziś głównie z Andrzejem Zauchą i właśnie z Mietkiem Szcześniakiem. To właśnie dzięki Mietkowi Mateusz Krautwurst zafascynował się tymi rejonami muzycznymi. Z kolei gdyby nie Mateusz, Igor Herbut być może nie znalazłby w sobie tyle determinacji i wiary w swoją muzyczną drogę, a tym samym nie stał się jednym z najważniejszych polskich artystów młodego pokolenia. A gdyby nie Wakacje Artystyczne, do dłuższego spotkania Igora i Mateusza może nigdy by nie doszło.

Trio Szcześniak, Krautwurst, Herbut (oraz Basia Kurdej-Szatan), stworzyli piosenkę, w której przenikają się jazzowa fraza i teatr. „Zaklinam los” promuje dwupłytowy album „Wbrew grawitacji” – pełen ambitnych, ale jednocześnie pogodnych piosenek zaśpiewanych wspólnie przez najzdolniejszych uczestników warsztatów oraz wspomnianych artystów, którzy – niejako wbrew grawitacji – podzielili się swoim doświadczeniem, aby kolejne pokolenie polskich wokalistów mogło kontynuować tę sztafetę ambitnych inspiracji.

 

Czytaj też:

Junior, pasja muzyczna i możliwości kariery – Mateusz Krautwurst opowiada, jak osiągnąć sukces w świecie muzyki

 

foto: Dźwiękumaniak