Dinozaur pojawił się w rodzinie Gucia jako pies. Cała rodzina była przekonana, że niewielkie zwierzątko o proszącym wzroku, które Gucio wybrał w schronisku, jest psem. I niczyich podejrzeń nie wzbudził fakt, że ten pies nie szczeka, a zamiast tego wydaje z siebie chropowate mruknięcia: chrrrrps! Gucio natychmiast nazwał go Kropasem, po czym przemianował na Kropsę, bo pies okazał się suczką.

Podejrzenia co do proweniencji Kropsy zaczęły się nasilać, gdy ta odmówiła nie tylko karmy dla psów (nie wszystkie psy lubią karmę dla psów), ale nawet indyczego kotleta. Pies, który nie lubi kotletów? Co więcej, Kropsa wykazała wilczy (wilczy?) apetyt, gdy przez przypadek poczęstowano ją sałatą. Okazała się koneserem wszystkiego co zielone, od trawy po róże z wazonu. Kroplą, która przelała czarę goryczy okazał się fakt, że Kropsa panicznie boi się kotów. Pies – wegetarianin, który boi się kotów?

Właściwie to źle napisałem – o żadnej goryczy nie może być mowy. Kropsa, która okazała się dinozaurem, szybko stał się ulubienicą rodziny i nikt w niej nie czuł się rozgoryczony jej obecnością. Zakłopotany tak, ale na pewno nie rozgoryczony. A źródłem kłopotów było… no właściwie wszystko, co wiąże się z posiadaniem prawdziwego, żywego dinozaura w domu na przedmieściu. Gdzie ją trzymać (dinozaury są baaaardzo duże i baaaardzo szybko rosną), skąd wziąć wystarczającą ilość karmy, jak – przepraszam za dosłowność, ale to też jest istotny problem – uprzątnąć gigantyczne pozostałości po strawionych posiłkach, gdzie i kiedy wyprowadzić gada na spacer, żeby nie wzniecić ogólnonarodowej sensacji?

„Mój pies jest dinozaurem” to książka autorstwa Jackie French, australijskiej autorki literatury dziecięcej, autorki ponad 140 powieści, uważanej za najpopularniejszą pisarkę dziecięcą na Antypodach. Spod jej pióra wyszedł m.in. cykl „Zwariowane rodzinki”, których bohaterami są, jak można domyśleć się po tytule, rodziny nie do końca spełniające standardy podmiejskiej przeciętności.

Moja matka piratka – audiobook

Historia Kropsy dostępna jest w formie książki, a od niedawna można ją zdobyć w postaci audibooka. Historia czytana jest przez Leszka Filipowicza. To naprawdę znakomita interpretacja – Filipowicz potrafi głosem oddać charakter każdej z występujących w książce postaci, a przy tym czyta z uśmiechem nadając historii lekkości i humoru. Jego interpretacja wciąga, o czym niech zaświadczy fakt, że moja siedmioletnia córeczka nie dała się odciągnąć od głośników od początku do samego końca historii (czyli 2h20min).

Posłuchaj zapowiedzi:

c

moj-pies-jest-dinozaurem-french-audiobook-front500pxZwariowane Rodzinki: Mój pies jest dinozaurem

Autor: Jackie French

Czyta: Konrad Filipowicz

Kategoria: audiobook

Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna

Data wydania: 19.10.2016.

c

c

Autor: Wojciech Musiał