Żeby podróżować po Polsce dziecko nie potrzebuje żadnych dokumentów (z wyjątkiem legitymacji szkolnej, gdy korzysta ze zniżek). Jednak wyjazd za granicę wiąże się już z koniecznością wyrobienia dowodu osobistego (do krajów Unii Europejskiej i strefy Schengen) lub paszportu. W obu przypadkach formalności nie są skomplikowane.

Dowód osobisty dziecka będzie potrzebny, jeżeli planujemy podróż do krajów strefy Schengen. Jego wyrobienie jest prostsze niż paszportu, nic nie kosztuje (z wyjątkiem zdjęcia), a jego ważność upłynie dopiero po dziesięciu latach. Jeśli jednak wybieramy się dalej w świat, wtedy konieczny będzie paszport. Jak wyrobić dziecku oba dokumenty?

Paszport

Żeby wyrobić dziecku paszport, należy udać się do biura paszportowego. Dowolnego, od kiedy zniesiono rejonizację. Konieczna jest obecność zarówno dziecka, jak i obojga jego rodziców, którzy powinni mieć przy sobie dowody osobiste. Jeżeli jedno z rodziców nie może zjawić się osobiście, może złożyć pisemną zgodę poświadczoną przez organ paszportowy lub notariusza. Jeśli taka zgoda jest, urzędnik uzna, że wniosek paszportowy został złożony zgodnie z prawem. Gdy jedno z rodziców pozbawione jest władzy rodzicielskiej lub jest ona ograniczona, wniosek paszportowy może złożyć drugie z rodziców samodzielnie. Jeśli jedno z rodziców nie zgadza się na wyrobienie paszportu, zgodę zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego.

Do wniosku należy dołączyć jedno zdjęcie paszportowe. Z reguły można je zrobić na poczekaniu u fotografa, który zazwyczaj jest niedaleko biura paszportowego (bywa, że nawet w tym samym budynku). Zdjęcie musi spełniać odpowiednie wymogi. Zdjęcie musi być aktualne, to znaczy nie starsze niż pół roku. Konieczny jest też dowód opłaty paszportowej (którą możemy uiścić na miejscu, w biurze paszportowym). Jeśli dziecko miało już wyrobiony paszport, który np. stracił ważność lub został zniszczony, należy mieć go przy sobie.

Wyrobienie paszportu dla osoby dorosłej kosztuje 140 zł. Dziecko do lat trzynastu płaci 30 zł, jeśli ma ważną legitymację szkolną. Dzieci powyżej trzynastego roku życia płaca 70 zł (również za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej). Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na zniżki.

Czas oczekiwania na paszport wynosi do 30 dni. Po złożeniu wniosku dostaniemy numer naszej sprawy, na podstawie którego możemy sprawdzić, czy paszport jest gotowy – dzwoniąc do biura paszportowego lub wchodząc na TĘ STRONĘ. Paszport może odebrać dowolny z rodziców, obecność dziecka nie jest już konieczna.

Paszport dla dziecka ważny jest 5 lat.

Dowód osobisty

Aby wyrobić dowód osobisty dla dziecka wymagana jest obecność jednego rodzica (ten sam rodzić będzie mógł potem odebrać dokument) oraz dziecka (jeśli ukończyło 5 lat). Należy udać się do dowolnego urzędu gminy (rejonizacja również nie obowiązuje). Konieczne jest jedno zdjęcie do dowodu (może być paszportowe) oraz wniosek, który możemy wypełnić na miejscu lub pobrać przez internet. Rodzic, który składa wniosek, musi mieć przy sobie dowód osobisty.

Po złożeniu wniosku czekamy do 30 dni. Możemy sprawdzić, czy dowód jest gotowy dzwoniąc do urzędu gminy lub wchodząc na TĘ STRONĘ. Wyrobienie dowodu osobistego jest bezpłatne.

Dowód może odebrać ten sam rodzic, który złożył wniosek, obecność dziecka nie jest konieczna, jeśli było ono obecne przy składaniu wniosku.

Dowód osobisty dziecka ważny jest 10 lat.

Dowód osobisty dla dziecka można również złożyć przez internet, jeśli mamy wyrobiony profil zaufany na platformie ePUAP.

Foto: Pixabay