Sen, odpowiednio długi i odpoczynek po wysiłku to w czasie dorastania rzeczy ważne na równi z odpowiednim odżywianiem. Mają wpływ na zdrowie w późniejszym wieku, wyrabiają właściwe nawyki, kształtują młodego człowieka. Dobrze wyspany junior lepiej się koncentruje, ma lepszy humor i więcej energii. Żeby się dobrze wysypiać, potrzebuje wygodnego łóżka z odpowiednio dobranym materacem.

Jaki materac dla małego dziecka?

Kiedy dziecko rośnie, zmieniamy łóżko na coraz większe, to oczywiste. Ale nie tylko rozmiar – o którym więcej za chwilę – ma znaczenie. Istotna jest też midzy innymi twardość materaca i materiał, z jakiego jest wykonany. Noworodki i niemowlęta potrzebują do spania materaca o optymalnym stopniu twardości. Zbyt miękki może nadmiernie uginać się pod dzieckiem, zbyt twardy stwarza zagrożenie dla delikatnego kręgosłupa. Kiedy dziecko nieco podrośnie, dobrym rozwiązaniem jest wybór materaca dwustronnego. Taki materac posiada dwie powierzchnie o różnym stopniu twardości. Możemy wybrać, która jest dla naszego dziecka odpowiednia i ułożyć materac odpowiednią stroną do góry. Często w sklepach internetowych czy salonach sprzedawcy używają określenia materac rozwojowy, bo wraz z rozwojem dziecka zmieniamy i dopasowujemy powierzchnię użytkową. To proste i praktyczne rozwiązanie.

Rozmiar materaca 

Oczywista kwestia to rozmiar materaca – powinien on być precyzyjnie dopasowany do stelaża łóżka. Materac i łóżko zaś powinniśmy dopasować do wagi i wzrostu dziecka. Od nich będzie zależeć obciążenie, jakie ma wytrzymać materac, od wartości obciążenia zaś zależy, jaką grubość materaca powinniśmy wybrać. Dostępna jest szeroka gama rozmiarów materacy dla dzieci w podziale na kilka grup wiekowych: 0+, 2+, 7+

Dla niemowląt (materace oznaczone na etykiecie jako 0+) dostępne są popularne rozmiary 120/60, 140/70 oraz 130/70 i dla niektórych rodzajów 160/70. Zdecydowanie więcej rozmiarów producenci łóżek oraz materaców proponują w grupie wiekowej 2+. Po przeprowadzce dziecka z łóżeczka szczebelkowego mamy spore możliwości wyboru mebla do spania dla naszych maluchów. Od wspomnianego 160/70, który występuje w dwóch grupach wiekowych poprzez popularny 160/80 po nawet 140/200. Po drodze cała gama rozmiarów znanych z łóżek piętrowych jak 180/80 i 190/90 oraz bardzo lubiane 90/200. 

Jeśli dla malucha czy przedszkolaka decydujemy się na materac w rozmiarze 160/70 lub 160/80 możemy dobrać materac, który wytrzyma 2-3 lata. Po takim czasie łóżko będzie trzeba wymienić na większe. Jeśli natomiast wybierzemy od razu większy materac i łóżko – 80/200, 90/20 lub jeszcze większy rozmiar – możemy zainwestować w materac trwalszy (nawet do 10 lat) z dwiema stronami użytkowymi. Jeśli to już trzecie łóżko w życiu dziecka, to poszukajmy producentów oferujących pozycje dedykowane dla grupy 7+. Oczywiście nie będą to już materace rozwojowe a solidne, trwałe produkty dopasowane do wagi i budowy ciała dziecka w wieku szkolnym.

Piankowy, lateksowy, kieszeniowy, z kokosem

Pianka PUR to tradycyjna pianka tzw. tapicerska. Spotkacie ją w krzesłach tapicerowanych, sofie a także w fotelu w swoim aucie. Występuje w różnych rodzajach, gęstości i twardości. Jeśli zastosowana w materacu pianka jest wysoko elastyczna i ma dobrze dobraną gęstość to jej użytkowanie jest przyjemne i komfortowe. Słabej jakości pianka szybko się zapada. Pianka nie lubi wilgoci. Zamoczona, może stać się pożywką dla pleśni. Materac wykonany z pianek PUR możemy użytkować 2-3 lata. Producenci pianek obecnie wprowadzają dodatki w postaci olejków roślinnych o różnych właściwościach.

Pianka lateksowa zawiera naturalne żywice z drzewa kauczukowego. Jest bardziej elastyczna i lepiej znosi proces zginania, ściskania niż pianka PUR. Zwykle ma większą gęstość od pianki i lepiej utrzymuje nasz kręgosłup. Co ważne – potrafi oddać do otoczenia do 100% wilgoci. Materac z lateksu lub z lateksem, odpowiednio konserwowany, może służyć nawet do 10 lat. Jest droższy od piankowego i wymaga mocniejszego stelaża (o tym piszemy niżej), ale to inwestycja na dłużej.

