Przychodzi taki moment, kiedy młody czytelnik z etapu mozolnego sylabizowania prostych czytanek z elementarza wkracza w etap sprawniejszego łykania całych słów, a nawet wciągania całych zdań. I to jest ta chwila, kiedy czytanki z podręcznika zdecydowanie przestają wystarczać. Kiedy sama czynność czytania staje się coraz bardziej odruchowa i nie wymaga już tak wielkiego skupienia i wysiłku, młodzi czytelnicy zaczynają przejawiać ambitne pragnienia dotyczące treści czytanego tekstu. Chcą czegoś ciekawego, wciągającego, budzącego emocje. I żeby to była prawdziwa książka, a nie tylko czytanka i obrazki. Wciąż jednak ważne jest, żeby takiego ambitnego czytelniczego żółtodzioba nie zniechęcić zbyt trudną lekturą. Dziś mam więc propozycje, które zaspokoją apetyt i ambicje 7-9 latków jednocześnie wspierając ich samodzielność w czytaniu odpowiednią formą tekstu.

Emi i Tajny Klub Superdziewczyn

Emi i Tajny Klub Superdziewczyn to seria książek, której główną bohaterkę poznajemy jako sześcioletnią uczennicę zerówki. Emi jest dziewczynką taką, jak wiele innych sześciolatek. Ma przyjaciółki, lubi pizzę, bywa na placu zabaw, marzy o tym, by już iść do szkoły i być pełnoprawnym uczniem, który wchodzi do budynku głównym wejściem, a nie tym dla zerówkowiczów. W kolejnych tomach serii Emi opowiada o tym, jak wraz z koleżankami i Frankiem, w kolejnych szkolnych latach mierzą się z różnymi wyzwaniami, przeżywają rozterki i… podejmują tajne misje. Autorka Agnieszka Mielech stworzyła bohaterkę, w której przeżyciach wiele młodych czytelniczek odnajdzie swoje doświadczenia ze szkolnej i domowej rzeczywistości. Emi przeżywa emocje, ma marzenia, poznaje przyjaźń i daje się ponieść wyobraźni tak, jak wiele dziewczynek w jej wieku. Wśród książek w serii znajdziemy poszczególne tomy z opowieściami o przygodach Emi i Tajnego Klubu Superdziewczyn, audiobooki, ale także Tajny Dziennik do wypełniania przez czytelniczki, tom Psy czy koty? zawierający opowiadania i komiksy, grę planszową oraz trzy w jednym czyli Wielkie księgi przygód zawierające po trzy tomy przygód Emi w jednej książce w twardej oprawie. Pełen wypas dla czytelników w wieku od 6 do 10 lat.

Krzysia Strażniczka Mieczy

Czytelniczki i czytelnicy w tym wieku (6-9 lat) polubią też zapewne Krzysię Strażniczkę Mieczy – bohaterkę serii książek Wydawnictwa Literówka (tego samego, które wydało ukochane przez wielu młodych czytelników Koniberki). Przygodowo-historyczne opowieści o Krzysi świetnie nadają się dla czytelników, którzy zaczynają samodzielnie czytać i mają ochotę na sięgnięcie po lekturę ciekawszą niż szkolne czytanki. Przygody Krzysi opisane są prostym językiem, dużą czcionką i ujęte w niezbyt długie powieści podzielone na krótkie rozdziały. To sprawia, że młodzi czytelnicy z sukcesem mierzą się z czytelniczym wyzwaniem podobnie jak Krzysia z zadaniami Strażniczki Mieczy. Świat Krzysi to rycerskie turnieje, zamki, oblężenia oraz intrygi, przygody i zadania rodem ze średniowiecza. Krzysia nie jest typem słodkiej księżniczki, raczej bliżej jej do energicznej i odważnej Pippi. Polubią ją zarówno dziewczynki, jak i chłopcy – wszyscy, którzy w książkach cenią barwne przygody, humor i akcję.

c

Seria Emi i Tajny Klub Superdziewczyn

Agnieszka Mielech

ilustracje: Magdalena Babińska

Wydawnictwo Wilga

seria dla czytelników wieku 6-10 lat

c

c

Seria Krzysia Strażniczka Mieczy

Frances Watts

ilustracje: Gregory Rogers

Wydawnictwo Literówka

dla czytelników w wieku 6-9 lat

c

IMG_2533c

książki poleca: Elżbieta Manthey – założycielka Juniorowa, dziennikarka, blogerka, mama Tymona i Marysi, żona Krzysztofa. Studiowała filozofię i dziennikarstwo. Pisze dla Gazety Wyborczej, wcześniej – dla miesięcznika „GaGa”, kwartalnika „Twój Junior”. Uwielbia książki, panoramę z Wielkiej Rawki w Bieszczadach, podróżowanie z mężem i dziećmi oraz spotkania z przyjaciółmi.