Wakacje to wspaniała okazja do wzmocnienia więzi rodzinnych, oczywiście pod warunkiem, że członkowie rodziny nie spędzą ich z nosami w ekranach elektronicznych urządzeń. W czasie wakacji naprawdę warto zostawić laptopa w domu – w razie konieczności zawsze można użyć sprzętu hotelowego lub naszych gospodarzy. Jednak technologia jest też dla ludzi, więc jeśli nie chcecie z niej zupełnie rezygnować, warto wprowadzić w życie kilka zasad, dzięki którym zachowamy równowagę pomiędzy rodziną a internetem:

c

c

Na wakacje ustalmy wyraźne granice

wakacje bez komputera

Tablety, laptopy oraz smartfony na wakacjach mają swoje zalety: można obejrzeć film w czasie długiej podróży samolotem czy samochodem lub zagrać w ciekawą grę, która zabije nudę. Ale poza tym – ekrany do szuflady! Wyraźny limit używania ekranów to bardzo dobry pomysł na wakacje.

Wewnątrz tak, na zewnątrz nie

Elektroniki używamy tylko na kwaterze i tylko wieczorami. Gdy jest jasno – ekrany gasną, a my bawimy się, gramy, zwiedzamy i przeżywamy przygody w rodzinnym gronie.

Podzielmy się playlistą

Wspólne słuchanie muzyki to znakomita wakacyjna rozrywka. Przed wyjazdem każdy członek rodziny tworzy własny zestaw ulubionych piosenek, które zaprezentuje w samochodzie lub wieczorem w pokoju. Być może dzieci przekonają rodziców, ze ich muzyka jednak nadaje się do słuchania, a sami skłonią się ku złotym przebojom lub gatunkom, których wcześniej nie znały?

Sprawdźmy lokalne media

Nie pozwólmy, żeby każdy oglądał własny film ze słuchawkami na uszach. Zamiast tego całą gromadą odwiedźmy lokalne kino lub teatr.

wakacje z komputerem - tak, ale rozsądnieZostawiamy telefony w domu

To sytuacja idealna, ale mało prawdopodobna. Może więc ustalmy kilka zasad, których przestrzegać będą wszyscy w rodzinie: Zakaz pisania SMS-ów w czasie wycieczek. Do szóstej po południu telefon służy wyłącznie do robienia zdjęć. Gry tylko w czasie podróży. Dzień jest dla rodziny, kontakt z kolegami dopiero po kolacji.

Friendly Fire

Gdy dzieci przyklejają się do swoich telefonów, najczęściej odbywa się to kosztem relacji rodzinnych. Powiedzmy im to wyraźnie dodając, że w ten sposób nie tylko osłabiają więzi rodzinne, ale po prostu zachowują się nieuprzejmie. Z drugiej strony pamiętajmy, że dzieci tęsknią za swoimi rówieśnikami i mogą czuć się niekomfortowo z powodu wakacyjnej izolacji. Dlatego pozwólmy im na czatowanie czy umieszczanie zdjęć na Snapchacie lub Instagramie, ale pod pewnymi warunkami – np. w czasie leniwego popołudnia, gdy reszta rodziny drzemie lub czyta.

rodzinne wakacje z odrobiną technologiiGry planszowe zamiast video

Dzieci naprawdę uwielbiają grać w Uno, Węże i Drabiny czy w gry karciane, takie gry zajmują mało miejsca w walizce, a Kalambury nie wymagają go w ogóle.

I pamiętajmy: technologia jest dla ludzi. Nie chodzi o całkowite odstawienie ekranów na wakacje, ale o wspólnie spędzony czas. Jeśli więc czujemy potrzebę włączenia ekranu, zróbmy to razem: niech w czasie wakacji (i nie tylko) filmy, gry czy YouTube służą wspólnemu celowi – budowaniu rodzinnych więzi.

c

Autor: Wojciech Musiał, źródło: Commonsensemedia

Zdjęcia: Ross G. Strachan, El Turista Accidental, Mark Nye, Simon Blackley,