Atopowe zapalenie skóry (AZS) to temat przewijający się często przez media skupione na niemowlętach i małych dzieciach. AZS dotyczy jednak także szkolnych Juniorów. Jest to choroba o podłożu genetycznym, której pierwsze objawy mogą pojawić się w wieku niemowlęcym. Są to charakterystyczne zmiany na skórze – suche, zaczerwienione, swędzące placki, najczęściej w zgięciach łokcia i pod kolanami – ale tak naprawdę mogą pojawić się wszędzie. Atopowe zapalenie skóry miewa okresy remisji, kiedy zmiany znikają – może to trwać nawet kilka, kilkanaście lat. Jednak jest to choroba na całe życie, dlatego „atopowcy” powinni pamiętać o szczególnie intensywnej pielęgnacji swojej wrażliwej skóry również wtedy, gdy nic im nie dolega.
AZS oznacza trwale uszkodzoną strukturę skóry, która jest bardziej przepuszczalna, łatwiej tracąca wilgoć i bardzo podatna na podrażnienia. Kosmetyki do pielęgnacji takiej skóry powinny mocno ją nawilżać oraz natłuszczać. Co ważne, przy tej chorobie każdy powinien sam zgromadzić własny zestaw kosmetyków – to, co pomoże jednemu, niekoniecznie sprawdzi się u drugiego.
Podstawowe kosmetyki, w jakie powinna zaopatrzyć się osoba z AZS, to odpowiednie mydło lub żel do kąpieli/pod prysznic oraz balsam/krem nawilżający i koniecznie silnie działający kosmetyk na bardzo uciążliwe zmiany skórne.
Na rynku znajdziemy bogatą ofertę specyfików do skóry atopowej, jednak nie wszystkie są tak samo wartościowe. Im bliżej natury, im prostszy skład, tym zdrowiej. Jeśli zależy nam na kosmetykach naturalnych i/lub ekologicznych, musimy pamiętać, że zawierają głównie składniki pochodzenia roślinnego. Obok wspaniałej zalety, jaką jest czerpanie z darów natury, takie produkty mogą nieść ze sobą ryzyko, że któryś z naturalnych składników uczuli daną osobę. Dlatego zawsze stosowanie produktów do pielęgnacji należy zacząć od próbki na niewielkiej powierzchni skóry.
W Drogeria-Ekologiczna.pl znajdziecie takie produkty, które spełniają wysokie wymagania dotyczące składu.
Kąpiel i prysznic
W wypadku skóry z aktywnym AZS odżywcze, ale niedługie kąpiele przyniosą najwięcej korzyści. Ideał to 15 minut spędzone w ciepłej wodzie, do której wlaliśmy któryś z cennych olejków. Ich składniki zregenerują skórę, uspokoją zaognione zmiany, nawilżą i pokryją ciało delikatną tłustą warstwą pełną cennych składników. Wybór odpowiedniego olejku do kąpieli warto zacząć od:
- nierafinowanego oleju ze słodkich migdałów – dla osoby z AZS kąpiel z dodatkiem olejku migdałowego to podstawowy zabieg pielęgnujący,
- nierafinowanego olejku jojoba o pięknym, zielonym kolorze – znakomicie odżywi skórę dzięki zawartości m.in. witamin A, E i F oraz cennych kwasów tłuszczowych,
- oleju kokosowego extra virgin, który zawiera prawdziwe bogactwo składników odżywczych; kąpiel z dodatkiem takiego oleju nawilży skórę, która pokryje się delikatną warstwą oleju, dzięki czemu nie będzie tracić wody.
Dla dzieci, które mają delikatną skórę, ale bez aktywnych zmian atopowych, warto wybrać bezpieczne kosmetyki certyfikowane. Np. włoski płyn do kąpieli Pierpaoli, który nie tylko dobrze się pieni i ładnie pachnie, lecz także zapewnia odpowiednią pielęgnację. Zawiera składniki pochodzenia roślinnego, a dodatkowo jest sprawdzony pod kątem obecności metali ciężkich.
Kąpiel to jednak luksus, na który atopowcy nie powinni pozwalać sobie codziennie. Szybki prysznic jest z kolei dla skóry brutalnym zabiegiem – pozbawia ją naturalnej ochrony lipidowej, dlatego tak ważne jest wybór dobrego mydła.
Mydła w kostce, choć są mniej wygodne niż te w płynie, mają wspaniałe właściwości dla skóry atopowej. Ideałem jest mydło z Aleppo, jednak obecnie trudno zaopatrywać się oryginalny syryjski produkt. Warto więc przyjrzeć się produktom o równie silnym działaniu nawilżającym oraz antyseptycznym – zwłaszcza ta druga zaleta daje przewagę naturalnym mydłom w kostce nad mydłami w płynie.
Czarne mydło afrykańskie słynie z właściwości bakteriobójczych i leczniczych (pomocne jest również w wypadku trądziku); zawartość m.in. masła shea i oleju kokosowego zapewnia delikatną i skuteczną pielęgnację skóry atopowej.
Mydło naturalne z olejkiem arganowym pomoże złagodzić objawy AZS, nawilży i ukoi skórę – cennym składnikiem jest tu zwłaszcza spinasterol o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym.
