Gdy junior podejmuje decyzję o wyborze zawodu, na ogół kieruje się wyobrażeniem tego, jak wygląda praca lekarza, chemika czy inżyniera, niż wiedzą o realiach pracy w tych zawodach. W czasie wakacyjnego Obozu Naukowego Politechniki Warszawskiej junior może przekonać się, jak to jest zszyć ranę, przeprowadzić doświadczenie w laboratorium chemicznym czy projektować urządzenia używając prawdziwego oprogramowania komputerowego.
Ale Obóz Naukowy zapewnia więcej korzyści. Np. „odczarowanie” wiedzy, która wydaje się zbyt trudna czy hermetyczna. „Pochodne i całki, czyli „serce” analizy matematycznej dla przyszłych inżynierów – wcale nie są takie straszne. Wręcz przeciwnie, w swobodnej atmosferze, bez widma klasówek i ocen przed oczami, przekonacie się, że pochodne i całki można polubić.” – czytamy w opisie zajęć z analizy matematycznej. Wyobrażacie sobie? Nie dość, że młodzież poświęca wakacje na liczenie całek, to jeszcze świetnie się przy tym bawi. Wiedza sama wchodzi do głowy i tak jest z każdego rodzaju warsztatami na tym obozie.
Obóz Naukowy PW pozwala poszerzyć horyzonty, pogłębić zainteresowanie naukami ścisłymi i przygotować juniora do wyboru kierunku studiów.
Zajęcia rozbudzają ciekawość świata
To nie są suche, akademickie wykłady. Tu każdy bierze czynny udział w zajęciach: na warsztacie biologicznym sprawdza, czy owady mają swoje ulubione kolory, w czasie warsztatów chemicznych przeprowadza eksperymenty w kompletnie wyposażonym zaaranżowanym laboratorium, na zajęciach z anatomii przeprowadza sekcję serca świni i uczy się szwów na tkance modelowej, a juniorzy z zacięciem do mechaniki będą budowali od podstaw własnego drona i uczyli się go pilotować.
Jak to wygląda w praktyce?
Zajęcia trwają po pięć godzin lekcyjnych dziennie przez pięć dni, a więc w sumie 25 godzin. Do wyboru jest 20 warsztatów: anatomia, astrofizyka, astronomia, biochemia, drony, chemia ogólna, chemia praktyczna, chemiczne tajniki przyrody, Data Science, elektro-fizyka, fizyka eksperymentalna, mały wieki mikroświat, matematyka w fizyce, modelowanie i druk 3D, modelowanie molekularne, programowanie dla początkujących, programowanie gier komputerowych, programowanie robotów, symulacje komputerowe w naukach ścisłych, technologia chemiczna.
Warsztaty podzielone są na trzy grupy dostosowane do wieku uczestników: turnus dla uczniów po 5 i 6 klasie, dwa turnusy dla uczniów po 7 i 8 klasie oraz dwa turnusy dla uczniów po 3 klasie gimnazjum i licealistów.
Można zapisać juniora na dwa turnusy. W takim przypadku będzie on uczestniczyć w warsztatach o zbliżonej tematyce np. Anatomia i Biochemia, Chemia ogólna i Technologia chemiczna, Drony i Modelowanie i druk 3D lub Programowanie. Dzięki temu dzieci mogą jeszcze lepiej zgłębić dziedzinę, którą się interesują.
Pełna lista warsztatów dostępna jest TUTAJ.
Zajęcia dodatkowe
Warsztaty trwają 5 godzin dziennie. Są intensywne, ale młodzi ludzie mają przecież niespożyte siły. Dla chętnych organizowane są zajęcia dodatkowe – warsztaty i wykłady, które uzupełniają wiedzę zdobytą w czasie zajęć podstawowych lub dotyczą zupełnie innych dziedzin. Można wziąć udział w nocnych obserwacjach nieba, w kursie pierwszej pomocy, podstawach Matlaba (program do zaawansowanych obliczeń naukowych) lub w kursie z technik autoprezentacji. Można opanować podstawy psychologii praktycznej lub dowiedzieć się, jak wyglądają studia na Politechnice Warszawskiej.
Wszystkie zajęcia dydaktyczne prowadzone są przez pracowników naukowo-dydaktycznych Politechniki Warszawskiej, absolwentów oraz studentów ostatnich lat studiów, działających w kołach naukowych uczelni.
Pełna lista zajęć dodatkowych dostępna jest TUTAJ.
Nie tylko nauka
Po intensywnym treningu szarych komórek, pora rozruszać mięśnie. Każdego dnia uczestnicy obozu pływają, grają w nogę i siatkówkę. Organizowane są ogniska, dyskoteki czy turnieje gier planszowych. Wszystko wśród mazurskich jezior i lasów – obóz odbywa się w Pięknej Górze nieopodal Giżycka.
Fundacja Inceptio organizuje już dziesiątą edycję letniego obozu. W pierwszej, w 2010 roku, uczestniczyło zaledwie dwadzieścia osób. W tym roku w pięciu turnusach przewidziano aż 700 miejsc. To świadczy o tym, jak szybko obóz zyskał na popularności dzięki atrakcyjnej ofercie.
Wszystkie informacje na temat Obozu Naukowego Politechniki Warszawskiej dostępne są TUTAJ.
foto: Fundacja Inceptio
Discover more from Juniorowo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Twój komentarz może być pierwszy