Jak wybrać rower, żeby juniorowi dobrze się na nim jeździło? Czy przerzutki to konieczność, czy fanaberia? Lepsza hulajnoga na małych kółkach, czy większych? A rolki – tańsze z supermarketu, czy koniecznie markowe? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą dokonać wyboru odpowiedniego sprzętu, by junior mógł śmigać na kółkach bezpiecznie i swobodnie.

c

Rower

Jazda na rowerze to aktywność, która może towarzyszyć nam niemal przez całe życie. Zaczynają już półtoraroczne maluchy, a na wycieczki rowerowe jeżdżą całe rodziny – od kilkulatka, po seniora. Pierwszy raz, kiedy nasze dziecko złapie równowagę na dwóch kółkach i jeszcze chwiejnie, ale już samodzielnie popedałuje w dal, zostaje na długo w pamięci rodziny. Na każdym etapie rowerowej zabawy ważne jest, by wybrać odpowiedni sprzęt, który zapewni bezpieczeństwo i wygodę dziecku.

Podstawowa zasada: nie należy kupować roweru „na wyrost”. Wybierając rower zwróćmy uwagę na: rozmiar kół, rozmiar ramy, kształt kierownicy, wagę sprzętu. Rozmiar kół i ramy dobieramy odpowiednio do wzrostu dziecka tak, by siedząc na siodełku mogło swobodnie podeprzeć się o podłoże stopami. Najlepszym sposobem na dobranie odpowiedniej wielkości kół i ramy jest „przymierzenie” roweru przez dziecko – nie tylko na stojąco, ale też z możliwością przejechania kilkudziesięciu metrów.

Od kształtu kierownicy zależy pozycja rowerzysty podczas jazdy i tu powinniśmy kierować się indywidualnymi upodobaniami dziecka – niektóre dzieci wolą jeździć w pozycji nieco pochylonej do przodu (prosta kierownica) innym wygodniej jest, kiedy są bardziej wyprostowane na siodełku (kierownica o wygiętym kształcie). Bardzo istotna jest waga roweru, na którą wpływa głównie materiał, z jakiego zrobiona jest rama. Rower lżejszy daje więcej przyjemności z jazdy, bo wymaga mniejszego wysiłku przy pedałowaniu czy pokonywaniu nierówności.

Dodatkowy osprzęt ma również swoje znaczenie. Istotne elementy to:

hamulec ręczny;

błotniki, zabezpieczające przed błotnistymi rozbryzgami, które po pierwsze – są nieprzyjemne, a po drugie – bardzo trudne do sprania z odzieży;

przerzutki – bardzo ułatwiają jazdę podczas wycieczek, więc jeśli rower ma być używany nie tylko na podwórku, warto by był w nie wyposażony; nawet jeśli dziecku z początku będzie trudno zrozumieć zasadę ich działania, w końcu nauczy się z nich korzystać i na pewno doceni ich znaczenie;

odblaski – dzięki nim rowerzysta jest lepiej widoczny, a więc bezpieczniejszy, dobrze więc, żeby były z przodu i z tyłu oraz na szprychach;

stabilna nóżka;

dzwonek – czasem jest ostatnią deską ratunku, kiedy młody rowerzysta pędzi prosto na grupę pieszych i już wie, że nie zdoła wyhamować; dzieci często jeżdżą na rowerze po osiedlowych alejkach, które dzielą z pieszymi, zdarza się też, że piesi spacerują po ścieżkach rowerowych.

3303279456_ef678478c8_oJeśli planujemy wycieczki po zmroku, dokupmy do roweru lampki, natomiast zupełnie niepotrzebny jest przedni koszyk, który wygląda uroczo, jednak może zaburzać równowagę roweru, podobnie jak tylny bagażnik. Jeśli wyruszamy na rowerową wycieczkę i dziecko chce coś ze sobą zabrać, najlepiej, by zapakowało to do plecaka, czy sakwy rodziców, lub do własnego niewielkiego plecaczka.

Jazda na rowerze uczy utrzymywania równowagi, koordynacji ruchów, rozwija ogólną sprawność i kondycję. Przyjemność z jazdy, aktywność fizyczna, świeże powietrze a do tego możliwość dotarcia w ciekawe miejsca, zrobienia pikniku na leśnej polanie – to wszystko sprawia, że rowerowanie jest fantastycznym sposobem rodzinnego spędzania czasu. Wycieczki rowerowe z rodzicami są dużo atrakcyjniejsze niż ciągłe krążenie po osiedlowych uliczkach, czy podwórku. Kupując rower dla dziecka, pomyślmy więc też o sprzęcie dla siebie – to inwestycja w zdrowie, dobrą formę i… relacje rodzinne.

Rolki, wrotki

303055910_b63ca80b32_oJazda na rolkach uczy utrzymania równowagi, wzmacnia mięśnie, buduje kondycję całego ciała, angażując w ruch wiele grup mięśni.

