Kiedy junior zaczyna drapać się po głowie, szczególnie w okolicy potylicy i skroni, może to oznaczać, że w jego fryzurze zamieszkały wszy. Swędzenie jest najczęstszym widocznym objawem wszawicy, czasami towarzyszy mu powiększenie węzłów chłonnych szyjnych. Im szybciej zareagujemy, tym lepiej, bo nie leczona wszawica i intensywne drapanie mogą doprowadzić do powstania ranek i nadkażeń bakteryjnych. 

W jaki sposób dzieci zarażają się wszawicą?

Wszawica może zdarzyć się każdemu. Zarażenie się nią nie zależy od higieny osobistej, ani statusu ekonomicznego. Wszy lubią tak samo głowy często myte, jak i te rzadziej mające kontakt z prysznicem, te z bogatych i te z uboższych domów, kochają tak samo włosy krótkie i długie. Wszawica jest jedną z najczęstszych chorób pasożytniczych występujących u ludzi. Zdarza się w szkołach publicznych i prywatnych, na wsiach i w miastach.

Wszy – wbrew obiegowej opinii – nie potrafią skakać. Wszawica głowowa przenosi się najczęściej przez bezpośredni kontakt z włosami zakażonego dziecka. Dlatego wszy najczęściej pojawiają się u dzieci szkolnych i przedszkolnych, a także po koloniach, obozach czy imprezach, podczas których dzieci bawią się w grupie i mają ze sobą bezpośredni bliski kontakt. Ale nie tylko. Wszawicę można „złapać” używając zarażonej odzieży, nakryć głowy, ręczników, pościeli i przyborów do czesania oraz ozdób do włosów. Wszawica zdarza się u dorosłych, można zarazić się w pracy, w komunikacji miejskiej, od kogoś z rodziny, czy od przyjaciół.

Jak zapobiegać wszawicy?

Wspólna zabawa to dziecięce prawo i jest niezwykle ważna dla ich rozwoju emocjonalnego, społecznego oraz fizycznego. Sposobem na uniknięcie wszawicy nie jest więc izolowanie dziecka, czy unikanie kontaktu z rówieśnikami. Możemy jednak zminimalizować ryzyko zarażenia wszawicą. Oto kilka prostych zasad, których warto przestrzegać:

  1. Wyposażyć dziecko w osobiste przybory do czesania i pilnować aby nie korzystało z grzebienia innych dzieci. Jak najwcześniej uczmy dzieci, że grzebien i szczotka, podobnie jak ręcznik i szczoteczka do zębów, to przybory osobiste którymi nie dzielimy się z innymi, ani nie pożyczamy.
  2. Przeglądać włosy dziecka przynajmniej raz w tygodniu w poszukiwaniu gnid i dorosłych wszy, szczególnie po powrocie dziecka z kolonii czy wycieczki szkolnej.
  3. Dbać o higienę włosów myjąc je nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu.
  4. Na wyjazd na kolonie, wycieczkę lub obóz warto wyposażyć juniora w preparat zwalczający wszy do stosowania profilaktycznego.
  5. Na zajęciach pozaszkolnych, podczas których dzieci używają nakrycia chroniącego głowę (np. podczas wspinaczki, jazdy konnej) zapewnijmy dziecku własny kask, nie wypożyczajmy.
  6. Stosujmy preparat ochronny, jeśli w klasie/grupie twojego dziecka pojawiły się przypadki wszawicy.
  7. Gdy odkryjemy gnidy lub wszy – reagujmy od razu.

Jak pozbyć się wszy?

Leczenie wszawicy polega na stosowaniu specjalnych preparatów dostępnych w aptekach, które mogą zawierać takie substancje jak: 

  • Pyretroidy 
  • Dimetikon
  • Cyklometicon 
  • 1,2-Oktanodiol

Pyretroidy to związki chemiczne, należące do grupy pestycydów, silnie trujące dla wszy, przenikające przez błonę komórkową neuronów i blokujące kanały sodowe. Pyretroidy wywołują u insektów pobudzenie, paraliż i śmierć. Przez lata stosowania wszy uodporniły się jednak na stosowanie pyretroidów. Obecnie ich skuteczność szacuje się na około 70%. Ze względu na swoje właściwości drażniące skórę nie mogą być stosowane u dzieci poniżej 3 roku życia.

Dimetikon to bezwonny i bezbarwny olej polimetylosilikonowy, który ze względu na swoje minimalne napięcie powierzchniowe wnika w przetchlinki oddechowe pasożyta, zaburzając jego gospodarkę wodno-gazową. Po 10 minutach od zastosowania wszy oraz gnidy zostają skutecznie wyeliminowane.

Cyklometikon ma unikalne właściwości, dzięki którym rozpuszczane są substancje przytwierdzające gnidy do włosów. Cyklometikon pozwala unikać żmudnego wyczesywania włosów w związku z objawami wszawicy. Po kuracji wystarczy umyć włosy zwykłym szamponem, aby pozbyć się gnid. 

1,2-Oktanodiol powoduje usunięcie woskowej warstwy pokrywającej powierzchnię wszy, powodując odwodnienie i śmierć́ zarówno formy dorosłej jak i larwalnej wszy.

Jaki preparat wybrać?

Nowoczesne preparaty zawierają w swoim składzie cyklometikon, dimetikon i oktanodiol, co pozwala na osiągniecie optymalnej skuteczności w eliminacji wszawicy, potwierdzonej badaniami klinicznymi. Preparaty te nie podrażniają skóry. Można je stosować już u dzieci od 6 miesiąca życia.

Więcej informacji o leczeniu wszawicy na stronie:

www.wszawica-hedrin.pl 

 

Artykuł powstał we współpracy z marką preparatów przeciw wszawicy Hedrin. Dziękujemy za udostępnienie informacji na temat zapobiegania i leczenia wszawicy