Przedszkolne infekcje niestety nie kończą się wraz z pójściem dziecka do szkoły. W pierwszej, drugiej, trzeciej klasie dzieci nadal mogą często chorować. Za każdym razem, kiedy dziecko choruje mierzymy się z dylematami: czy to tylko przeziębienie, czy może poważniejsza infekcja, jak rozpoznać na przykład zapalenie płuc czy oskrzeli u dziecka, kiedy można leczyć dziecko domowymi sposobami, a w jakiej sytuacji należy bezwględnie udać się do pediatry. Choroby przynoszone do domu przez dzieci bywają zwykle uciążliwe również dla rodziców. Zobacz, jak je rozpoznać i leczyć.

Czy wiesz, czym właściwie jest przeziębienie? Jakie są objawy zapalenia płuc? Czym różnią się zmiany skórne podczas tzw. bostonki od tych charakterystycznych dla ospy wietrznej? Sprawdź, jak nie przeoczyć objawów infekcji i jak reagować, by nie doprowadzić do powikłań zdrowotnych u dziecka.

Czym jest przeziębienie?

Przeziębienie to infekcja wirusowa charakteryzująca się zapaleniem zatok przynosowych, gardła i błony śluzowej nosa. Jest stosunkowo częste (szczególnie u dzieci) i umiarkowanie uciążliwe. Przeziębienia nie powinniśmy jednak bagatelizować – dziecko z bólem gardła i zatkanym nosem powinno zostać w domu, by nie narażać kolegów i koleżanek na infekcję, a jednocześnie by się nie męczyć. Nawet sam katar mocno obniża samopoczucie u dorosłych; u dzieci, które nie potrafią jeszcze porządnie samodzielnie oczyścić nosa może więc znacząco pogorszyć codzienne funkcjonowanie.

Jak rozpoznać zapalenie płuc?

Pamiętajmy, że diagnozą zawsze powinien zająć się lekarz. Samodzielne diagnozowanie się i wynikające z niego próby leczenia na własną rękę mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Pediatra przeprowadzi wywiad, osłucha dziecko, obejrzy gardło, nos, uszy. Na podstawie badania oceni, czy ma do czynienia z przeziębieniem, czy też młodego człowieka dręczy poważniejsza infekcja.

Nie zawsze jednak udajemy się z przeziębieniem do lekarza – często obserwujemy dziecko przez 2-3 dni i jeśli widzimy, że objawy nie nasilają się, a gorączka się nie utrzymuje, stawiamy na domowe metody leczenia. Niejednokrotnie przeszkodą są też trudności z dostaniem się do lekarza w satysfakcjonującym terminie.

Kiedy jednak bezwzględnie należy udać się do pediatry? Wtedy, gdy do symptomów przeziębienia dołączają się inne, np. objawy zapalenia płuc:

  • dreszcze,
  • duszność,
  • szybszy oddech,
  • rozdrażnienie i płaczliwość.

Więcej o zapaleniu płuc dowiesz się tu: https://wylecz.to/uklad-oddechowy/jakie-sa-objawy-zapalenia-pluc-jak-rozpoznac-zapalenie-pluc/. Pamiętaj, by w żadnym wypadku nie bagatelizować ani objawów, ani diagnozy.

Kontroli lekarskiej oraz odpowiednio dobranego leczenia wymagają również objawy zapalenia oskrzeli.

Bostonka czy ospa wietrzna?

Tym, co również nie jest łatwe do ocenienia przez rodziców, są wszelkie choroby z objawami w postaci zmian skórnych.

W teorii bostonka charakteryzuje się wysypką w konkretnych miejscach: na dłoniach, stopach i w jamie ustnej. Nie zawsze jednak jest to jednoznaczne i oczywiste, ponieważ ospa wietrzna może przebiegać różnie u każdego małego pacjenta. I choć w ospie zmiany pojawiają się również na głowie, twarzy i kończynach, to dla pewności pediatra powinien zbadać dziecko, zdiagnozować i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Chorób przynoszonych z przedszkola czy szkoły jest sporo – pamiętajmy, że odpowiednie ich zdiagnozowanie pozwoli szybciej przynieść ulgę dziecku dzięki odpowiedniemu leczeniu. Najlepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie lekarza. 

I jeszcze jedno – gdy dziecko ma katar, kaszle, czy źle się czuje, lepiej żeby zostało w domu. To oczywiście rujnuje plany rodziców, utrudnia realizację zawodowych zobowiązań i zawsze zdarza się nie w porę. Jednak to właśnie dzieci „tylko trochę chore” i te „tylko z katarem” przekazują infekcję dalej swoim kolegom i koleżankom. Tak powstaje jesienna, zimowa a potem wiosenna fala zachorowań. Możemy ją znacząco osłabić, jeśli zatrzymamy dziecko z infekcją w domu.