Fotograficzny projekt Kate T. Parker Dziewczyny mają moc (Strong is a new pretty) to seria pozornie zwyczajnych, ale posiadających wielką głębię zdjęć dziewczyn z prawdziwą mocą, prawdziwie pięknych, czyli takich, które są sobą. Ich autorka jest zawodniczką sportową, triathlonistką i fotograficzka oraz mamą córek. Wdzięczną swoim rodzicom za to, że pozwalali jej być sobą. Kate T. Parker umieściła w albumie ponad dwieście zdjęć będących kontrą wobec społecznych przekazów kierowanych zewsząd do dziewczynek i kobiet. Prawdziwa moc przejawia się na wiele sposobów i o nich właśnie są zdjęcia. Rozdziały książki pogrupowane zostały według różnych znaczeń słowa „silna”, które może oznaczać pewność siebie, wytrwałość, kreatywność, ale również dobroć i otwarte na innych serce. Fotografie dziewczyn wzbogacają ich przemyślenia, np. to: „Wiele dziewczyn marzy, by uratował je jakiś bohater. A ja marzyłam, żeby zostać bohaterem” (Lesley, 18 lat).
Inne książkowe bohaterki, o których warto poczytać to:
Ada Bambini
Koleżanka z klasy Rózi oraz Ignasia, postaci znanych z książek duetu Beaty i Roberts. Ada Bambini, naukowczyni to bardzo aktywna i zafrapowana otaczającym ją światem kilkulatka ciągle pytająca: „dlaczego”? Jej historia jest kolejna inspirująca opowieścią dla dzieci. O tym, jak poradzić sobie z chaosem pytań, jak oddzielać fakty od uprzedzeń, stawiać hipotezy i wyciągać wnioski. To również książka o rodzicach, którzy chcą zmienić siebie i swój dom pod kątem dziecka i jego naturalnej ciekawości świata. O prawdziwej akceptacji dziecięcych pasji, uczeniu się poprzez działanie i eksperymentowanie (niekoniecznie w szkole) oraz zgodzie na bałagan. A w końcu o nauce, która może być wyzwaniem, zagadką i przyjemnością, jeżeli dziecko ma wsparcie w zgłębianiu tego, co je aktualnie zajmuje:
„Ich życie się zmieniło: teraz całymi dniami
zgłębiają sedno rzeczy i karmią się faktami.
Ada mnóstwo ma pytań. Trudno ją za to winić;
wszak to znak rozpoznawczy każdej naukowczyni”.
Hedwiga
Tytułowa bohaterka Fridy Nilsson to rozbrajająca siedmiolatka, która właśnie rozpoczyna szkołę. Mieszka na odludziu w czerwonym Domu na Łąkach, nie ma rodzeństwa i bardzo brakuje jej towarzystwa rówieśników. W szkole Hedwiga zaprzyjaźnia się z Lindą, która okaże się wspaniałą towarzyszką zabaw, żartów i kawałów oraz której będzie mogła okazać bezinteresowność i troskę. Dziewczynka może nie podobać się mamom koleżanek, bo jej buzia nigdy się nie zamyka, a poza tym jest dzieckiem wychowywane w atmosferze wolności (np. dotyczącej spotkań dla dzieci w kościele), choć wypełnionej szacunkiem dla innych. Treścią książki o Hedwidze są codzienne sprawy i wydarzenia, które z perspektywy dziecka czasem urastają do rangi dramatów, a czasem bywają przyczyną wielkich radości i wzruszeń. Odwiedziny babci i dziadka, wizyta u fryzjera, święta, ale również wygłupy w centrum handlowym, planszówki z rodzicami czy mierzenie się z samą sobą podczas zajęć na basenie. Prawdziwe dziecko z całą gamą uczuć – także tych trudnych, jak chęć zemsty czy rozgoryczenie wynikające z nieumiejętności przewidywania skutków swoich działań. Hedwiga to pełna ekspresji i wewnętrznej swobody, rozbrajająca dziewczynka, którą warto przedstawić dzieciom.
Isabella
Poznaliśmy ją już jakiś czas temu. W swojej kolejnej książce, Madmioselle Oiseau i listy z przeszłości, Andrea de la Barre de Nanteuil zostawia Isabellę samą w mieszkaniu niezwykłej kobiety. Madame wyjeżdża do Wenecji uciekając trochę przed samą sobą, a trochę przed wspomnieniami…
„Z drugiej strony jednak życie bez Mademoiselle Oiseau nie było wcale takie ciężkie. Isabella miała wszystko, czego jej było trzeba. Przede wszystkim tę niezwykle ważną rzecz, którą Mademoiselle nazywała siłą woli… Poza tym tym towarzyszyła jej Isis, siostrzenica Mademoiselle Oiseau, która mieszkała kawałek dalej (…)”.
