Działające na rzecz edukacji filozoficznej w szkołach Stowarzyszenie Aqueduct wraz ze Szkoła Podstawową nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie ogłosiło niedawno nową edycję konkursu „Dzieci filozofują”. Mogą wziąć w nim udział uczniowie szkół podstawowych pracując indywidualnie lub zespołowo. Tematyka konkursu dotyczy bajek i opowieści filozoficznych. Dzieci z klas 1-3 mają za zadanie wykonać ilustrację, a uczniowie klas 4-6, wykorzystując różne środki wyrazu, zareklamować dobro. Prace konkursowe można nadsyłać do 21 kwietnia 2017 r. Szczegóły TUTAJ.
Choć regulamin nie odsyła do konkretnych lektur, warto przy tej okazji wspomnieć o „Bajkach filozoficznych” Michela Piquemala. Niezależnie od tego, czy juniorzy będą chcieli wystartować w konkursie, warto poczytać z nimi te krótkie ale wiele wnoszące opowieści. We wprowadzeniu do zbioru autor podkreśla, że jako dziecko od cudownych baśni wolał bajki dydaktyczne, bo zachęcały go do walki i rozwoju. To bajki filozoficzne pomogły mu w dorastaniu i poznawaniu świata.
Ponieważ pojęcia filozoficzne bywają dla dzieci zbyt abstrakcyjne, z pomocą przychodzą opowieści pochodzące z całego świata. Obok tekstu bajek w książce znajdziemy sugestie, wskazówki i kierunki interpretacyjne pod hasłem „W pracowni filozofa”. Zaproponowana refleksja filozoficzna nie jest oczywiście obowiązkowa ani jedynie słuszna.
Czytaj w Juniorowie: 7 powodów, dla których warto czytać dzieciom baśnie
W dzisiejszych niespokojnych czasach, kiedy tyle wartości chwieje się w posadach, dobrze by było, żeby książka zachowała status narzędzia dialogu i refleksji – mówi we wstępie Piquemal. Poczytajmy zatem „Trzy sita” – bardzo mądrą opowieść Sokratesa o prawdzie, piękną refleksję o bliskości i dystansie „Jeżozwierze” Artura Schopenhauera czy poruszającą bajkę o bezinteresowności i altruizmie „Dwaj bracia”. A po lekturze koniecznie dialogujmy!
Bajki filozoficzne
Michel Piquemal
Wydawnictwo Muchomor
Kategoria wiekowa: trudno powiedzieć 🙂 trzeba przeczytać
c
c
Joanna Maj-Kirsz – absolwentka polonistyki i filozofii, nauczycielka. Jest przekonana, że dobra literatura dedykowana dzieciom może przynieść wiele korzyści również dorosłym. Pisanie o niej sprawia jej satysfakcję i przyjemność. Lubi kawę, LP3 i poznawanie nowych miejsc. Spełnia się rodzinnie.
Twój komentarz może być pierwszy