Dlaczego dzieci jedzą śmieci? oraz wyróżniona przez Komitet Ochrony Praw Dziecka Dlaczego dorośli mają dziwne zęby? to niespotykane książki o walorach smakowych, zdrowotnych i edukacyjnych. Ich głównymi tematami przewodnimi są śmieciowe jedzenie i konsekwencje zastąpienia nim naturalnych składników jadłospisu. Wypowiadający się w obu publikacjach specjaliści zostali nazwani najodważniejszymi, ale odwagi można pogratulować przede wszystkim autorce tekstu oraz ilustracji Annie Mannie Poznańskiej. Krępujące pytania, omijane zagadnienia i wymijające odpowiedzi – tutaj kwestie postawione wprost, jasno i wyczerpująco, a przede wszystkim zrozumiale dla dziecka.
Bohaterką książek jest rezolutna, ciekawa świata i bardzo dociekliwa Lukrecja, która bez skrępowania zadaje celne pytania. Jasno i pewnie odpowiada na nie mama, która jest stomatolożką. W Dlaczego dzieci jedzą śmieci? poza samym śmieciowym jedzeniem pojawiają się zagadnienia wpływ odżywiania na pamięć i koncentrację, reklamy i jej zakłamania, umiejętność odróżniania prawdziwego jedzenia i naturalnych smaków od sztucznych wynalazków czy konieczności czytania składów produktów (sztuczne dodatki wprost nazwane trucizną). Lukrecja pyta ponadto m.in. o to, dlaczego według dorosłych święta są po to, by dużo jeść i czy za cenę świętego spokoju można karmić dziecko (bezwartościowymi) słodyczami? Wspólne rozmowy uświadamiają dzieci, dlatego ważna jest przede wszystkim wiedza rodziców, którzy podejmują konsumenckie decyzje.
W dołączonym do książki poradniku można znaleźć wiele cennych prawd, choćby tę, że wiedza o zdrowym odżywianiu to mądrość na całe życie. Gdy porzucimy śmieciowe jedzenie organizm zacznie stopniowo tracić na nie ochotę. A nowych smaków warto próbować tysiąckrotnie, najlepiej oswajać je podczas eksperymentowania w kuchni (warto zaznaczyć, że rad do książki udzieliły m.in. BLW* mama Anna Kozłowska czy psychodietetyczka Agata Ziemnicka-Łaska). Poza naturalnym i słodyczami ważne są też uczucia, bliskość i uwaga dawane dziecku. „Przytulasy i pogaduchy prosto z serca też są słodkie. A działają uzdrawiająco”. A być może właśnie miłości brakuje bohaterowi Dlaczego dorośli mają dziwne zęby? Tym razem zatroskana o uzależnionego od słodyczy Krzysia Lukrecja bada temat zębów. Czy to prawda, że nie trzeba dbać o mleczaki? W jaki sposób kalarepka lub marchewka czyszczą zęby? Dlaczego zęby wolą cukier brzozowy? W jaki sposób próchnica może zaatakować całe ciało? Z pomocą mamy szuka przykładów prawdziwego jedzenia, które sprzyja zdrowym zębom.
Książki wydawnictwa Kasza Manna są wyjątkowe zarówno jeśli chodzi o pomysł, formę jak i wykonanie. Jak podkreśla autorka – w całości pisane ręcznie, rysowane literka po literce! Oryginalne, sugestywne ilustracje bez lukru ukazują problemy, ich źródła i właściwy sposób postępowania. W prezencie do zamówień można otrzymać (de)motywujące (do jedzenia śmieci oczywiście) plakaty i pocztówki.
Zrecenzowała Joanna Maj-Kirsz – absolwentka polonistyki i filozofii, nauczycielka. Jest przekonana, że dobra literatura dedykowana dzieciom może przynieść wiele korzyści również dorosłym. Pisanie o niej sprawia jej satysfakcję i przyjemność. Lubi kawę, LP3 i poznawanie nowych miejsc. Spełnia się rodzinnie. W Juniorowie pisze o dobrej literaturze dla dzieci.
.
Dlaczego dzieci jedzą śmieci?
Tekst i Ilustracje: Anna Manna Poznańska
Wydawnictwo KASZAMANNA
Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?
Tekst i Ilustracje: Anna Manna Poznańska
Wydawnictwo KASZAMANNA
* BLW – Baby-led weaning. Proces, w którym to dziecko decyduje o momencie wprowadzenia stałych pokarmów oraz o tym, co chce zjeść.
Discover more from Juniorowo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Twój komentarz może być pierwszy