Galeria Figur Stalowych to jedno z tych miejsc, które zaciekawią całą rodzinę – i dzieci, i dorosłych. Na podwarszawskim złomowisku, w zadaszonej hali zgromadzono niezwykłe rzeźby. Zrobione z kół zębatych, śrub, nakrętek, elementów silników, skrzyń biegów i innych metalowych części, których nazw nie potrafię wymienić. Kiedyś to wszystko składało się na maszyny, samochody, potem trafiło na złom. A potem znaleźli się ludzie, którzy dali tym kawałkom metalu drugie życie.

Pomysł tej niezwykłej galerii zrodził się w Skupie Złomu przy Czołgu w Pruszkowie. Pierwszą złomową rzeźbą był stolik wykonany z bloku silnika V8. Dziś Gallery of Steel Figures to 50 rzeźb samochodów oraz wiele figur inspirowanych postaciami z bajek i filmów. Są wystawiane w Pruszkowie, Krakowie i Gliwicach, a latem także czasowo w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie na 1.200 metrach kwadratowych spotykają się figury z kilku lokalizacji.

W pruszkowskiej galerii w hali przy złomowisku można zobaczyć osiem figur samochodów naturalnej wielkości, trzy motocykle oraz około 30 postaci znanych z kreskówek, komiksów i filmów. Są Transformersi, Thor, Supermen, Batman, oraz Obcy w kilku odsłonach i wielu innych. Wszystko to wykonano ze złomu.

Taki recycling art robi wrażenie nie tylko dlatego, że rzeźby są imponujące i piękne, ale też pomysłowością i oryginalnością materii, z której zostały wykonane. Dzieci bardzo doceniły to, że w tej galerii wszystkiego można dotykać, a rzeźby-samochody mają otwarte drzwi i zapraszają, by wsiąść do środka i pokręcić kierownicą i ruchomymi manetkami. Można objąć metalowego Shreka i wdrapać się na niesamowity motocykl.

Zwiedzenie i nacieszenie się wystawą w Pruszkowie zajmie Wam około 30-45 minut. Bilety wstępu kupuje się w kasie złomowiska. W przedsionku hali ekspozycyjnej jest duży stół, przy którym można napić się i zjeść własny prowiant.

Szczegółowe informacje na stronie http://www.galleryofsteelfigures.com oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/GALERIAFIGURSTALOWYCH/

This slideshow requires JavaScript.

c

IMG_2533

Galerię Figur Stalowych odwiedziła z dziećmi, opisała i obfotografowała:

Ela Manthey – założycielka Juniorowa, dziennikarka, blogerka, mama Tymona i Marysi. Studiowała filozofię i dziennikarstwo. Pisze dla Gazety Wyborczej, wcześniej – dla miesięcznika „GaGa”, kwartalnika „Twój Junior”. Angażuje się w różne działania na rzecz lepszej edukacji i świata przyjaznego dzieciom. Uwielbia książki, panoramę z Wielkiej Rawki w Bieszczadach, podróżowanie z mężem i dziećmi oraz spotkania z przyjaciółmi.