Makro, mikro, nano… – junior poznaje skalę rzeczy we wszechświecie

– Mamo, jaki duży jest kosmos?

– Bardzo duży.

– Ale jaki duży? Ile ma kilometrów?

Sama chciałabym się dowiedzieć. Szczególnie odkąd mój syn zaczął zadawać dociekliwe pytania na temat natury wszechświata we wszelkich jego aspektach. Wnikliwe pytania juniora są świetną motywacją, by poszerzać własną wiedzę, doskonałą okazją, by zrobić razem coś, co jest fascynujące i dla dziecka, i dla rodzica oraz znakomitym pretekstem do odkrywania niezwykle interesujących źródeł wiedzy.

Pisaliśmy niedawno o filmowym układzie okresowym pierwiastków chemicznych. Dziś mamy kolejną propozycję miejsca w internecie, które zachwyci młodszych i starszych pasjonatów nauki.Zrzut ekranu 2015-06-08 o 16.03.43 Obejrzyjcie naukową animację, dzięki której dowiecie się, czy istnieje coś mniejszego od kwarków, jakiej wielkości jest świat Minecrafta, mniejszy jest zeptometr czy pikometr, ile joktometrów ma kwark szczytowy… Jak się ma dystans maratonu do gwiazdy neutronowej i czy Watykan zmieściłby się w Central Parku. Co jest mniejsze, a co większe we wszechświecie – w skali tak małej, że niemożliwej do zobaczenia i tak wielkiej, że trudnej do wyobrażenia.

Animacja dostępna jest tu. Jest dostępna w języku polskim (klik w „other languages”).

Obsługa animacji jest bardzo prosta. Używając paska przewijania zmieniamy skalę wielkości – od Długości Plancka po Wszechświat Widzialny, Zrzut ekranu 2015-06-08 o 16.07.14po drodze mijając różne obiekty reprezentujące różne wielkości: kwarki, atomy, cząsteczki, wirusy, komórki, zwierzęta, człowieka, planety, gwiazdy, galaktyki… Są też przedmioty codziennego użytku, plan przeciętnego amerykańskiego domu, Wieża Eiffla, Fabryka Boeinga, Wielka Rafa Koralowa… Po kliknięciu w widoczne na ekranie obiekty, pojawia się opis każdego z nich.

Proste, obrazowe, przemawiające do wyobraźni i… wciągające dzieci i dorosłych. Przyznaję, spędziliśmy całą rodziną dobre dwie godziny odkrywając elementy naszego świata, o których nie mieliśmy dotąd pojęcia i całkiem znane rzeczy w zupełnie nowym kontekście.

c

tekst: Elżbieta Manthey

O animacji dowiedzieliśmy się dzięki serwisowi Crazy Nauka.

Makro, mikro, nano… – junior poznaje skalę rzeczy we wszechświecie
Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *