Baśniobór to nie tylko pięciotomowa seria powieści fantasy dla młodych czytelników. To fenomen czytelniczy! Polecałam tę książkę wielu osobom i za każdym razem podbijała serca nie tylko nastoletnich czytelników, ale także ich mam, ojców, ciotek, wujków i nauczycieli.  

Baśniobór fascynuje, wciąga i zachwyca czytelników od lat mniej-więcej 10 do nieskończoności (i z powrotem). Kiedy skończyłam czytać piąty, ostatni tom serii, poczułam dotkliwy brak ciągu dalszego. Myślę, że takich czytelników z niedosytem jest więcej, bo Brandon Mull zdecydował się kontynuować opowieść o rezerwacie magicznych stworzeń, o ich opiekunach, magii i o tym, co całkiem ludzkie: dojrzewaniu, zaufaniu, odpowiedzialności, podejmowaniu decyzji… Właśnie ukazała się w Polsce Smocza straż – pierwszy tom nowego, pięciotomowego cyklu, w którym znów spotkamy bohaterów Baśnioboru.

„Baśniobór” to świetnie skonstruowana opowieść o skomplikowanej naturze każdego stworzenia, o konsekwencjach podjętych decyzji, o dojrzewaniu poprzez doświadczenie. Znakomicie napisana, posplatana z różnych, z wielką uwagą snutych wątków. To nie jest prosty baśniowy świat, gdzie od progu wiadomo, kto jest dobry, a kto zły. Postaci są niejednoznaczne, mają swoje historie, swoje emocje, motywy działania… Wróżki nie są tylko pięknymi istotami machającymi różdżką. Bywają kapryśne, waleczne, silne, próżne, urażone mogą być bardzo niebezpieczne. Uwięziona wiedźma, choć odrażająca, momentami wzbudza współczucie. W „Baśnioborze” każda z postaci, zanim ją ocenimy i umieścimy po stronie dobra lub zła, wymaga zrozumienia i namysłu. (z recenzji Juniorowa – całość czytaj TUTAJ)

Ostatni, piąty tom Baśnioboru Brandon Mull zakończył, stanowczo zapowiadając, że tomu szóstego nie będzie. Sam jednak przyznaje, że zastanawiał się, jak znów ożywić bohaterów swojej debiutanckiej powieści. Smocza straż jest kontynuacją świata Baśnioboru, spotkamy w niej Setha i Kendrę, Paprota i smoka Raxtusa, a także nowych bohaterów. Zmierzą się oni ze smoczym pragnieniem wolności i wyzwaniami, jakie postawi ono przed światem. Znów będą musieli podejmować niełatwe decyzje, odnaleźć się w relacjach z różnymi postaciami, zaznają przyjaźni i wątpliwości, podejmą ryzyko i wyjdą z kolejnych przygód i trudów dojrzalsi, bogatsi o doświadczenia i przemyślenia.

Mój syn wyrywa mi książkę z ręki. Ma pierwszeństwo w tej lekturze, ale tkwią w niej dwie zakładki – jego i moja.

Smocza straż

Brandon Mull

Wydawnictwo WAB

c

c

IMG_2533

książkę poleca: Elżbieta Manthey – pomysłodawczyni i założycielka Juniorowa, dziennikarka, mama Tymona i Marysi, żona Krzysztofa. Współpracowała między innymi z miesięcznikiem GaGa, kwartalnikiem Twój Junior oraz z Gazetą Wyborczą.