Nakręcony w Brazylii według scenariusza i w reżyserii Alê Abreu „Chłopiec i świat” po raz pierwszy pokazany został w Ottawie podczas Międzynarodowego Festiwalu Animacji. Zachwyceni jurorzy w uzasadnieniu werdyktu napisali, że to jeden z najpiękniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek widzieli. I zupełnie się im nie dziwię.

Czy można opowiedzieć o całym świecie w godzinnej animacji? O całym może nie, ale można pokazać bardzo wiele jego elementów i wątków splecionych w niezwykłej podróży małego chłopca. Przez wielki świat, czasem zadziwiający, czasem niezrozumiały, czasem zachwycający, budzący różne emocje prowadzi nas chłopiec, który wyruszył ze swej wioski gnany tęsknotą za tatą. Bo tata pojechał szukać pracy. Jak wielu innych ludzi, których chłopiec zobaczy podczas swej podróży.

Film jest piękny. Obraz i muzyka są prawdziwą ucztą dla zmysłów. Animacja zmienia swój charakter – od delikatnej kreski na czystobiałym tle, przez bajeczne kolory, po elementy kolażu, dzięki czemu jeszcze lepiej oddaje charakter miejsc i sytuacji przeżywanych przez chłopca w jego poznawaniu świata. Zobaczcie zwiastun:

c

c

“Chłopiec i świat” porusza ważne i trudne tematy – jak żyją ludzie, jak wiele znaczeń może mieć jedna sytuacja, mówi o względności sądów, o znaczeniu pracy, o globalizacji, konsumpcji, egoizmie, bezsilności… Można by sądzić, że to problemy nie dla dzieci, a jednak są elementem świata i dzieci poznają je – na swój sposób. Film pozwala, by każdy z widzów zmierzył się z nimi na swoją miarę. Może być po prosu pięknie narysowaną i zagraną historią podróży, albo opowieścią o czymś ważnym, pokazaną z perspektywy dziecka. Moje dzieci (5 i 9 lat) przez cały film opowiadały sobie na głos, co widzą i jak to rozumieją. Niepytane, z własnej wewnętrznej potrzeby. A ja słuchałam ich poruszona zarówno filmem, jak i ich narracją.

Film jest sugerowany dla młodych widzów od lat 10. Moim zdaniem młodsze dzieci również mogą go obejrzeć i nie będzie to dla nich czas zmarnowany ani tym bardziej nudny. Przetestowałam na mojej pięcio-i-pół-latce.

c

„Cłopiec i świat”

kategoria wiekowa: 10+

animacja, 80 min

reżyseria: Alê Abre

scenariusz: Alê Abreu

produkcja: Filme de Papel

Brazylia 2013

c

tekst: Elżbieta Manthey

foto: materiały festiwalu Kino Dzieci