Dla siedmio- a nawet dziesięciolatka lata dzieciństwa rodziców to niepojęta prehistoria, a co dopiero okres zaborów, czy czasy uchwalenia pierwszej konstytucji. “Kto ty jesteś – Polak mały” deklamują małolaty, ale tak naprawdę niewiele z tego wierszyka pojmują. Jak więc opowiedzieć Juniorowi o tym, dlaczego 1. maja czy 11. listopada wywieszamy biało-czerwone flagi, żeby co nieco zrozumiał i jeszcze żeby to było dla niego ciekawe? Może tak:

nasza paczka 15_08_3“Nasza baza to najfantastyczniejsze miejsce na świecie! Schowana jest w krzakach w parku i przypomina drzewną jaskinię, ze ścianami i sufitem ze zbitych gałęzi. Na samym jej środku rośnie drzewo. Jeden z konarów zwisa nisko nad ziemią i każdy z Paczki ma na nim swoje ulubione miejsce”. Tak zaczyna się opowieść o przygodach Jacka, Malinowskiego, Jagody, Maśki i Wiktora. “Baza” jest centrum wydarzeń. Dzieciaki walczą o niepodległość “bazy”, robią w “bazie” strajk, doświadczają zniszczenia “bazy” przez “siły nieprzyjaciela” i szukają sposobu rozwiązania konfliktu, piszą własną konstytucję, walczą w obronie Maciupka. Każda ich przygoda staje się pretekstem do opowiedzenia o jednym z polskich świąt państwowych. Opowieści są proste, barwne i obrazkowe. W roli wyjaśniacza tradycji narodowych występuje Dziadek, który oprócz tego, że opowiada dzieciakom o polskiej historii, zawsze ma w kieszeniach zapas pysznych żelków.

„Mamo, dlaczego na naszym domu wisi dzisiaj flaga?”, „Tato, jakie to święto?”, „A co to jest niepodległość?”  W dniu świąt narodowych wielu rodziców i nauczycieli staje zakłopotanych w obliczu prostych pytań dzieci?  “Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach” to książka, która pomoże na nie odpowiedzieć oraz z pewnością zainteresuje nie tylko rodziców, ale także nauczycieli i bibliotekarzy.

nasza paczka 15_08_1

c

Wydana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wraz z Wydawnictwem EGMONT książka Zofii Staneckiej przedstawia polskie tradycje narodowe w odwołaniu do doświadczeń z życia dzieci. Dzięki temu trudne słowa “konstytucja”, czy “niepodległość” stają się bardziej zrozumiałe dla siedmio- czy dziesięciolatka, a ich znaczenie – bliższe wyobraźni juniorów. Przygody rówieśników pomagają pojąć ważne momenty z historii narodu polskiego. Ilustracje Daniela de Latour ubarwiają opowieści o najważniejszych polskich świętach.

c

 

c

cFLNASZPA_empik

c

Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach.

Autorka: Zofia Stanecka

Ilustracje: Daniel de Latour

Wydawca: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Egmont Polska

c

tekst: Elżbieta Manthey

c

Konkurs, konkurs!

Od Wydawnictwa Egmont dla Czytelników Juniorowa dostaliśmy 5 egzemplarzy książek “Nasza paczka i niepodległość”. Ogłosiliśmy więc konkurs. Zadanie konkursowe polegało na tym, by zadać Juniorowi pytanie “Co to jest niepodległość?” a odpowiedź zacytować w komentarzu pod niniejszym artykułem. Jury będąc pod wrażeniem wdzięku wszystkich wypowiedzi, postanowiło nagrodzić książkami:

Tosię lat 7 (autor komentarza: Marzena)

Karola lat 6, wielbiciela rogali (autor komentarza: Mon Ski)

Stasia lat 5 (autor komentarza: Marta Bar)

Tomka (autor komentarza: Mama Tomka)

oraz przyznać jedną nagrodę grupową: Mariannie lat 4, Teresie lat 10, Łucji lat 7, Jadwidze lat 13 i Mamie lat 18+ (autor komentarza: Joanna)

Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim Uczestnikom bardzo dziękujemy!