Z szacunkiem do młodego czytelnika i bez pruderii – książka Anji Rubik odpowiada juniorom na wszelkie pytania i wątpliwości związane z seksem.
Gdy nastolatek rozpoczyna okres pokwitania (zwykle w wieku 11-14 lat), jego ciało zaczyna się gwałtownie zmieniać: chłopcom sypią się wąsy, obniża głos, pojawiają się pierwsze wzwody i polucje. Dziewczynkom rosną piersi i biodra, pojawia się miesiączka. Obie płcie walczą z trądzikiem i nadmierną potliwością. Zmian jest więcej, a wszystkie wywołane są gwałtownym zastrzykiem hormonów. Ale hormonalna burza skutkuje nie tylko zmianami fizycznymi. Nastolatek doświadcza emocjonalnych huśtawek, a przede wszystkim skupia się na sobie i obserwuje wszystkie zmiany, które po stosunkowo spokojnym dzieciństwie nagle go “zaatakowały”. W tym okresie junior zaczyna też coraz bardziej interesować się seksem.
Książka Anji Rubik #seksedpl to kompendium wiedzy o seksie oraz o dojrzewaniu – dla nastolatków, ale też dla rodziców, którym może pomóc w rozmowach z dziećmi o “tych sprawach”.
Zacznijmy od wyjaśnienia tytułu, który jest jednocześnie hashtagiem, czyli hasłem łączącym internetowe wpisy na dany temat. W 2017 roku Anja Rubik, znana polska modelka, stworzyła kampanię społeczną poruszającą temat edukacji seksualnej. Składało się na nią kilkanaście krótkich filmów (dostępnych np. TUTAJ) wyjaśniających podstawowe problemy dojrzewania. Kampania została zatytułowana #sexedpl, aby jej przesłanie można było łatwo znaleźć we wszystkich mediach społecznościowych. Książka jest efektem popularności kampanii. Jak pisze Anja Rubik we wstępie: Dzień po wyemitowaniu filmu zachęcającego do zrobienia testu na wirusa HIV laboratoria były pełne ludzi. Zrobiłam kolejny krok – postanowiłam stworzyć coś dla was. Podręcznik, który prowadzi przez najtrudniejsze, ale też i najważniejsze momenty dorastania. Pokaże wam, jak być bezpiecznymi, nauczy otwartości, da praktyczną wiedzę i siłę.
Zacytuję jeszcze jeden fragment ze wstępu, bo świetnie wyjaśnia on istotę tej ważnej książki: To dobrze, że w szkole uczymy się twierdzenia Pitagorasa. Na pewno rozwija nasz mózg, Ale czy tę wiedzę o trójkątach prostokątnych wykorzystamy w życiu? Większość z nas raczej nie. Za to wiedza, jak prawidłowo założyć prezerwatywę, będzie potrzebna prawie każdemu i może nawet uratować nam życie. Ale w polskiej szkole jej nie znajdziemy.
No właśnie… poziom edukacji seksualnej w polskiej szkole to temat na osobny felieton, teraz ograniczę się do stwierdzenia, że jest daleko niewystarczający. Książka Anji Rubik jest próbą wypełnienia tej luki. Jest to zbiór rozmów autorki z fachowcami na temat dojrzewania i seksu w różnych kontekstach, od fizjologii przez aspekty społeczne po seks osób nieletnich w świetle prawa. Wśród rozmówców jest seksuolog, ginekolog położnik, urolog, psycholog, ale też filozof, pedagog czy prawnik.
Każdy z nich porusza inny temat: jak zmienia się ciało w okresie pokwitania i jak zbudowane są męskie i żeńskie narządy płciowe. Jak wygląda „ten pierwszy raz” i jak sprawić, by stał się wspaniałym przeżyciem. Czym jest masturbacja. Jak zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową (osobny rozdział poświęcony jest HIV/AIDS). Bardzo ważną częścią książki są aspekty społeczne seksu. Co to jest molestowanie i przemoc seksualna i jak się przed nimi bronić. Jak postępować w przypadku gwałtu. Czym jest aborcja i co mogą zrobić osoby, które rozważają jej przeprowadzenie. Jak wyglądają prawne aspekty współżycia z osobami poniżej 15 roku życia. Wreszcie – co to jest tożsamość płciowa i jakie jej rodzaje można spotkać wśród ludzi.
W książce nie ma tematów tabu. Otwarcie i bez pruderii pisze się o aborcji, LGBT+ czy tabletkach „dzień po”. Autorka zakłada, że młodych, poszukujących wiedzy ludzi należy traktować poważnie i udzielić im odpowiedzi na wszystkie dręczące ich pytania i wątpliwości. Jeśli jakiś niewygodny temat zamieciemy pod dywan, to on wcale nie zniknie, a w zamian pojawią się problemy, np. podziemie aborcyjne czy uzależnienie młodych ludzi od pornografii. Stąd również kontakty do wielu instytucji i organizacji, które pomogą młodym ludziom we wszelkich problemach związanych z tym tematem.
Ale uważam, że najważniejsze przesłanie tego wydawnictwa brzmi: seks jest pięknym, dobrym i niezwykle ważnym składnikiem naszego człowieczeństwa. Dlatego powinniśmy się nim cieszyć, ale żeby tak się stało, należy do niego podchodzić w sposób odpowiedzialny. I dotyczy to zarówno nastolatków, jak i nas, dorosłych. „Dzieci nie są głupsze, tylko mniej doświadczone” – to jest mój ulubiony cytat z Janusza Korczaka. Książka #sexedpl jest pod tym względem w stu procentach korczakowska.
#sexedpl
Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie
Grupa Wydawnicza Foksal (dawniej wydawnictwo W.A.B.)
Twój komentarz może być pierwszy