Do tej pory polecaliśmy Wam ciekawe źródła i pomysły na spędzenie czasu z dziećmi w domu, zakładając, że ten czas przeznaczamy na rozwijanie zainteresowań, trochę może na naukę, ale w dość dowolny sposób. Od 25 marca dzieci mają się obowiązkowo uczyć w domach, czyli “realizować podstawę programową”. Dyrektorzy szkół mają to zorganizować. Tako rzecze minister.
Szkoły będą sobie radzić z rozporządzeniem MEN tak, jak będą potrafiły. My zaś w tej sytuacji w ramach naszej akcji #NIEferie, którą zainicjowaliśmy i rozwijamy razem z popularnonaukowym blogiem Crazy Nauka, będziemy Wam podpowiadać już nie tylko źródła kreatywnej, mądrej i niebanalnej rozrywki domowej, ale też zasoby internetowe, które mogą być pomocne w robieniu szkoły w domu.
Dziś prezentujemy kilka platform edukacyjnych, gdzie znajdziecie materiały obejmujące całą podstawę programową lub dużą jej część. To takie miejsca w internecie, które zostały stworzone z myślą o nauce zgodnej z podstawą programową, są uporządkowane według klas i przedmiotów, więc mając konkretne tematy do zrealizowania łatwo jest znaleźć odpowiednie źródła.
Szkoła w Chmurze
Platforma online Szkoły w Chmurze szkolawchmurze.org jest dostępna za darmo w czasie epidemii koronawirusa. Na platformie uczniowie klas 4-8 znajdą karty pracy z przedmiotów takich jak: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, przyroda, chemia. Nie ma tu matematyki, ale to można świetnie uzupełnić sięgając np. do Khan Academy lub PiStacji. Materiały uzupełnione są o linki do dodatkowych materiałów – w tym podręczników dostępnych na oficjalnej platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl. W trakcie nauki uczniowie rozwiązują krótkie interaktywne testy i wykonują zadania otwarte, które pomagają utrwalić zdobytą wiedzę i umiejętności.
Po utworzeniu darmowego konta na szkolawchmurze.org uczeń uzyska dostęp do materiałów edukacyjnych z przedmiotów objętych nauczaniem w szkole podstawowej.
Dzwonek.pl
Learnetic na czas zamknięcia szkół udostępnia swoje edukacyjne zasoby gratis. Na platformie dzwonek.pl znajdziecie materiały odnoszące się do podstawy programowej – zarówno dla klas 1-3, jak i 4-8, jest też coś dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Trochę trzeba poszperać, ale można znaleźć materiały na właściwie każdy temat wymagany podstawą programową. Materiały można sortować według klasy i przedmiotu. Nawigacja jest przyjazna i jeśli szukacie czegoś konkretnego, znalezienie odpowiednich materiałów nie powinno nastręczać trudności. Listę i opis dostępnych materiałów znajdziecie TUTAJ.
Z platformy dzwonek.pl można korzystać indywidualnie, można też wykorzystywać ją do organizowania lekcji całych klas i komunikacji z uczniami. Learnetic przygotował interaktywne samouczki, które krok po kroku pokazują, jak rozpocząć pracę z platformą dzwonek.pl.
MAC Edukacja
Wydawnictwo MAC Edukacja udostępnia cyfrowe wersje swoich podręczników i ćwiczeń. Materiały są udostępnione jako flipbooki, część z nich także w wersji do druku. Uczniowie mają do dyspozycji podręczniki, karty pracy, materiały dodatkowe – tablice, zbiory zadań, atlasy. Zakres – od przedszkola, poprzez edukację wczesnoszkolną po materiały dla klas 4-8. Oprócz tego MAC Edukacja na czas zamknięcia szkół udostępnienia bezpłatnie bogatą bibliotekę zasobów interaktywnych Mozabook. Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymujemy mail z kodem uprawniającym do pobrania oprogramowania umożliwiającego przeglądanie zasobów Mozabook, wśród których znajdziecie: animowane modele 3D, zdjęcia, filmy edukacyjne, aplikacje tematyczne, gry edukacyjne. Mozabook można zainstalować na komputerach z systemem Windows, na iPadach i iPhone’ach, na tabletach i smartfonach z Androidem. W niektórych przypadkach będzie potrzebne zainstalowanie dodatkowej apki Mozaik3D umożliwiającej oglądanie trójwymiarowych interaktywnych animacji i wirtualnych wycieczek.
