Jeśli macie w planie wizytę w Legoland w Danii, zarezerwujcie sobie nieco więcej czasu. Legoland jest najbardziej znaną, ale nie jedyną atrakcją regionu, a pozostałe są bardzo ciekawe i różnorodne. 7 duńskich gmin połączyło siły, by wspólnie zorganizować wyjątkowe atrakcje dla rodzin z dziećmi.

LEGOLAND BILLUND RESORT to po Kopenhadze drugi pod względem popularności region turystyczny w Danii. Czyste plaże, fascynujące historie wikingów i nordyckich królów czy uroki małych duńskich miasteczek to tylko niektóre z powodów, dla których przyjeżdżają tu turyści z całej Europy. Współpracujące ze sobą gminy stworzyły specjalną kartę – Be Happy Pass, która gwarantuje atrakcyjne zniżki i promocje. W sezonie 2016 jest ważna do 1 listopada i można ją otrzymać bezpłatnie podczas pobytu w jednym z partnerskich ośrodków. Więcej informacji pod adresem http://www.legolandbillundresort.com/en/be-happy-pass/

Baseny, zoo i muzeum

LEGOLAND Billund zbudowany z ponad 58 milionów klocków LEGO to tylko jedna z rozrywek. W Billund na dzieci i rodziców czeka też ośrodek sportowy LALANDIA® utrzymany w klimacie śródziemnomorskim. Znajdują się tu między innymi kompleks basenów z najdłuższą w Europie 167 metrową zjeżdżalnią, lodowisko, miejsce do nauki jazdy na nartach dla maluchów, kręgielnia, SPA, sale fitness i restauracje.

Na terenie pobliskiej gminy Vejle znajduje się z kolei GIVSKUD ZOO, będące połączeniem tradycyjnego zoo i parku safari. Na 65 hektarach żyje 60 gatunków i w sumie 700 zwierząt z Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej. ZOO można zwiedzać pieszo lub samochodem. Dopełnieniem wizyty będzie spacer po Parku Dinozaurów, w którym znajdują się naturalnej wielkości modele prehistorycznych gadów.

W Vejle znajduje się również wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO muzeum w Jelling. Muzeum w nowoczesny i interaktywny sposób przedstawia zwiedzającym nordycką mitologię, historię państwa duńskiego. Tu także można dowiedzieć się, skąd pochodzi znane dziś niemal wszystkim słowo „bluetooth”.

Spacer w przestworzach

Starsze dzieci i dorośli będą zachwyceni Middelfart, gdzie czeka na nich Bridgewalking – ekstremalny spacer na wysokości 60 metrów nad poziomem wody! Podniebna wędrówka licząca blisko 1200 m w każdą stronę to jedyna tego typu atrakcja w Europie i druga na świecie. Podobnych emocji można doświadczyć jeszcze tylko w Australii. W Middelfart można również nurkować w morzu, wybrać się łodziami na wodne safari, spotkać wieloryby oraz spać na drzewach w hamakach na wysokości 10 metrów na ziemią.

Wioska Wikingów

Z kolei w gminie Esbjerg znajduje się urocze miasteczko Ribe, w którym znajduje się najstarsza starówka w Skandynawii i najstarsza katedra w Danii. Wszystkim dzieciom spodoba się na pewno Ribe Viking Center – autentyczna wioska wikingów, w której wolontariusze żyją i pracują jak 1300 lat temu. W gminach Esbjerg i Varde znajduje się również Wadden Sea National Park, wpisany w 2014 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie żyją liczne gatunki flory i fauny m.in. ptaków, ryb i ssaków morskich. W Varde można podziwiać także Danish North Sea Nature Park z licznymi, pięknymi i czystymi, nadmorskimi plażami czy wybrać się na konną lub rowerową wycieczkę. To idealne miejsce na relaks i wypoczynek na łonie natury.

Książęta, księżniczki i rycerze

Koldinghus

Gmina Kolding słynie ze starego i wspaniałego Koldinghus Castle – ostatniego zamku królewskiego w Jutlandii, który przez ponad 700 lat pełnił kluczową rolę w duńskiej historii. Dzieci mogą się tu przebrać w renesansowy strój księcia i księżniczki, pograć w kręgle, tak jak grało się nimi w XVII wieku, nauczyć się starodawnych tańców lub wyruszyć na poszukiwanie skarbu ukrytego w wysokiej wieży lub w ciemnych lochach. W gminie Kolding znajduje się także odrestaurowane miasteczko Christianfeld, wpisane na listę
światowego dziedzictwa UNESCO. Wygląda ono dokładnie tak jak 243 lata temu i zachwyca niesamowitą architekturą.

Dla aktywnych, miłośników kosmosu i przyrody

Natomiast gmina Vejen oferuje mnóstwo ścieżek do aktywnego uprawiania sportu przez całe rodziny. Starsi i młodsi będą zachwyceni Orion Planetarium, gdzie można spędzić godzinę w kosmicznych przestworzach lub Glad ZOO, gdzie żyje 115 gatunków egzotycznych zwierząt m.in. węży, jaszczurek, krokodyli, kolorowych ptaków.

c

źródło: materiały prasowe Legoland Billund Resort

Legoland – co zobaczycie w słynnym parku rozrywki