Naturalne mydło z olejem migdałowym i arganowym może być dobrym rozwiązaniem dla skóry potrzebującej nawilżenia i delikatnej pielęgnacji.
Mydła w płynie, idealne w wypadku szybkiego prysznica, powinny mieć działanie silnie nawilżające.
Savon Noir może być używane w momencie, gdy skóra jest w dobrym stanie, ponieważ działa oczyszczająco – usuwa martwy naskórek, odżywia skórę i nawilża, ma działanie odżywcze dzięki zawartości witaminy E.
Delikatny płyn do mycia ciała i włosów Essential Care to bardzo delikatny kosmetyk, przeznaczony dla dzieci – zawiera m.in. łagodzący aloes, leczniczy nagietek czy nawilżającą oliwę z oliwek.
Po kąpieli
Osoby z AZS powinny obowiązkowo nawilżać skórę w ciągu kilku minut po kąpieli czy wzięciu prysznica. Ważne, aby dobrać kosmetyk do swoich upodobań oraz stanu skóry.
Masło shea nierafinowane – obowiązkowe w kosmetyczce każdego atopowca, dobrze nawilża i natłuszcza skórę, do jego zalet zalicza się m.in. działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, antybakteryjne, łagodzące, wygładzające, rewitalizujące oraz stymulujące krążenie krwi.
Masło kakaowe jest jednym z kosmetyków idealnie „współpracujących” z naszą skórą – regeneruje ją i odbudowuje warstwę lipidową.
Masło kombo – ma oryginalny wygląd i zapach, może być dobrym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji skóry atopowej; jego główne zalety to kwas mirystynowy oraz rzadko spotykany, nienasycony kwas mirystynowo-oleinowy (Omega-5), dzięki którym masło kombo ma działanie gojące, antyseptyczne, a także przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Z kosmetyków dla dzieci warto wypróbować mleczko Pierpaoli – delikatny, ale skutecznie nawilżający kosmetyk, zawierający m.in. aloes i wyciąg z alg morskich, mający działanie przeciwświądowe. Z kolei olejek Pierpaoli, skomponowany z czterech naturalnych olejków (sojowy, migdałowy, oliwkowy, słonecznikowy), to kosmetyk, który można wykorzystać np. do wieczornego masażu. Nie tylko odżywi skórę, ale także ukoi ją oraz przygotuje dziecko do spokojnego snu.
Na ratunek
W sytuacjach, gdy np. pod wpływem silnego mrozu skóra stała się bardzo sucha, pękająca i dotkliwie swędząca, warto sięgnąć po kosmetyki o mocniejszym działaniu. Balsam nagietkowy Odylique ma właściwości nawilżające i kojące, niemal natychmiast przynosi ulgę. Jego gęsta konsystencja sprawia, że jest bardzo wydajny, do tego bardzo dobrze się rozprowadza, łatwo wchłania i bardzo szybko nawilża skórę. Ma też działanie silnie regenerujące.
Aloes także powinien być pod ręką w razie nagłego pogorszenia się stanu skóry – nie tylko nawilży i ukoi, ale także zadziała przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Wszystkie niepokojące zmiany skórne, a zwłaszcza pogorszenie się stanu skóry, powinny być skonsultowane z dermatologiem, który oceni, czy do zwykłej pielęgnacji nie należy włączyć środków farmakologicznych. Bywa to szczególnie ważne, gdy jest podejrzenie, że na skórze w miejscach podrażnionych pojawiła się np. grzybica albo gronkowiec złocisty.
W wypadku AZS zawsze należy pamiętać o codziennej pielęgnacji skóry – nawet wtedy, gdy nie ma objawów choroby. Wzmacnianie warstwy lipidowej skóry, nawilżanie i natłuszczanie – regularne i za pomocą starannie dobranych kosmetyków – może znacznie złagodzić objawy atopowego skóry i ulżyć podczas nawrotów AZS. Kosmetyki naturalne, jeśli tylko będą dobrze dobrane i właściwie przechowywane, mogą być bardzo skutecznym sposobem pielęgnacji tak wymagającej skóry.
c
Autorka: Joanna Baranowska – prowadzi blog www.organiczni.baranowscy.eu, współpracuje z www.drogeria-ekologiczna.pl
Artykuł opublikowany w ramach współpracy będącej efektem aukcji Jillion na rzecz Szkoły Podstawowej Nr 81 w Łodzi.
Discover more from Juniorowo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
3 komentarze
mydło aleppo
28 marca 2019 at 08:09Na AZS polecanym przez dermatologów środkiem wspomagającym jest też mydło aleppo. Warunek: musi być oryginalne, a nie sprzedawane “po taniości”.
bozydarka
13 kwietnia 2016 at 11:38Wybór odpowiednich emolientów to metoda prób i błędów. Każdy musi dobrać odpowiedni dla siebie. Dobry jest krem przeciwświądowy, który leczy zmiany chorobowe, Dermaveel. Poza tym przy zaostrzeniu polecam kąpiel w siemieniu lnianym lub krochmalu.
rennek
4 listopada 2015 at 10:46Synek ma AZS, musimy uważać z dieta, najgorsza była łuszcząca się skóra, ciągle chropowata i wysuszona, na szczeście po smarowaniu atoperalem jest dużo lepiej, w końcu synek sie nie drapie.