Zamknięcie szkół i obowiązek nauki w domu to wyzwanie dla uczniów, nauczycieli i rodziców, ale możemy je też potraktować jak szansę uczenia się nieco inaczej. Nawet jeśli nauczyciele w zlecanych uczniom zadaniach odwołują się do podręczników, to można i warto sięgać po materiały uzupełniające. Mamy teraz okazję pokazać dzieciom, że mogą szukać wiedzy w różnych źródłach – ciekawych, wciągających, fascynujących.
Podręczniki warto potraktować jako bazę, rodzaj planu czy przewodnika, punkt wyjścia. A potem sięgnąć po inne materiały, które te treści pokażą w inny sposób, pogłębią, poszerzą, albo przedstawią w innej formie. Internet pełen jest ciekawych źródeł wiedzy. Wielu z Was powie, że potrzeba czasu, żeby znaleźć i wybrać z nich te wartościowe, rzetelne i atrakcyjne. A tego czasu zawsze brakuje. Są jednak rozwiązania, które jednocześnie ułatwiają i uatrakcyjniają naukę w domu i nie wymagają czasochłonnego buszowania po internecie.
Przyjrzałam się bliżej zasobom, jakie udostępnia wydawnictwo MAC Edukacja bezpłatnie na czas zamknięcia placówek – to jest właśnie przykład takiego rozwiązania, które łączy szkolną podstawę z bogatą biblioteką interesujących materiałów, a wszystko to dostępne jest w jednym miejscu.
Flipbooki i ćwiczenia do wydruku
MAC Edukacja udostępnia na specjalnej stronie www.mac.pl/publikacje elektroniczne wersje swoich podręczników, ćwiczeń, kart pracy, a nawet poradników metodycznych. Możemy więc zdalnie, bez wychodzenia z domu pobierać, oglądać a nawet drukować publikacje – od wychowania przedszkolnego po szkołę podstawową. Podręczniki w wersji elektronicznej przydadzą się uczniom, którzy nie zabrali swoich papierowych książek i ćwiczeń ze szkoły, ale też mogą być dla niektórych po prostu wygodniejszą czy atrakcyjniejszą formą szkolnych książek. Dzieci mogą też zajrzeć do podręczników, z których na co dzień nie korzystały i sprawdzić, czy nie są ciekawiej opracowane, niż te, które już znają. MAC Edukacja udostępnia swoje podręczniki w formie flipbooków, czyli książek elektronicznych, zaś ćwiczenia do nich są dostępne w plikach pdf – te można pobrać i wydrukować.
Mozabook – bogata mediateka
Mozabook oferowane przez MAC Edukacja to oprogramowanie zazwyczaj używane w szkołach na tablicach multimedialnych, ale świetnie nadaje się też do wykorzystania indywidualnego. Kiedy zajrzałam do tej skarbnicy materiałów razem z moją córką, trudno nam było się od nich oderwać. W Mozabook mamy dostęp do ponad 1800 rożnych materiałów: animowanych modeli 3D,filmów edukacyjnych, zdjęć, ćwiczeń, zadań.
Animacje 3D są szczególnie atrakcyjne dla juniorów. Są interaktywne, można samodzielnie nimi sterować, bawić się jednocześnie poszerzając swoją wiedzę. Modele 3D pozwalają ze wszystkich stron obejrzeć przedstawiany obiekt, można zajrzeć do niego do środka, zbliżyć, by przyjrzeć się szczegółom, oddalić, by zobaczyć w całości. Każdy model w Mozabook jest też opowiedziany krótkim wykładem, w niektórych są przejścia do powiązanych materiałów, dodatkowe opisy poszczególnych elementów. Wszystko to w formie interaktywnej – to my nawigujemy, obracamy, włączamy i wyłączamy dodatki i decydujemy, co i jak chcemy obejrzeć.
Na przykład jeśli junior chce dowiedzieć się czegoś o nasionach i kiełkowaniu, wybiera odpowiednią animację i może przyjrzeć się budowie nasion obracając je dowolnie w trójwymiarze, obejrzeć proces kiełkowania w animacji i odtworzyć krótki ilustrowany wykład na temat nasion i kiełkowania roślin jedno- i dwuliściennych. Wybierając materiał „Ucho, proces słyszenia” zobaczymy w 3D, jak zbudowane jest ludzkie ucho, możemy sobie ten model zbliżać i oddalać, obracać w dowolne strony i dokładnie przyglądać się temu, jak ucho wygląda w środku. Na osobnych modelach przedstawione są też bardziej szczegółowo poszczególne części ucha – kosteczki słuchowe, ślimak, narząd Cortiego. Do tego jest też krótki wykład ilustrowany animacją. A jak junior już się wszystkiego o uchu dowie, może odpowiedzieć na pytania w krótkim quizie. Możemy też odwiedzić wirtualną pracownię Leonarda da Vinci, obejrzeć dokładnie i ze wszystkich stron jego wynalazki i zobaczyć w animacji, jak działały oraz przyjrzeć się jego dziełom malarskim czy szkicom. Moja córka spacerowała po tej pracowni dobrą godzinę, wodząc palcem po ekranie tableta. Zafascynowały ją inżynierskie konstrukcje Leonarda – kiedy ogląda się je w ruchu, w animacji, można docenić ich geniusz znacznie bardziej, niż patrząc na szkice w książkach.
Mozabook to bogata mediateka. Testując ją zajrzałam do wnętrza różnych rodzajów żarówek i poznałam zasady ich działania, obejrzałam z bliska i ze wszystkich stron tyranozaura, zajrzałam do wnętrza ludzkiego serca, spacerowałam wirtualnie po starożytnym rzymskim akwedukcie, byłam w osadzie Wikingów, wstąpiłam na ich ucztę, przyjrzałam się przywódcy i poznałam ich uzbrojenie… I znalazłam odpowiedź na pytanie, które od lat mnie nurtowało: w jaki sposób stawia się wysokie dźwigi. Bawiąc się modelami 3D, oglądając animacje i krótkie wykłady uczniowie zdobędą wiedzę na wiele różnych tematów z zakresu:
- historii
- techniki
- fizyki
- biologii
- geografii
- chemii
- sztuki
- architektury
- matematyki
Mozabook to także materiały pomocne nauczycielom. Są tu gotowe scenariusze lekcji zawierające komplet materiałów wizualnych powiązanych z tematem – filmów, animacji 3D, zdjęć.
Wszystkie te zasoby – i podręczniki, i ćwiczenia w wersjach elektronicznych i mediateka Mozabook są w tej chwili dostępne dzięki MAC Edukacja dla wszystkich za darmo. Wydawnictwo w ten sposób wspiera naukę zdalną i zapowiada, że tak otwarty dostęp zapewni przynajmniej do końca kwietnia.
Jak korzystać z Mozabook?
Oprogramowanie Mozabook pozwalające na korzystanie z zasobów mediateki dostępne jest zarówno na komputery, jak i tablety czy smartfony. Aby uzyskać bezpłatny dostęp:
- wejdź na stronę : https://www.mac.pl/flipbooki, u dołu strony znajdują się informacje o Mazabook oraz krótki formularz do wypełnienia.
- Po wypełnieniu i wysłaniu formularza otrzymasz mailem kod aktywacyjny oraz link do pobrania oprogramowania dla komputerów z Windows. Jeśli chcesz zainstalować Mozabook na komputerze – kliknij w link i postępuj zgodnie z instrukcjami.
- Jeśli chcesz zainstalować Mozabook na tablecie lub smartfonie z Androidem lub iOS – wejdź do sklepu Play lub AppStore i pobierz aplikację Mozabook oraz drugą, pomocniczą apkę Mozaik 3D. Postępuj zgodnie z instrukcjami – po zainstalowaniu założysz swoje indywidualne konto.
Twój komentarz może być pierwszy