Najczęściej spotykane obawy rodziców, którzy rozważają przejście do edukacji domowej, dotyczą tego, czy poradzą sobie z codzienną nauką. Zastanawiają się, czy będą w stanie pomóc dzieciom w opanowaniu kolejnych porcji wiedzy i rozwijaniu wymaganych podstawą programową umiejętności. „Nie jesteśmy przecież nauczycielami” – mówią rodzice. I wcale nie muszą być.
Rodzice, którzy zdecydowali się uczyć dzieci w domu nie stają się nauczycielami od wszystkiego i nie muszą być specjalistami w każdym szkolnym przedmiocie. Edukacja domowa nie polega na samotnym, odizolowanym mierzeniu się z podstawą programową. Przeciwnie – nauka może odbywać się w kontakcie z innymi i przy wsparciu merytorycznym oraz dydaktycznym, jeśli tylko rodzice na takie się zdecydują. Takim wsparciem edukacyjnym, merytorycznym, pedagogicznym i organizacyjnym służy na przykład Centrum Nauczania Domowego.
Internetowa Platforma Edukacyjna i wsparcie specjalistów
Centrum Nauczania Domowego to zespół nauczycieli wspomagany przez psychologa i logopedę. Ich misją jest zorganizowanie nauki w domu i dopasowanie jej do indywidualnych potrzeb rodziny. Służą radą, podpowiadają konkretne rozwiązania, przez cały rok szkolny pomagają w koordynacji nauki, wspierają merytorycznie zarówno dzieci, jak i rodziców.
Swoim uczniom Centrum Nauczania Domowego udostępnia Internetową Platformę Edukacyjną, na której znajdują się materiały przygotowane przez nauczycieli praktyków, pracujących również w szkołach stacjonarnych. Są one zgodne z polską podstawą programową i dostosowane do potrzeb uczniów w zależności od ich wieku. Materiały na platformie obejmują zakres podstawy programowej od klasy pierwszej do ósmej szkoły podstawowej.
Uczniowie znajdą tu: przygotowane scenariusze lekcji, opracowane tematy, poradniki, repetytoria, materiały pomocnicze, propozycje zabaw, gier i aktywności, filmy wideo, animacje i webinaria. Szeroki wachlarz narzędzi i możliwości pozwala wybrać takie formy pomocy, jakiej rzeczywiście dana rodzina i dziecko potrzebuje. Tematy są opracowane z wykorzystaniem różnych metod nauczania – są dokładnie opisane, zawierają animacje, filmiki, propozycje gier do rozegrania w domu i gry on-line, pomoce do wydruku, zadania do samodzielnej pracy. Są też odwołania do zewnętrznych źródeł – filmów czy innych materiałów, które mogą być pomocne w opanowaniu danego tematu.
Uczniowie uczestniczą też w Webinariach i Wideospotkaniach. Są to lekcje “na żywo” prowadzone przez doświadczonych nauczycieli, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Odbywają się one regularnie i stanowią podsumowanie kolejnych etapów nauki – omówienie tygodnia czy działu, nad którym pracowali uczniowie. Uczniowie mogą zadawać nauczycielowi pytania i wyjaśnić kwestie, które ich nurtują lub których nie udało im się rozgryźć samodzielnie. Jest to dla nich bardzo cenna forma kontaktu.
Zapoznając się z tematami, rozwiązując zadania i podejmując edukacyjne wyzwania, uczniowie zdobywają trofea – wirtualne oczywiście. Taki element grywalizacji, który nie jest jednak oceną, pozwala uczniom monitorować swoje postępy i wprowadza dodatkowy element zabawy do nauki.
W razie potrzeby uczniowie mogą skontaktować się z nauczycielem, korzystając np. z Telefonicznej Pomocy Dydaktycznej. Jeśli podczas nauki na platformie pojawią się jakieś wątpliwości lub pytania, można zasygnalizować potrzebę kontaktu z nauczycielem, wypełniając krótki formularz. W odpowiedzi na taki sygnał nauczyciel kontaktuje się z uczniem i wyjaśnia nurtujące go kwestie.
Platforma ułatwia też nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami. Można znaleźć kolegę lub koleżankę o podobnych zainteresowaniach albo partnera do edukacyjnego projektu. Centrum organizuje też spotkania integracyjne i warsztaty w różnych miejscach w Polsce.
Na czas zamknięcia szkół z powodu epidemii korornawirusa Centrum Nauczania Domowego udostępniło bezpłatnie niektóre swoje materiały edukacyjne: dla dzieci 10 różnych gier edukacyjnych, a dla rodziców poradniki oraz nagrania ze spotkań tematycznych prowadzonej przez Centrum Akademii Rodzica. Materiały dostępne są tu: https://domowi.edu.pl/darmowe-materialy-do-pobrania/
Jak zacząć edukację domową?
Centrum Nauczania Domowego pomaga już na etapie wejścia w tryb edukacji domowej, odpowiadając na często zadawane pytania i rozwiewając wątpliwości (https://domowi.edu.pl/edukacja-domowa/). Dowiecie się tu, czym jest edukacja domowa, kto może w niej uczestniczyć, kiedy można przejść na edukację domową i jakie formalności trzeba spełnić.
Na stronie internetowej w prosty sposób opisane są poszczególne kroki, jakie trzeba wykonać, by formalnie rozpocząć edukację pozaszkolną i dołączyć do społeczności. „Centrum Nauczania Domowego wspiera rodzica na każdym etapie zapisu, a także podczas samego procesu związanego z przechodzeniem na tryb nauczania domowego w danej szkole. Podpowiadamy, które dokumenty dostarczyć do odpowiednich instytucji oraz pomagamy odnaleźć się podczas stawiania pierwszych kroków w świecie edukacji domowej”.
Dla rodzin powracających z zagranicy – program Bezstresowy Powrót do Szkoły
Centrum Nauczania Domowego myśli również o rodzinach, które wracają z zagranicy. Aby pomóc dzieciom, które do tej pory uczyły się poza Polską w zaaklimatyzowaniu się do naszego systemu edukacji, stworzono tu program Bezstresowy Powrót do Szkoły. „Naszym celem jest pomoc w zorganizowaniu edukacji domowej dla dziecka na kilka najbliższych miesięcy, aby dać mu szansę na podniesienie umiejętności językowych i wyrównanie edukacyjnych różnic programowych”. Rodziny przeprowadzające się z zagranicy mogą liczyć na wsparcie już na etapie organizacyjnym i formalnym – poszukiwania szkoły i zorganizowania nauczania domowego, odpowiedzi na wszelkie pytania, a w końcu merytorycznej pomocy w rozpoczęciu i realizowaniu nauki w domu.
Jak dołączyć do Centrum Nauczania Domowego?
Do społeczności Centrum Nauczania Domowego mogą dołączyć zarówno te rodziny, które dopiero rozpoczynają edukację domową, jak i te, które już uczą dzieci w tym trybie i chcą mieć dostęp do wsparcia merytorycznego, pedagogicznego i organizacyjnego. Można korzystać z pomocy Centrum w opcji płatnej lub bezpłatnej (finansowanej przez szkołę). Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://domowi.edu.pl/#jak-dolaczyc
Centrum Nauczania Domowego
Foto: Freepik.com
Twój komentarz może być pierwszy