Zanim zdecydujemy się na zakup rolek, zastanówmy się, gdzie nasze dziecko może jeździć. Potrzebujemy bezpiecznej przestrzeni o twardej równej nawierzchni – raczej asfaltowej alejki, placu lub boiska niż wyłożonego brukową kostką chodnika. W miastach organizowane są specjalne miejsca dla rolkarzy – wrotkowiska i skateparki – warto je sprawdzić, pamiętając że nie wszystkie nadają się dla początkujących. Można też wybrać się do parku.

Jest sporo rodzajów rolek, projektowanych do różnych stylów jazdy. Dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją rolkową przygodę odpowiednie będą rolki do nauki jazdy i te do jazdy rekreacyjnej. Najlepiej kupować je w sklepie sportowym lub specjalistycznym. Hipermarkety oferują rolki kusząco tanie, jednak pamiętajmy, że jest to sprzęt, który musi dobrze 33124153_7da56cf499_ostabilizować stopę dziecka i niewłaściwe wykonany może zrobić krzywdę. Lepiej zainwestować w proste rolki dobrej firmy, lub kupić używane.

Rolki koniecznie trzeba przymierzyć przed zakupem. Muszą być wygodne, tzn. nie uciskać palców, pięt ani łydek. Obowiązuje zasada „nic na wyrost”. But odpowiedniego rozmiaru dopasowuje się do stopy podczas jazdy, za duży będzie ograniczał swobodę ruchów.

Dzieci w swoich aktywnościach potrzebują towarzystwa – junior, który jako jedyny ma na nogach rolki, podczas kiedy reszta podwórka wspina się akurat po drzewach, nie będzie szczęśliwy i szybko się znudzi. Zapewnijmy więc dziecku rolkowe towarzystwo – możemy jeździć całą rodziną, umawiać się na rolkowanie z innymi znajomymi dziećmi, albo zapisać dziecko do szkółki rolkarskiej.

Hulajnoga

Jazda na hulajnodze jest świetną zabawą, która przy okazji rozwija poczucie równowagi i panowanie nad ciałem. Hulajnoga jest mniejsza od roweru, łatwo zmieści się do bagażnika samochodu, może więc towarzyszyć nam podczas wypraw, spacerów, wakacji. Jest lekka, więc kiedy podczas dłuższej wyprawy dziecko znudzi się jazdą, możemy bez wysiłku nieść ją w rękach lub przewiesić przez ramię na pasku.

Wybierając hulajnogę powinniśmy oczywiście dobrać odpowiedni rozmiar do wzrostu dziecka, a także rozważyć kilka opcji:

190116411_3aba39af97_oPlastikowa, czy aluminiowa? Hulajnogi dla młodszych dzieci często są wykonane z plastiku. Dzięki temu są lekkie i bezpieczne, ale mniej trwałe od aluminiowych. Aluminiowe są nieco cięższe, ale bardziej zwrotne, zwykle też mają łożyska pozwalające na rozwinięcie większej prędkości.

Składana? Wiele modeli można złożyć, co ułatwia transport, jednak o mechanizm składający trzeba dbać i używać go z uwagą, bo jeśli nie zadziała odpowiednio, hulajnoga może złożyć się podczas jazdy.

Regulacja kierownicy? To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chcemy, by hulajnoga służyła dziecku przez kilka sezonów.

Jakie kółka? Mogą być poliuretanowe lub plastikowe. Te pierwsze są oczywiście trwalsze i lepszej jakości. Kółka różnią się też wielkością. Na małych kółkach dobrze się jeździ po twardym, w miarę równym podłożu, jeśli planujemy hulajnogowe wyprawy po lesie lub nieutwardzonych ścieżkach parkowych, wygodniejsze będą większe pompowane koła.

c

Jazda na rowerze, rolkach, czy hulajnodze ma być przyjemna i musi być bezpieczna. Odpowiednie miejsce czy trasa wycieczki, miłe towarzystwo, wygodny strój – o to warto zadbać dla przyjemności. Dla bezpieczeństwa zaś koniecznie kupmy kask ochronny. Początkującym rolkowiczom mogą się przydać także ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki. Sprawdźmy, czy wybrany przez nas sprzęt i akcesoria posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, uważnie dobierajmy rozmiar każdego elementu wyposażenia i upewnijmy się, czy jest wygodny. Na przymiarki przeznaczmy tyle czasu, by nic nas nie poganiało, dzięki temu zakupiony sprzęt będzie bezpieczny i dobrze dobrany, a sam proces wyboru może być świetną zabawą.

c

Tekst: Elżbieta Manthey

Artykuł w pełnej wersji ukazał się w kwartalniku “Twój Junior” Nr 1/wiosna 2015.

foto: shortCHINESEguy, Jeremy Hiebert, Scott Shiffman, digicla, woodleywonderworks, Patrick