11 lutego to w tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu. Oczywiście internet powinien być bezpieczny zawsze, a my powinniśmy uczyć dzieci, jak z niego korzystać (bezpiecznie, twórczo, rozwijająco, ciekawie). DBI to okazja, żeby zrobić coś szczególnego w tym zakresie – w szkole, w domu, w bibliotece. Organizatorzy zachęcają i zapraszają do zgłaszania pomysłów, włączania się w działania i korzystania z dostępnych, specjalnie przygotowanych materiałów. Organizatorami obchodów DBI w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange. Partnerami tegorocznej edycji są: Facebook Polska oraz Google Polska.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. W Polsce pierwszą edycję DBI Polskie Centrum Programu Safer Internet (NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) zorganizowało w roku 2005. Jego podstawowym celem jest inicjowanie oraz propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Działajmy razem!

Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest pod hasłem „Działajmy razem!”. W Polsce to już 16. edycja akcji, która powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i obecnie obchodzona jest nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach. „Tegoroczne hasło DBI ma przypominać, że zapewnienie bezpiecznego korzystania przez dzieci i młodzież z internetu to jest wspólna troska zarówno opiekunów i nauczycieli, ale także dostawców treści i usług internetowych oraz wielu podmiotów takich jak NASK, mających realny wpływ na podnoszenie bezpieczeństwa w sieci. Zachęcamy do zaangażowania się w działania, mające na celu zapewnienie dzieciom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa online oraz tworzenie kreatywnego i pozytywnego środowiska w internecie, wolnego od cyberprzemocy czy niebezpiecznych treści” – wyjaśnia Bartłomiej Klinger, zastępca Dyrektora NASK ds. Projektów Administracyjno-Edukacyjnych.

Na stronie https://www.saferinternet.pl organizatorzy udostępnili materiały edukacyjne – materiały multimedialne, zajęcia e-learningowe, scenariusze zajęć, poradniki i broszury. Znajdziecie tam także raporty i badania dotyczące korzystania z internetu i bezpieczeństwa w sieci.

Jak się włączyć?

Zgłoś swoją inicjatywę! Zajrzyj na stronę http://www.dbi.pl i wypełnij formularz. Data Twojego wydarzenia nie musi ograniczać się do Dnia Bezpiecznego Internetu – może zostać zorganizowane przez cały luty. Wśród zgłoszonych inicjatyw są m.in. zajęcia edukacyjne, przedstawienia teatralne, warsztaty z psychologiem, przygotowanie gazetek i konkursy plastyczne.

Najciekawsze inicjatywy mają szansę na nagrody. Warunkiem udziału w konkursie jest zgłoszenie wydarzenia do końca lutego 2020 r. na stronie DBI – Zgłoś inicjatywę, a następnie nadesłanie sprawozdania z jej przebiegu do końca marca 2020 r. Akcje, które znajdą szczególne uznanie organizatorów krajowej edycji DBI, zostaną nagrodzone. 

W zeszłym roku w ramach obchodów DBI zorganizowano aż 3977 akcji i lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Angażowały się szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe, ale także firmy i osoby prywatne. W konkursie na najciekawszą inicjatywę wyłoniono 15 laureatów. „W tym roku chcielibyśmy, aby inicjatyw było jeszcze więcej niż rok temu. Aktualnie zarejestrowanych mamy prawie 3000 imprez w całej Polsce, a ich liczba cały czas rośnie. Warto do nas dołączyć i zaangażować się na rzecz bezpieczeństwa dzieci w sieci” – mówi Łukasz Wojtasik, ekspert Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Więcej informacji nt. Dnia Bezpiecznego Internetu można znaleźć na stronie www.dbi.pl oraz www.facebook.pl/bezpiecznyinternet. 

Polskie Centrum Programu Safer Internet powołane zostało w 2005 r. w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet”. Tworzą je Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje). Głównym partnerem działań Centrum jest Fundacja Orange. Centrum podejmuje szereg kompleksowych działań edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z internetu i nowych technologii. W ramach Centrum działają również zespoły: Dyżurnet.pl (przy NASK) – polski punkt ds. zwalczania nielegalnych treści w internecie, telefon 800 100 100 – bezpłatny punkt pomocy dla rodziców i profesjonalistów w przypadkach zagrożeń w internecie oraz 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (obydwa przy FDDS). Więcej informacji o programie w Polsce: www.saferinternet.pl.

Bądź z dzieckiem w świecie cyfrowym – nie tylko od święta

Jak wynika z przeprowadzonego przez NASK badania „Nastolatki 3.0”, dzieci zaczynają korzystać samodzielnie z internetu już w wieku siedmiu lat, dlatego tak istotne jest to, aby najbliższe otoczenie wskazywało im, na jakie mogą tam natrafić niebezpieczeństwa, zanim będą umiały ocenić to same.

O tym, jak istotne jest towarzyszenie najmłodszym w poznawaniu internetu, świadczą dane z badania przeprowadzonego przez NASK wśród polskich nastolatków. Tylko połowa badanych (51,2%) nie spotkała się z przemocą internetową bezpośrednio. Ci, których to dotknęło, byli za pośrednictwem sieci wyzywani (26,8%) i ośmieszani (19,5%). Rodzice często nie zdają sobie z tego sprawy – według badania „Rodzice Nastolatków 3.0” aż 84% z nich uważa, że ich dzieci nie doświadczyły słownej przemocy w internecie. Częściowo jest tak dlatego, że młodzi ludzie niechętnie dzielą się swoimi negatywnymi doświadczeniami Nastolatki chętniej zgłaszają problem na stronie bądź portalu lub znajomym niż rodzicom czy nauczycielom. 32,5% z nich w ogóle nikomu nie mówi o sytuacjach, w których doświadczyli cyberprzemocy.

 

źródło: materiały Organizatora