Materac kieszeniowy to materac ze sprężynami schowanymi w kieszeniach.  W ofercie dla starszych dzieci spotyka się je często. Obłożone pianką lub lateksem mogą być stosowane w tapczanikach dziecięcych. Trudno je wykonać w rozmiarach niestandardowych, a wysokość materaca zwykle nie pozwala na jego stosowanie w łóżku piętrowym. Pojawia się wiec sporo ograniczeń.

Niektóre materace mają dodatkową warstwę – matę kokosową. W materacach elastycznych (np. lateksowych) stanowi ona warstwę utwardzającą jedną ze stron użytkowych. W materacach dziecięcych jest rekomendowana dla noworodków. Warto pamiętać, żeby kokos był lateksowany lub w inny sposób zabezpieczony przed wchłanianem wilgoci.

Budowa materaca

Zbyt cienki lub kiepsko wykonany materac nie wesprze prawidłowo ciała dziecka podczas snu. Zakładając, że bierzemy pod uwagę tylko materace dobrej jakości, możemy przyjąć, że materace piankowo-lateksowe dla niemowląt powinny mieć nie mniej niż 7 cm wysokości wkładu a materace z pianek 8cm. W przypadku dzieci z wyższych grup wiekowych, odpowiednio 10 i 11 cm. 

Ważny jest też stelaż łóżka. Jeśli twardo trzymać się normy to dno łóżeczka dziecięcego czy tapczanika będzie miało szczeble oddalone od siebie o 6-7 cm. To spore odstępy wymagające materaca usztywnionego tradycyjną pianką. Jeśli zdecydujemy się na inwestycję w łóżko, którego stelaż jest zagęszczony lub elastyczny, ze szczeblami co 3-5 cm, możemy dopasować materac cały wykonany z lateksu. 

Materac dla alergika 

Jeśli dziecko jest alergikiem, trzeba wybrać materac, który ma właściwości antyalergiczne, czyli pozwala na swobodny przepływ powietrza i uniemożliwia rozwój roztoczy kurzu domowego. Każdy materac antyalergiczny musi mieć możliwość zdjęcia pokrowca. Należy go czyścić lub prać zgodnie z przepisem prania i konserwacji a na materac zakładać po wysuszeniu. Niektóre materace posiadają stronę użytkową wykończoną warstwą lateksu o grubości 2-3 cm. Zwróćcie uwagę, by nie była przyklejona. Umożliwi to jej zdjęcie i wyczyszczenie. Warstwę lateksu można też włożyć od czasu do czasu do zamrażalnika na około godzinę – taka operacja czyści powierzchnię z pleśni i roztoczy. Bezpośrednio po wyjęciu lateks nadaje się do użytku.

Ile wydać na materac? 

Banalne, ale prawdziwe jest stwierdzenie, że na tak istotnym elemencie wyposażenia sypialni dziecka nie powinno się oszczędzać. Powód jest prosty: materace „z wyższej półki” (np. materace lateksowo-piankowe, materace wysokoelastyczne, czy materace lateksowe) wyprodukowane są z materiałów bardzo dobrej jakości. Dzięki temu nie ulegają deformacjom, silnym odkształceniom i nie niszczą się tak szybko, jak ich tańsze odpowiedniki. Na każdym etapie rozwojowym kupujmy produkt, który jest dopasowany do wagi i rozwoju motorycznego dziecka w danej grupie wiekowej.  

Gdzie kupić materac dla dziecka?

W sklepach z artykułami dla dzieci nie znajdziecie większych rozmiarów niż 120 lub 140. W dobrych sklepach z materacami i salonach snu są sekcje z produktami dla juniorów. Bardzo dobrym sposobem na zakup materaca dla przedszkolaka czy juniora jest internet. Mając już wiedzę o tym, jaki powinien być rozmiar, grubość i materiał, z którego wykonany jest materac, możecie wybrać produkt, który Wam odpowiada. Znajdziecie sporo specjalistycznych sklepów i producentów, którzy doradzą odpowiedni produkt. Pozostaje tylko bezpieczny zakup, sprawdzenie możliwości zwrotu do 14 dni i dostawy i złożenie zomówienia. Jeśli macie wątpliwości – pytajcie sprzedawców i proście o radę. Pamiętajcie, że zakup dobrego materaca do sypialni dziecka to inwestycja w komfortowy sen i zdrowie pociechy. 

 

Tekst i foto: Małgorzata Jankowska-Martynowicz i Cezary Martynowicz – właściciele marki polskich materaców Hevea. Prywatnie rodzice trójki dzieci.

www.hevea24.pl

www.polskiematerace.pl