W kolejnej części szczególnych, bo dziejących się na granicy świata rzeczywistego i magii, przygód Isabella wraz z Isis zgłębiają tajemnice przeszłości nierozłącznych Juliette (Mademoiselle) i Luisy (Isis jest jej wnuczką) oraz starszej siostry dziewcząt, Matyldy. Odkrywają ich dzieciństwo i rodzinny dom uwieczniony w domku dla lalek, dowiadują się, z jakiego powodu Matylda zniknęła z ich życia. Siostrom potrzeba było czasu, by się z tym naprawdę pogodzić… „Nie rozumiesz, że musiała odejść, żebyśmy my mogły stać się takie, jak ona? Inaczej łaziłybyśmy tylko za nią krok w krok jak dwie błaźnice”. Ciąg dalszy opowieści o sile woli i o tym, że rzeczy stają się takimi, jakimi chcemy je widzieć.
Rebeka
Jedna z najważniejszych kobiet Starego Testamentu została przybliżona młodszym czytelnikom przez Antonellę Anghinoni i Alessandrę Mantovani. Jaką dziewczyną i kobietą była Rebeka, przedstawiona w książce Rebeka. Wymarzona panna młoda? Według autorki wielkoduszną, hojną i serdeczną. Odważną i słuchającą głosu serca oraz własnej intuicji. Rebeka była otwarta na doświadczenia duchowe, rozumiała znaczenie i sens modlitwy, dlatego postanowiła porozmawiać z Bogiem na górze Moria. „Tamtego dnia Bóg po raz pierwszy objawił przyszłość kobiecie. To dlatego Rebeka jest uważana za pierwszą prorokinię w dziejach świata”. Lektura opowieści pozwala poznać poglądy i obyczajowość ludzi czasów Abrahama i Izaaka (czasy patriarchów to XIX/XVIII w. p.n.e.), przepisy prawa, miejsce i rolę kobiet w rodzinie oraz we wspólnocie. Choć Abraham wybrał żonę dla swojego syna, „(…) hebrajska tradycja nakazuje pytać kobietę, czy zgadza się wyjść za mąż. Panna młoda musi wyrazić zgodę na małżeństwo”. Rebeka zaryzykowała wpisując się w historię narodu wybranego. Miała ogromny wpływ na życie synów – Jakuba i Ezawa, ale była matka, która w pewnym momencie pozwala dziecku odejść i się usamodzielnić. Plusem książki są sympatyczne rysunki o zróżnicowanej formie (ilustracje, notatki, komiksy), instrukcja jak zrobić dzban Rebeki z gliny, stroje bohaterki do wycinania czy przepis na zupę z soczewicy.
Książkowe bohaterki łączy odwaga i chęć posiadania realnego wpływu na swoje życie, a w efekcie na otaczający je świat. Wracając do albumu Dziewczyny mają moc, wzruszające i poruszające zdjęcia inspirują oraz wspomagają właśnie ćwiczenie się w odwadze. By bycie sobą było czymś naturalnym, by nie skupiać się na cudzych oczekiwaniach, ale na własnym potencjale. Złote myśli dziewczyn, które były fotografowane, są prawdziwe i pełne głębokiej mądrości. Dotyczą sukcesów osiąganych pomimo ograniczeń czy kalectwa, wzajemnego wzmacniania się i siły drużyny, dzikości i wytrwałości, a także ciekawości świata połączonej z pracowitością. Zachęcają do korzystania z wyobraźni i realizowania swoich marzeń niezależnie od tego, czy są nimi sport, muzyka czy nauki przyrodnicze. Do odnajdywania w sobie prawdziwej mocy: „Być silną psychicznie jest dziesięć razy trudniej, niż być silną fizycznie. Siła psychiczna nie pochodzi z mięśni, nie rodzi się podczas treningów. Jej źródło znajduje się w sercu… i w umyśle. A z serca korzysta się znacznie trudniej niż z mięśni” (Catherine, 12 lat).
Autorka: Kate T. Parker
Tłumaczenie: Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
Wydawnictwo Wielka Litera
Ada Bambini, naukowczyni
Andrea Beaty
ilustracje: David Roberts
tłumaczenie: Łukasz Witczak
Wydawnictwo Kinderkulka
Hedwiga
Frida Nilsson
ilustracje: Anke Kuhl
tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Wydawnictwo Dwie Siostry
Madmioselle Oiseau i listy z przeszłości
Andrea de la Barre de Nanteuil
ilustracje: Lovisa Burfitt
tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
Wydawnictwo Literackie
Rebeka. Wymarzona panna młoda?
Antonella Anghinioni
Wydawnictwo Św. Wojciech
Joanna Maj-Kirsz – absolwentka polonistyki i filozofii, nauczycielka. Jest przekonana, że dobra literatura dedykowana dzieciom może przynieść wiele korzyści również dorosłym. Pisanie o niej sprawia jej satysfakcję i przyjemność. Lubi kawę, LP3 i poznawanie nowych miejsc. Spełnia się rodzinnie. W Juniorowie pisze o dobrej literaturze dla dzieci.
Discover more from Juniorowo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Twój komentarz może być pierwszy