Kiedy miałam osiem lat, szkolna moda na piekło niebo była tak powszechna, że lasy amazońskie ocalały chyba cudem. Zużywaliśmy wszystkie dostępne kartki, składając mniejsze i większe konstrukcje. Moje dzieci piekła nieba nie znają, za to pasjami robią samoloty z papieru. Powstają ścigacze, bezdziobowce oraz mnóstwo innych modeli, których nazw nie spamiętam. Jak zrobić samolot z papieru najlepiej wie tata. Jednak ostatnio to do mnie przyszły dzieci, żebym zrobiła im łódkę. Łódka z papieru to dla mnie spore wyzwanie. Nie wiem też jak zrobić samolot z papieru czy czapkę, a nawet wspomniane piekło niebo. Postanowiłam więc sobie przypomnieć. A przy okazji podsunąć Wam pomysł na spędzenie fantastycznie kreatywnego popołudnia, do którego wystarczą tylko kartki papieru.

Z zasobów youtube wybrałam kilka filmowych instrukcji. W prosty sposób pokazują, jak z kartki papieru wyczarować różne cuda.

Łódka z papieru

Na początek: jak zrobić łódkę z papieru. To od tego wyzwania rozpoczęłam zabawę z kartkami. Dzieci patrzyły uważnie, a z każdym kolejnym zagięciem ich podziw dla moich umiejętności wzrastał. Dzięki, o wszechwiedzący Youtubie!

Pamiętajcie, że puszczona na wodę łódka z papieru po kilkunastu minutach nasiąknie. Jeśli Junior planuje dłuższe żeglowanie po wannowym oceanie, trzeba przygotować kilka jednostek pływających. Można użyć papieru wzorzystego, może to być nawet stara mapa, folder reklamowy czy kartki w różnych kolorach.

Jeśli spodobała Wam się łódka z papieru, sięgnijcie po więcej kartek!

Czapka z papieru

Kapitan papierowego okrętu powinien mieć odpowiednie nakrycie głowy! Jak zrobić czapkę z papieru? Tu nie wystarczy zwykła kartka A4 (chyba że kapitanem jest pluszowy misiek). Jeśli czapka ma mieć rozmiar pasujący na mądrą głowę Juniora, potrzebny będzie arkusz A3. A najlepiej sprawdzi się czapka z gazety, której papier jest cieńszy i łatwiej się składa. Przyda się też klej lub taśma klejąca.

To była czapka z papieru model standard. Można jednak poszaleć i zrobić bardziej fikuśną. Sięgnijcie po nożyczki, będą potrzebne. Oto jak zrobić czapkę Wikinga:

 

Samolot z papieru

Jak już znudzi się Wam pływanie papierową flotą, możecie wzbić się w przestworza. Samolot z papieru może być prostą solidną konstrukcją, albo całkiem skomplikowanym modelem. Można wyczarować mnóstwo różnych wariantów: superjety, jumbo, F16, eurofighter, samoloty akrobatyczne… Wybrałam dwa, a jeśli ta zabawa Was wciągnie, youtube chętnie podpowie Wam więcej.

Najważniejsze, żeby samolot z papieru latał. Czasami potrzeba kilku prób, żeby dopracować konstrukcję. Eksperymentujcie.

Piekło niebo

Czas na wspomniane piekło niebo. Kiedyś mogłam to robić z zamkniętymi oczami, teraz musiałam sobie przypomnieć. Filmik z instrukcją podpowiada też, jak bawić się piekłem niebem.

Pukawka z papieru

Znalazłam jeszcze coś, co urzekło mnie swoją prostotą. Oto jak zrobić z papieru pukawkę.

Serce origami

I na deser pewna młoda dama opowiada, jak z małej kolorowej karteczki poskładać zakładkę do książki. W kształcie serca lub kotka. Moja córka będzie zachwycona! Takie serce origami może być cudnym upominkiem dla babci, dziadka, cioci, wujka oraz wszelkich krewnych i znajomych.

 

 

 

Ja już jestem przygotowana i zamierzam zaimponować moim dzieciom modelami papierowych samolotów, jakich jeszcze nie widziały! Wam też życzę świetnej zabawy.

Kapsle, pikuty i inne zabawy z dzieciństwa

 

autorka: Elżbieta Manthey

foto: BRF (CC BY-NC-ND 2.0)