Szczegóły: https://www.mac.pl/flipbooki#mozabook
Co zapewnia MEN
Na ministerialnym portalu zdalnelekcje.pl znajdziecie materiały edukacyjne odnoszące się do tego kawałka podstawy programowej, którą wedle ministerialnych prognoz powinny w marcu realizować szkoły. Są tu lekcje z epodręczniki.pl, linki do tekstów lektur, zdarzają się odniesienia do filmów na YouTube czy innych materiałów.
Portal epodreczniki.pl to – jak sama nazwa wskazuje – tematy opracowane w sposób podręcznikowy. Zasoby pogrupowane są według przedmiotów szkolnych. Po wejściu w dany przedmiot trzeba znaleźć temat, który jest nam potrzebny – nie ma dodatkowego filtra klas, jest jednak możliwość wyszukiwania według potrzebnego nam hasła.
Nowa Era
Wydawnictwo Nowa Era udostępnia swoje podręczniki, pomoce dla nauczycieli oraz inne zasoby bezpłatnie online. Można założyć indywidualne konto (nauczycielskie, uczniowskie) i korzystać z zasobów. Są tu:
- elektroniczne wersje podręczników dla klas 1-8,
- wszystkie zasoby portalu terazmatura.pl – arkusze, fiszki, kalendarz przygotowań maturalnych i wiele innych materiałów edukacyjnych,
- portal dlaucznia.pl – stworzony dla uczniów klas pierwszych szkol ponadpodstawowych – opracowania, lekcje, podsumowania, infografiki, filmy i materiały wspomagające, fiszki, quizy,
- materiały dla nauczycieli – portal dlanauczyciela.pl
- magazyn “Świerszczyk” oraz “National Geographic Odkrywca” w wersji pdf wraz ze scenariuszami zajęć do nich.
Podręczniki w wersji elektronicznej
WSiP umożliwia korzystanie ze swoich podręczników i ćwiczeń online. Tu jednak mamy dostęp poprzez szkołę, to znaczy szkoła organizuje dostęp do platformy i przekazuje odpowiedni kod uczniom. Wydawnictwo Didasko również przygotowało elektroniczne wersje swoich podręczników. Jeśli więc Wasze dzieci zostawiły swoje podręczniki w szkole, mogą sięgnąć po nie przez internet.
Khan Academy
Khan Academy nie wiąże się co prawda bezpośrednio z podstawą programową i nie obejmuje wszystkich przedmiotów, umieszczam jednak tę platformę w tym zestawieniu, ponieważ zawiera kompleksowo opracowane zagadnienia z przynajmniej kilku przedmiotów. Znajdziecie tu świetnie przygotowane filmy i materiały do nauki z matematyki, fizyki, chemii, biologii i innych dziedzin. Wideo-wykłady są przystępne, jasne i zrozumiałe, zadania do nich mają różny stopień trudności, jest też element rywalizacji – uczniowie rozwiązując zadania zdobywają wirtualne odznaki i trofea, co okazuje się zaskakująco motywujące, by zagłębić się w nauki ścisłe.
Z Khan Academy można korzystać indywidualnie, można też zorganizować tu komunikację nauczyciel-klasa.
Wiem, że nie każde dziecko ma dostęp do komputera, wiem, że w dzisiejszej sytuacji nie ma jednego dobrego rozwiązania dla wszystkich. Mam nadzieję, że to zestawienie będzie pomocne przynajmniej dla niektórych dzieci, nastolatków, nauczycieli i rodziców.
#NIEferie
A jak już się uporacie z kolejnym kawałkiem podstawy programowej, zajrzyjcie na NIEferie.pl oraz na profil NIEferie na facebooku. #NIEferie to zainicjowana przez Juniorowo i Crazy Naukę akcja społeczna, której celem jest dzielenie się pomysłami i źródłami, które pomogą mądrze, ciekawie, niebanalnie i bezpiecznie spędzić czas z dziećmi w domu – rownież dobrze się bawiąc i odpoczywając.
Discover more from Juniorowo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
3 komentarze
Monika
24 marca 2020 at 07:08Dziękuję za zestawienie
Super jakbyście polecili gdzie szukać materiałów do nauki dla 5 i 6 latków Coś sprawdzonego. Puki co szukam sama
Elżbieta Manthey
24 marca 2020 at 07:17Poszukamy, coś polecimy w którymś z kolejnych zestawień.
Elżbieta Manthey
30 marca 2020 at 18:52Jak obiecałam, tak zrobiłam – zestaw polecanych materiałów i źródeł dla 5-6-latków: https://www.juniorowo.pl/nieferie-5-6-latkow-ciekawe-materialy-i-pomysly-edukacyjne-i-nie-tylko/