Minecraft to nie gra, to fenomen. Dzieci ekscytują się i uwielbiają świat Minecrafta, w którym mogą tworzyć, burzyć, zmieniać, walczyć, budować… Mogą robić, co chcą. Wielu dorosłych podziela ten zachwyt. Sami chętnie grają w Minecrafta, ale też dostrzegają jego walory edukacyjne. W niektórych szkołach w Europie Minecraft jest oficjalnie wykorzystywanym narzędziem nauki. Ma nawet specjalnie opracowaną opcję edukacyjną, gdzie nauczyciel może w pewien sposób “zarządzać” tym, co i jak uczniowie robią w pixelowym wirtualnym świecie.

Czego można nauczyć się z wykorzystaniem Minecrafta? Specjaliści i nauczyciele już korzystający z tego narzędzia twierdzą, że bardzo wielu rzeczy – począwszy od podstaw matematyki, orientacji przestrzennej, proporcji, planowania, geometrii, po współpracę w grupie i realizację projektów. Niedawno wydana przez PWN książka Craiga Richardsona Nauka programowania z Minecraftem podpowiada kolejną ścieżkę zdobywania nowych umiejętności z Minecraftem. Dzięki połączeniu uwielbianej przez dzieci (i nie tylko) gry z językiem Python, juniorzy uczą się programowania i – całkiem mimochodem – matematyki. Python to bezpłatny język programowania, który wykorzystują zarówno amatorzy, jak i zawodowi programiści. Jest prosty, więc początkujący dość łatwo go opanują, a jednocześnie daje duże możliwości.

Nauka programowania z MinecraftemKażdy młody miłośnik Minecrafta rzuci się na tę książkę z apetytem. To jest coś, co  rozszerza możliwości obcowania z ulubioną grą. Instrukcje zawarte w książce prowadzą młodego programistę od samego początku tak, że może poradzić sobie niemal bez pomocy dorosłego. Pierwsze kroki to instalacja Minecrafta, Pythona i kilku innych potrzebnych narzędzi. A potem rozpoczyna się prawdziwa przygoda pisania własnych programów – od najprostszych, po bardziej skomplikowane. Teleportowanie, budowanie, czary, tworzenie minigier. W książce jest mnóstwo podpowiedzi, tricków, instrukcji, które są początkiem kreatywności i eksperymentowania na własną rękę.

Jednocześnie Junior mimochodem zagłębia się w tajniki matematyki. Poznaje pojęcia stałych i zmiennych, funkcji, wartości dodatnich i ujemnych, współrzędnych, liczb całkowitych, rzeczywistych. Operuje działaniami i regułami matematycznymi, które w szkole wydawały mu się zawiłe i nudne. Programowanie w dodatku w świecie Minecrafta nadaje sens matematyce, pokazuje jej atrakcyjność i przydatność dla młodego człowieka.

Neurobiolodzy powtarzają z naciskiem, że mózg ludzki uczy się tylko tego, co uzna za potrzebne oraz tego, co wiąże się z emocjami. Nauka programowania z Minecraftem łączy jedno z drugim. Gdyby nastolatkowie mogli sami wybierać sobie podręcznik do matematyki, podejrzewam, że Nauka programowania z Minecraftem byłaby mocnym kandydatem.

c

recenzuje: Elżbieta Manthey

c

335216784oc

Nauka programowania z Minecraftem

autor: Craig Richardson

Wydawnictwo Naukowe PWN

cc

c

c

 

c