Jedna z aktywności, która ma kilka ważnych plusów dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym, jest nordic walking. Zdziwieni? Nie jestem zaskoczona, gdyż wokół tego młodego stosunkowo sportu narosło już sporo mitów i stereotypów. Raczej kojarzymy go ze starszymi paniami podpierającymi się kijami niż z młodzieżą, a zwłaszcza w wieku zawieszonym pomiędzy dziecięcym światem a młodzieńczym buntem.

Tymczasem nordic walking ma kilka cech, które kwalifikują go do zajęcia wysokiego miejsca w rankingu sportów polecanych juniorom.

Nordic walking to forma marszu z wykorzystaniem odpowiednich kijów, dzięki którym odpychamy się od podłoża. Brzmi mało skomplikowanie i dość pospolicie bo przecie każdy z nas na co dzień wykonuje marsz. Więc gdzie ta wyjątkowość?

Po pierwsze marsz nordic walking różni się od normalnego chodu człowieka, między innymi sposobem stawiania stopy od piety, odbiciem z palców, naprzemiennym, równoległym do tułowia ruchem rak, pracą obręczy barkowej. Dzięki temu nordic uruchamia do 90% mięśni naszego ciała, czyli angażuje prawie wszystkie mięśnie, co pozwala na ich równomierny rozwój. Kasia14lPrzy tym sporcie, jak przy żadnym innym, mamy szanse wspomóc równomierną budowę struktury mięśniowej. Co w okresie intensywnego wzrostu jest szczególnie ważne.

Dzięki pracy z kijami i właściwemu włączeniu ich w marsz odciążone zostają stawy. W okresie rozwoju młodego człowieka, dynamiczny wzrost kośćca często obciąża stawy. Nordic walking daje możliwość treningów i realizacji celów sportowych przy jednoczesnej ochronie stawów naszych dzieci.

Inna unikalna cecha nordic to jego uniwersalność. Uniwersalność w kontekście wieku i stanu zdrowia. Ta aktywność może towarzyszyć naszemu dziecku przez lata, towarzyszyć mu w życiu dorosłym i wspomagać go w wieku średnim i podeszłym. Jest to forma aktywności polecana nie tylko dla osób sprawnych i cieszących się zdrowiem, ale też dla osób po (nawet ciężkich) urazach czy operacjach jako forma rehabilitacji. Nie znam wielu sportów, które byłyby rekomendowane dla rekonwalescentów.

Oprócz kształtowania cech i postaw jakie kształtuje każdy dobrze prowadzony trening sportowy niezależnie od dyscypliny, czyli systematyczności, samooceny, poczucia wartości, pracy w grupie, nordic walking daje unikalne korzyści. Oceńcie wiec sami czy nordic słusznie jest postrzegany przez pryzmat starszych pań z kijami, czy może jednak warto zainteresować nim Wasze dziecko? Najlepiej – przez własny przykład i wspólną, rodzinną aktywność.

cc

Katarzyna Daniek

c

autorka: Katarzyna Daniek – aktywna propagatorka Nordic Walking, założycielka i właścicielka firmy Euforja. Euforycznie nastawiona do życia, z korporacyjnym bagażem doświadczeń, admiratorka zmian w życiu niezależnie od wieku. Kobieta wskrzeszona, której misją jest udowadnianie każdemu, że warto żyć swoimi pasjami.