Czym różni się odkrycie od wynalazku, a odkrywca od wynalazcy? Tego dowiedzą się ciekawi świata młodzi pasjonaci na początku książki Marcina Przewoźniaka Wielcy wynalazcy. A potem zaczyna się opowieść o najrozmaitszych wynalazkach, dzięki którym ludzkość stawiała kolejne kroki w swoim rozwoju. Począwszy od ujarzmienia ognia, pierwszych prostych narządzi poprzez – oczywiście – koło, druk, maszyny parowe, elektryczność, samochody i samoloty, telefon i wiele innych. Jest też rozdział o klockach – wynalazku, z którego korzystają tysiące dzieci na świecie.

Książka Wielcy wynalazcy to nie tylko katalog najważniejszych, najbardziej znanych i najciekawszych wynalazków ludzkości. Pokazuje ona także, jak współcześnie korzystamy z tego, co wynaleziono setki, czasem tysiące lat temu. Młodzi czytelnicy zobaczą, że każdy wynalazek stanowił rozwiązanie jakiegoś problemu, odpowiedź na jakąś potrzebę. Zobaczą, że każdy z wynalazków – nawet te, które dziś wydają się banalne i powszednie – ma swoją historię i powstał w wyniku całej serii działań, czasami nie jednego, lecz wielu ludzi. Przekonają się, że każda trudność zasługuje na to, by nad nią nieco pogłówkować, a efekty tego namysłu, eksperymentowania, prób i błędów w końcu mogą okazać się niezwykle użyteczne a nawet spektakularne.

Marcin Przewoźniak pisze o wynalazkach i naukowych zagadnieniach lekko, w przystępny sposób wyjaśniając co, jak i dlaczego. Widać jednak, że szanuje dociekliwość młodych czytelników i nie pomija szczegółów, ciekawostek, zależności przyczynowo-skutkowych. Z taką porcją interesującej wiedzy o świecie na pewno chętnie zmierzą się 9-10-letnie dzieci.

Ale przecież ciekawość świata nie pojawia się w wieku 9 lat, lecz narasta od znacznie wcześniejszego wieku. Wiedzą o tym doskonale rodzice, którzy odpowiadają na setki dociekliwych pytań swoich dzieci. Nie na wszystkie zresztą są w stanie udzielić odpowiedzi. Z pomocą przyjdzie im książka wydawnictwa Prószyński i S-ka. Na okładce wielkimi czerwonymi literami wypisany jest tytuł – pytanie, które stało się symbolem dziecięcej ciekawości: Dlaczego? Autorka Catherine Ripley podaje jednak odpowiedzi nie tylko na to, ale też na inne dziecięce pytania.

Catherine Ripley – jako redaktor „chickaDEE”, bardzo lubianego magazynu dla najmłodszych, zaczęła zbierać pytania nadsyłane przez zaciekawionych czytelników, a potem ruszyła do szkół i bibliotek, by bezpośrednio rozmawiać z dziećmi.

Dlaczego mydło jest śliskie? Dlaczego ludzie przychodzą do sklepu z własnymi siatkami? Dlaczego oczy kota świecą w ciemności? Jak pszczoły robią miód? Po co brzoskwiniom włoski? Czym jest cień? Catherine Ripley udziela odpowiedzi w prosty sposób, odwołując się do tego, co znane i zrozumiałe, by wyjaśnić to, co nowe i zagadkowe. Krótkie teksty – w sam raz, żeby zaspokoić ciekawość 5-7 latka, ale go nie znużyć – są bogato, kolorowo ilustrowane. Warto tę książkę czytać wspólnie na głos – myślę, że i dorośli dowiedzą się z niej czegoś, o czym nie wiedzieli, a nawet czegoś, o co dotychczas nie przyszło im do głowy zapytać.

c

Wielcy wynalazcy

Marcin Przewoźniak

ilustracje: Mikołaj Kamler

Wydawnictwo Zielona Sowa

c

c

Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata

Catherine Ripley

ilustracje Scot Ritchie

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

c

c

książki poleca: Elżbieta Manthey