Junior walking

Jedna z aktywności, która ma kilka ważnych plusów dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym, jest nordic walking. Zdziwieni? Nie jestem zaskoczona, gdyż wokół tego młodego stosunkowo sportu narosło już sporo mitów i stereotypów. Raczej kojarzymy go ze starszymi paniami podpierającymi się kijami niż z młodzieżą, a zwłaszcza w wieku zawieszonym pomiędzy dziecięcym światem a młodzieńczym buntem.

Tymczasem nordic walking ma kilka cech, które kwalifikują go do zajęcia wysokiego miejsca w rankingu sportów polecanych juniorom.

Nordic walking to forma marszu z wykorzystaniem odpowiednich kijów, dzięki którym odpychamy się od podłoża. Brzmi mało skomplikowanie i dość pospolicie bo przecie każdy z nas na co dzień wykonuje marsz. Więc gdzie ta wyjątkowość?

Po pierwsze marsz nordic walking różni się od normalnego chodu człowieka, między innymi sposobem stawiania stopy od piety, odbiciem z palców, naprzemiennym, równoległym do tułowia ruchem rak, pracą obręczy barkowej. Dzięki temu nordic uruchamia do 90% mięśni naszego ciała, czyli angażuje prawie wszystkie mięśnie, co pozwala na ich równomierny rozwój. Kasia14lPrzy tym sporcie, jak przy żadnym innym, mamy szanse wspomóc równomierną budowę struktury mięśniowej. Co w okresie intensywnego wzrostu jest szczególnie ważne.

Dzięki pracy z kijami i właściwemu włączeniu ich w marsz odciążone zostają stawy. W okresie rozwoju młodego człowieka, dynamiczny wzrost kośćca często obciąża stawy. Nordic walking daje możliwość treningów i realizacji celów sportowych przy jednoczesnej ochronie stawów naszych dzieci.

Inna unikalna cecha nordic to jego uniwersalność. Uniwersalność w kontekście wieku i stanu zdrowia. Ta aktywność może towarzyszyć naszemu dziecku przez lata, towarzyszyć mu w życiu dorosłym i wspomagać go w wieku średnim i podeszłym. Jest to forma aktywności polecana nie tylko dla osób sprawnych i cieszących się zdrowiem, ale też dla osób po (nawet ciężkich) urazach czy operacjach jako forma rehabilitacji. Nie znam wielu sportów, które byłyby rekomendowane dla rekonwalescentów.

Oprócz kształtowania cech i postaw jakie kształtuje każdy dobrze prowadzony trening sportowy niezależnie od dyscypliny, czyli systematyczności, samooceny, poczucia wartości, pracy w grupie, nordic walking daje unikalne korzyści. Oceńcie wiec sami czy nordic słusznie jest postrzegany przez pryzmat starszych pań z kijami, czy może jednak warto zainteresować nim Wasze dziecko? Najlepiej – przez własny przykład i wspólną, rodzinną aktywność.

cc

Katarzyna Daniek

c

autorka: Katarzyna Daniek – aktywna propagatorka Nordic Walking, założycielka i właścicielka firmy Euforja. Euforycznie nastawiona do życia, z korporacyjnym bagażem doświadczeń, admiratorka zmian w życiu niezależnie od wieku. Kobieta wskrzeszona, której misją jest udowadnianie każdemu, że warto żyć swoimi pasjami.

Junior walking
Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *