Wydawałoby się, że wybór bloku dla dziecka ogranicza się do prostego wyboru: rysunkowy czy techniczny. Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana i nawet wybierając blok możemy zwrócić uwagę na niuanse, które zdecydują o tym, czy praca z takim blokiem będzie przyjemna, a efekt długotrwały. Podpowiadamy z firmą Fila Polska, na co zwrócić uwagę przy wyborze bloków do szkolnego tornistra.
Temat jakości bloków omawiamy na przykładzie marki Canson. Grupa dzieci zaprzyjaźnionych z Juniorowem zasiadła do rysowania i malowania używając bloków różnego przeznaczenia: do rysowania (cienkie kartki, gładka faktura), do malowania (grubsze kartki, większa ziarnistość) oraz bloków technicznych (sztywne i gładkie). Osobno sprawdziliśmy jakość bloków papierów kolorowych, używanych do wycinanek i wydzieranek.
Bloki rysunkowe i techniczne
Pierwsze kryterium, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to gramatura bloku. Oznaczenie powinno być wyraźne. Na blokach Canson dodatkowo na okładce znajduje się opis: ten blok przeznaczony jest do rysowania, ten do szkicowania, a ten do malowania farbami.
Im mniejsza gramatura, tym cieńszy papier. A więc bloki o gramaturze 90g/m2 przeznaczone będą dla ołówków i kredek. Oczywiście możemy użyć ich do malowania farbami, ale musimy liczyć się z tym, że taka kartka może się zdeformować pod wpływem farby. Im więcej wilgoci, tym bardziej pofalowany będzie obrazek namalowany przez juniora. Dlatego do malowania lepiej wybrać blok o gramaturze 120g/m2 lub więcej. Te kartki będą na tyle grube, że wytrzymają wilgoć farby, nie pofałdują się, a wierzchnie warstwy nie zaczną się łuszczyć.
Bloki o gramaturze 160 i 190g/m2 to już bloki techniczne, które nadają się nie tylko do tworzenia obrazków, ale przede wszystkim do wycinania elementów i tworzenia z nich różnych konstrukcji. Twarda, sztywna kartka pozwoli na precyzyjne cięcie z dokładnością do dziesiątych części milimetra. Ponadto w blokach wysokiej jakości mamy pewność, że rozmiar kartki to dokładnie A4 (czyli 21 na 29,7 cm) oraz że każda kartka będzie dokładnie tej samej grubości. W wyrobach niskiej jakości bywa z tym różnie…

Istnieją również bloki przeznaczone do malowania o gramaturze 250g/m2. Kartka z takiego bloku jest znacznie grubsza i sztywniejsza, niż zwykła kartka rysunkowa (w bloku Student marki Canson mieści się dziesięć takich kart). Takie bloki przeznaczona są przede wszystkim dla osób, które zaczynają na poważnie zajmować się malowaniem, zwłaszcza farbami akwarelowymi. Faktura tych kart jest bardzo ziarnista i, jak czytamy na okładce, nadaje się do malowania akwarelami, gwaszem, farbami akrylowymi i tuszem, ale też do rysunków kredkami, ołówkiem i węglem.
Jaki blok do szkoły?
Można zadać sobie pytanie, jaki blok wybrać, jeśli chcemy wyposażyć juniora tylko w jeden rodzaj bloku rysunkowego, jak zazwyczaj wymagają tego szkoły. Najbardziej uniwersalne są bloki o gramaturze 120g/m2, które sprawdzą się przy malowaniu farbami i na których śmiało można też rysować kredkami czy ołówkiem.
Wybierając dla dziecka blok warto też zwrócić uwagę na fakturę papieru. Bloki do rysowania są gładkie, a te przeznaczone do malowania mają wyraźnie większą ziarnistość, dzięki czemu farba się nie rozmazuje, lepiej się wchłania i pozwala na bardziej precyzyjne kreski.
Warto też pamiętać, że bloki rysunkowe dobrej jakości są o wiele bardziej odporne na wycieranie gumką. Dziecinna ręka jest mniej wprawna od dorosłej i gdy wymazuje nieudany rysunek, zwykle mocno przyciska gumkę do papieru. Ryzyko przetarcia kartki na wylot lub jej rozdarcia jest o wiele mniejsze w przypadku papieru wysokiej jakości.
Papier kolorowy

Bloki papieru do wycinanek i wydzieranek można podzielić na dwie kategorie w zależności od technologii użytej do ich produkcji. Droższe, ale zdecydowanie lepszej jakości są bloki zrobione z papieru barwionego w masie. Oznacza to, że papier został zabarwiony na tym etapie produkcji, gdy był jeszcze pulpą i dopiero zabarwiona pulpa została uformowana w płachty. Druga kategoria to papier barwiony powierzchniowo – długa wstęga gotowego, białego papieru jest pokrywana barwnikiem, który następnie zastyga.
Papier barwiony w masie ma szereg zalet:
– nie wydziela żadnych oparów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia;
– kolory są bardziej intensywne i równomierne, nie ma fragmentów bledszych i mocniej zabarwionych;
– kolor się nie wyciera;
– przy robieniu wydzieranek nie ma białych obwódek w miejscu przedarcia, ponieważ cały papier jest zabarwiony;
– jeśli używamy takiego papieru do malowania, kolor nie rozpuści się pod wpływem wilgoci.
Kupując papier kolorowy dobrej jakości mamy też pewność, że żaden kolor się nie powtórzy (w bloku nie będzie dwóch kartek o tym samym kolorze, co zdarza się w najtańszych wyrobach) oraz że wszystkie kartki będą tej samej grubości.
Producentom wysokiej jakości bloków papieru kolorowego zależy na wyeksponowaniu tej informacji, dlatego na okładce bloku znajdziemy wyraźne oznaczenie użycia papieru barwionego w masie. Jeśli papier był barwiony po uformowaniu, na okładce nie znajdziemy żadnej informacji.
Jak przebiegał nasz test? Zobaczcie galerię zdjęć:
Artykuł powstał we współpracy z Fila Polska – polskim przedstawicielem włoskiego koncernu Fila o 100 letnim doświadczeniu w segmencie artykułów artystycznych.
Zobacz też:.
Discover more from Juniorowo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
1 komentarz
Frania
16 stycznia 2018 at 12:44Bardzo fajny post, na pewno świetnie się bawiliście w czasie robienia zdjęć do niego. Wszystko wygląda super. Warto kupować tego typu rzeczy w internecie, zwykle wychodzi taniej. 🙂